ManşetRöportaj

Önümüzdeki 5 yılda 50 milyonun üzerinde hastaya hizmet vereceğimizi öngörüyoruz

Siemens Healthineers Türkiye, ülkemizin sağlık alanında en büyük ‘Kamu-Özel İş Birliği’ projesi olarak bilinen Ankara Şehir Hastanesi’ne Avrupa’nın en büyük hastane laboratuvarını kurdu.

Sağlık teknolojilerinde en gelişmiş olanaklarla ve öncü uygulamalarla hizmet veren laboratuvarda, günde ortalama 130 bin, ayda ise 3 milyonun üzerinde test yapılabilecek. Rutin test işlemlerinin hepsi aynı gün içinde sonuçlandırılabilecek. Genetik tetkikler için ise yurtdışına numune gönderilmesine gerek kalmayacak. Ankara Şehir Hastanesi’nin laboratuvar hizmetlerinden 5 yıl içinde 50 milyonun üzerinde kişinin faydalanacağı öngörülüyor. Tabii, çok büyük bir sistemden bahsettiğimiz için bu saydıklarımız hastane laboratuvarının özelliklerinden sadece birkaçı. Ayrıntıları Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü Şevket On anlattı.

Bir de sizden dinleyelim mi, bu nasıl bir laboratuvar oldu?

Ankara Şehir Hastanesi, Türkiye’nin sağlık alanındaki en büyük Kamu-Özel Sektör İş Birliği projesi. Siemens Healthineers Türkiye olarak, bu hastanenin tüm laboratuvar sistemlerini kurmak suretiyle bu projeye katkıda bulunmuş olmaktan gurur duyuyoruz. Bu laboratuvar, Avrupa’nın en büyük hastane laboratuvarı unvanına sahip bulunuyor ve sağlık teknolojilerinde en gelişmiş olanaklar ve uygulamalarla hizmet veriyor. Toplam 7750 metrekarelik alanda hizmet veren laboratuvarda çok kapsamlı genetik DNA testi gibi pek çok ilki hayata geçirdik. Önümüzdeki 5 yılda 50 milyonun üzerinde hastaya hizmet vereceğimizi öngörüyoruz.

Siemens Healthineers hangi operasyonel hizmetleri sağlayacak?
Laboratuvardaki tıbbi hizmetler haricindeki tüm operasyon ve teknik hizmetler Siemens Healthineers çalışanları tarafından sağlanıyor. Tıbbi hizmetler ise Sağlık Bakanlığı doktorları tarafından yürütülmektedir. Biz Siemens Healthineers olarak sadece bu işe odaklanan bir Laboratuvar Hizmetleri Operasyonları Ekibi kurduk. Personelimiz numunelerin tarafımıza iletilmesinden itibaren, testlerin gerçekleştirilerek sonuçların hastane bilgi işlem sistemine aktarılmasına kadar geçen tüm süreçte görev alıyor. Bu süreç, kalite kontrolleri, lojistik, sistemlerin teknik bakım ve servisi ile kliniklere hizmet vermek için laboratuvarın işletilmesini içeriyor.

Laboratuvarın teknolojik alt yapısından biraz daha bahseder misiniz?
Siemens Healthineers’ın ilk kez bu yıl üretimine başladığı ve dünyanın önde gelen büyük laboratuvarlarına kurduğu Atellica çözümleri ve Aptio Otomasyon Sistemi’ni Ankara Şehir Hastanesi’nde tıbbın hizmetine sunduk. 110 metrelik bu otomasyon sisteminde tüpler test için ilgili kategorideki analiz cihazına otomatik olarak yönlendiriliyor. Otomasyon sistemiyle entegre çalışan son teknolojili sistemler sayesinde kalite, takip edilebilirlik ve verimlilik artırılırken, yüksek tutarlılıkta öngörülebilir sonuç verme sürelerine ulaşılıyor. Özellikle geniş test panelleri, dijital numune takibi, örnek vaka izlenebilirliği,motomasyon sistemi gibi özellikler hastane kapsamındaki akıllı laboratuvar sistemlerinin temelini oluşturuyor.

Ankara Şehir Hastanesi’ndeki laboratuvarda, hastadan alınan tek tüp numuneyle rutin biyokimya, hormon, hepatit paneli, spesifik hormon ve alerji testleri yapılabiliyor. Böylece daha az kan numunesi alarak hasta konforunu artırıyoruz. Rutin test işlemlerinin hepsi aynı gün sonuçlandırılabiliyor ve hastaların, sonuçlarını almak için ertesi gün hastaneye gitmelerine gerek kalmıyor. Öte yandan, Ankara Şehir Hastanesi laboratuvarında bir de biyo-enformatik kütüphane kurduk. Özellikle kanser vakaları için genetik yatkınlığı ölçmek amacıyla yapılan analizler önceden yurt dışına gönderiliyordu. Her hafta güncellenen bir dokümantasyon olan bu kütüphane sayesinde, çoğu testin gönderilmesine gerek kalmadı.

