AnasayfaKültür Sanat

2019 Epilepsi ve Ben Resim Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından 14 yıldır düzenlenen, UCB Pharma A.Ş’nin koşulsuz destek olduğu Epilepsi ve Ben Resim Yarışması Epilepsi ile yaşayan çocuk ve gençlere kendilerini özgürce ifade edebilecekleri ortak bir platform sunuyor. Türkiye’nin dört bir yanından 6- 16 yaş arası epilepsi ile yaşayan çocuk ve gençleri bir araya getiren yarışmanın jürisinde Prof. Dr. Naz Yeni, Prof. Dr. Çiğdem Özkara ve Prof. Dr. Nerses Bebek ile birlikte, yıllardır yarışmaya gönüllü destekleriyle Psikolog Naz Bozok ile sosyal sorumluluk projelerine hassasiyeti ve bu yıl da epilepsili farkındalığı için gerçekleştirdiği ‘Bi-re-y’ (Bir Resim Yap) projesiyle tanınan Ressam Tülin Kanun yer aldı.

Hayata umutla sarılan epilepsili çocuk ve gençlerin jüri üyelerini duygulandıran resimleri arasından, 6- 11 yaş kategorisinde Arzu Erbil 1’inci, Fatma Azra Akıllıoğlu 2’nci, Şeyma Akköse 3’üncü olurken 12- 16 yaş kategorisinde ise Rana Karahan 1’inci, Elanur Memeli 2’nci ve Gamze Özdemir 3’üncü oldu.

Çocuk ve gençlerin epilepsiyle yaşarken yapamadıkları, yapmak istedikleri, hayalleri ve daha birçok duygusunu renkler aracılığıyla aktardığı resimler kadar, o resimlerin hikayeleri de dikkat çekti. 6- 11 yaş kategori 1’incisi Arzu Erbil, beyninin içinde olanlara rağmen bu dünyadan alıp uçuran mutluluklarını anlatmak istediğini, 12- 16 yaş kategori 1’incisi Rana Karahan ise epilepsi nöbeti sırasında ve sonrasındaki duygularını ve etrafında olup bitenleri resmettiğini belirti.

Epilepsiye karşı bilgi eksikliğine dayalı önyargıları ortadan kaldırmayı ve hastalık hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen Epilepsi ve Ben Resim Yarışması, her yıl, yüzlerce epilepsili çocuğun sesi olmaya devam edecek.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgilerle bu yıl ve geçmiş yıllarda dereceye giren resimlere www.epilepsiveben.net ve Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin websitesi www.turkepilepsi.org.tr üzerinden ulaşılabiliyor. Epilepsi hastalığı hakkında bilgi edinmek isteyenler ise www.epilepsiicinbak.com web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden güncel ve doğru hastalık bilgilerine erişebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı