Anadolu Sağlık Merkezi’ne ‘Altın” Akreditasyon

0
75

2019 yılı itibariyle tüm dünyada İnsan Odaklı Bakım alanında Mükemmellik Altın sertifikasına sahip 85 kuruluştan biri olan Anadolu Sağlık Merkezi, alandaki başarısıyla Türkiye’de ve yakın coğrafyada Planetree Altın Akreditasyon alan ilk hastane oldu.

Anadolu Sağlık Merkezi, İnsan Odaklı Bakım hizmetini Türkiye’ye ilk getiren, getirdikten sonra uygulamalarını hayata geçiren, olgunlaştıran ve şimdi de bu konuda otorite olma yolunda hızla ilerleyen bir kurum. Anadolu Sağlık Merkezi Kalite ve Hasta Güvenliği Direktörü Dr. Hişam Alahdab, 2013 yılında İnsan Odaklı Bakım Müdürlüğü’nü oluşturarak Türkiye’de bir ilke imza attıklarını vurgulayarak, “İnsan Odaklı Bakım’ı ‘hasta, hasta yakını ve çalışanlarını bir ailenin üyeleri olarak gören, onların beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayan, iyileştiren bir ortamda kendilerini evlerinde hissettiren, şeffaf, şefkatli ve insancıl bakım’ olarak tanımlıyoruz. Bu doğrultuda da her hastamızı ayrı tutuyor, her bir hastamıza ayrı bir şefkat, sevgi ve empati ile yaklaşıyoruz” dedi. İnsan odaklı olmanın kaliteli ve güvenli sağlık hizmet sunumunun vazgeçilmez bir bileşeni olduğunu söyleyen Dr. Alahdab, “İnsan odaklı yaklaşımımızın başta hastaların sağlık sonuçlarına, hastalarımızın ve ailelerin memnuniyetine ve çalışan bağlılığına oldukça olumlu bir şekilde yansıdığını görmek bizi oldukça memnun ediyor” dedi.

Her alandan çalışan temsilcilerin görüşlerini alınıyor

Anadolu Sağlık Merkezi olarak JCI, OECI, ESMO gibi farklı alanlarda önemli akreditasyonlara sahip olduklarını vurgulayan Kalite ve Hasta Güvenliği Direktörü Dr. Hişam Alahdab, Planetree ‘Altın’ akreditasyonuna layık görülmeleriyle hizmet kalitesinde farklarını ortaya koyduklarını belirtti. Dr. Alahdab, “Bu denetimde denetimciler dokümanlarımız ve süreçlerimizden ziyade yaşanan deneyimlere odaklandı. İşe alımdan oryantasyona kadar tüm performans değerlendirilmesi ve insan kaynaklarının bütün aşamaları İnsan Odaklı Bakımı kapsıyor. İnsan Odaklı Bakım’ın en önem verdiği konuların başında çalışanlara odaklanılması yer alıyor. Hastanemizde İnsan Odaklı Bakım çalışmalarını yürütürken her alandan çalışan temsilcilerin görüşlerini alıyoruz. Çalışanlarla ilgili bir iyileştirme projesi yapılacaksa; hasta tercih ve beklentileri ele aldığımız gibi çalışanlarımızın da beklenti ve görüşlerini alıyor, bu taleplere göre planlama ve çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Hastalar yönetimde söz sahibi

Özellikle yatan hastaların İnsan Odaklı Bakımı çok iyi aktardığını vurgulayan Kalite ve Hasta Güvenliği Direktörü Dr. Hişam Alahdab, “Hastalarımız bakım ortağı, beyaz tahta, yatak başı hemşire devir teslimi, bakımı birlikte planlama, hasta tercihlerinin bakıma entegre edilmesi gibi klinik uygulamalarımıza dair olumlu görüşleri İnsan Odaklı Bakım konusundaki başarımızı kanıtladı” dedi. Gönüllü hastalardan oluşan Hasta Yakınları Danışma Kurulu’nun ayda bir kez toplanarak hastane ile ilgili alınan kararlarda söz sahibi olduklarını söyleyen Dr. Alahdab, “Hastane içindeki süreçleri kurula sunuyoruz. Örneğin dahiliye polikliniğinin tasarımını yaparken hastalarımıza sorduk ve aydınlatmadan, banko tasarımına kadar birçok konuda ihtiyaç ve beklentilerinin bizim tespitlerimizden farklı olduğunu gördük, bu doğrultuda poliklinik alanlarını yeniden düzenledik” diye konuştu.

Hasta ve hasta yakınları özel mutfakta yemek yapabiliyor

Hastanede hastalar için özel bir mutfak kurduklarını vurgulayan Dr. Hişam Alahdab, “Hastalar ve yakınları bu mutfakta istedikleri gibi yemek yapabiliyorlar. Hasta olduğunuz zaman tanıdığınız ve sevdiğiniz birinin yaptığı yemeğe ihtiyaç duyuyorsunuz. Hasta yakınları ihtiyaçları olan malzemeleri bize söylüyor, biz de temin edip mutfağa getiriyoruz. Onlar da hastalarına hekimin bilgisi ve onayı dahilinde istedikleri yemeği pişiriyorlar” dedi.

Ziyaret saati yok, hastalar karar veriyor, 24 saat ziyaret yapılabiliyor

Klinik alanlar ve hasta bakımında da yeni uygulamalara başladıklarının altını çizen Dr. Alahdab, “Ayrıca açık kayıt uygulamamız var. Hastalarımız istedikleri an kayıtlarına bir klinisyen eşliğinde bakabiliyorlar. Geleneksel sağlık kurumu yönetiminin bir parçası olan ziyaret saatlerini bizim hastanemizde kaldırdık. Tıbbi durumlar dışında ziyaret kısıtlamasına sadece hastalarımız karar veriyor. Hastalarımız kendi istek ve tercihleri doğrultusunda 24 saat ziyaretçi kabul edebiliyorlar” açıklamasında bulundu.

Yoğun bakımdaki hasta refakatçisi ile kalabiliyor

Yoğun bakımlarda çalışma saatleri içinde ziyaret kısıtlaması uygulamasını da ortadan kaldırdıklarını anlatan Kalite ve Hasta Güvenliği Direktörü Dr. Hişam Alahdab, “Çalışma saatleri içerisinde hasta yakınları yoğun bakımda olan hastalarını ziyaret edebiliyor. Bunun dışında yoğun bakımlara refakatçi almaya başladık. Bu uygulamayla hasta yakınlarının yoğun bakımdaki hastalarına destek olmalarını istiyoruz. Biliyoruz ki, özellikle yoğun bakım gibi kapalı alanlarda hastalar o alanı çabuk terk etmek istiyorlar. Bunun temel sebebi de ailelerinin yanlarında olmaması. Aileleri yanlarında olduğu zaman endişe ve kaygı durumlarının azaldığını gözlemliyoruz” dedi.

Yoga, nefes egzersizleri, ebru ve müzikle rahatlıyorlar

Hasta ve çalışanlar için 4 gün yoga, nefes ve meditasyon seansları düzenlediklerini söyleyen Dr. Alahdab, “Yatan hastalarımızın yatak başlarına yoga eğitmenimiz gidiyor ve onlara nefes terapisi ve meditasyon yaptırarak rahatlamalarını sağlıyor. Hastalarımıza müzik yapıyoruz özellikle kemoterapi ve kapalı alanlarda. Bir sohbet programımız var. Hastalarımızın ve hasta yakınlarının katıldığı bu grup sohbetlerinde, yaptıkları paylaşımlarla hayata daha fazla tutunduklarını görüyoruz. Ebru ve resim atölyeleri yapıyoruz” şeklinde konuştu. Kalite ve Hasta Güvenliği Direktörü Dr. Hişam Alahdab ayrıca hastanede bulunan mescit ve farklı dinlerden ziyaretçilerin de faydalanacağı bir dua odasının da olduğunu belirtti.

Bakım planlanırken hasta tercihlerine yer veriliyor

Anadolu Sağlık Merkezi’nde tedavi gören tüm hastaların tıbbi açıdan bir engel yoksa günlük rutinlerini korumayı önemsediklerini vurgulayan Dr. Hişam Alahdab, “Bu nedenle hastalarımızın uyku alışkanlıkları, yemek saati tercihleri ve yeme alışkanlıklarını dikkate alarak hizmet veriyoruz” dedi.

Hasta yakınlarına rehberlik ediliyor

İnsan Odaklı Bakım anlayışımı kapsamında hastaların taburcu olduktan sonra da bakımlarının devamlılığını sağlamaya özen gösterdiklerini söyleyen Dr. Hişam Alahdab, “Eve taburcu olan hastalarımıza en çok yardımcı olan kişiler hasta yakınları.  Biz de bu bilinçle hasta yakınlarına hastanede bulundukları süre boyunca bakımın nasıl yapılacağı konusunda rehberlik ederek, hasta yakınlarına deneyim kazandırarak hastamızın evde bakım ihtiyacının daha iyi karşılanmasını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Hastalar etkin ve detaylı bir şekilde bilgilendiriliyor

Sağlık kuruluşlarında bakımın şeffaf olması gerektiğine inandıklarını ve bu doğrultuda tüm hasta kayıtlarını hastaların izin verdikleri yakınları ile paylaştıklarını vurgulayan Dr. Alahdab, “Açık kayıt uygulamamızdaki amaçlarımızdan bir diğeri de hastalarımızı etkin bir şekilde bilgilendirmek. Doğru bilgiye sahip hastalar hastalıklarını yönetmede daha aktif rol alıyorlar. Bu nedenle tıbbi bilgiler, ilgili sağlık profesyonelimiz tarafından hastalarımıza anlayabilecekleri şekilde açıklanıyor” dedi.