Hangi bölümler var ve bu bölümlere göre kullanılan teknolojiler nelerdir?
Laboratuvarımız modern bir hastanenin sunması gereken tüm laboratuvar hizmetlerini kapsıyor. Laboratuvarın ana bölümleri, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Genetik ve Tıbbi Patolojiden oluşuyor. Bu bölümlere ek olarak, Tüberküloz ve Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve Doku Tipleme Laboratuvarı da bulunuyor. Özellikle geniş test panelleri, dijital numune takibi, örnek vaka izlenebilirliği, otomasyon sistemi gibi özellikler akıllı hastane kapsamındaki laboratuvar sistemlerinin temelini oluşturuyor.

Dünyada benzer örnekleri var mı?
Ankara Şehir Hastanesi’ndeki son teknoloji Atellica analizörleri ile donatılan Aptio otomasyon sistemi Türkiye’nin en büyük laboratuvar otomasyon sistemi olup dünyada da ilk beş içinde yer almakta. Control, Simplicity, Better Outcome (Kontrol, Kolaylık, Daha İyi Sonuçlar) mottosuyla hayata geçirilen Atellica çözümümüz, fark yaratan özellikleriyle hastane laboratuvarlarına önemli avantajlar sunuyor. Manyetik numune taşıma sistemi ile benzerlerine kıyasla en hızlı çözüm olan Atellica, saat başına daha çok test üreten mühendislik tasarımı ve daha fazla sonucu çok daha kısa bir sürede sunabilen sistemiyle oldukça yüksek bir verimlilik sağlıyor.
Otomatikleştirilmiş, esnek ve ölçeklenebilir tasarımı sayesinde kurulduğu laboratuvardaki ihtiyaçlara uygun olarak konfigüre edilebiliyor. 30’dan fazla farklı numune tüp çeşidinin yüklenebilmesine imkân tanıyan Atellica’daki çoklu kamera sistemi manuel hataları ortadan kaldırırken akıllı numune yönetimi de rutin ve stat numunelerini kontrol ediyor. Bu da daha risksiz laboratuvar süreçleri anlamına geliyor.

Sırada hangi projeler var?
Siemens Healthineers olarak nihai hedefimiz, sağlık hizmeti sağlayıcılarının daha düşük maliyetlerle daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmak ve insan sağlığına katkıda bulunmak. Biz de bu bilinçle hareket ediyoruz ve kamu sağlığına faydalı olacak projeler geliştirmeye devam etmek istiyoruz. Diğer taraftan, yapay zekâ uygulamalarını görüntülemenin ötesine taşıyarak laboratuvar ve toplum sağlığı alanlarına da yansıtıyoruz. Bu yaklaşımımızla paralel olan kamu ve özel sektör projelerinde yer alarak Türkiye’de sağlık hizmetlerinin gelişimine katkılarımızı arttırmak en büyük hedefimiz.

Tıpta dijitalleşme ve yapay zekâdan bahsettiniz, biraz açabilir misiniz?
Hassas tıp, tedavi yöntemlerinin transformasyonu ve hasta tecrübesinin iyileştirilmesi, Siemens Healthineers’ın sağlıkta sunduğu dijital dönüşümün temel unsurlarını oluşturuyor. Bütün bunların da hammaddesi elbette ki veri. Yüksek kalitede görüntüleme, laboratuvar ve operasyon verisinin oluşturulması, şeffaflık için verilerin kümelenmesi ve bilgi paylaşımı, veri analizi, derin makine öğrenimi ve yapay zekâ kullanılarak eyleme dönüştürülmesi üzerine çeşitli çözümler üretiyoruz. Siemens, yapay zekâ ve makine öğrenimi patent sayısıyla dünyada 4. sırada yer alıyor. Özellikle son 10 yıldır sağlık kurumlarının dijitalleşmesini destekleyen ürünler geliştirirken, üretimini yaptığımız sistemlerin hızını, görüntü kalitesini ve raporlama kalitesini artıracak yazılımlar üzerinde de çalışıyoruz.
Bu çalışmalarımıza ek olarak, medikal cihazların hatasız ve hızlı çekim yapmasını sağlayan yazılımlar konusunda da sektörde öncü durumdayız. Çekim süresini kısaltmak için hastaların çekim sırasında ortaya çıkardıkları hareket artefaktlarını azaltacak en ileri teknoloji yazılımlarını kurumların hizmetine sunuyoruz. Ayrıca teamplay uygulamamız gibi, kurum içerisinde hizmet veren sistemlerimizin çekim hızı, performansını ve hastaya verilen radyasyon dozunu takip edebilecekleri ortamları da sağlıyoruz. Toplum Sağlığı Yönetimi yazılımlarını da sağlık tedarikçilerinin hizmetine sunuyoruz. Üzerinde çok önemle durduğumuz bir başka konu da hekimlerimizin raporlama kalitesini artıracak yazılımları sağlık sistemine sunmak. Bu sayede hekimlerimizin hızlı karar almalarını desteklerken daha kesin tanılar konmasını da sağlıyoruz.

Sizce şehir hastaneleri gibi büyük projelerin sağlık sektörüne katkıları nedir?
Kamunun tecrübesini özel sektörün finansman kabiliyeti ve dinamizmiyle buluşturan Şehir Hastanesi projeleri Türkiye’de nitelikli bir sağlık altyapısı oluşturuyor. Bu sayede ülkemizdeki sağlık hizmetleri daha modern bir yapıya kavuşuyor. Türkiye bu noktada önemli bir vizyona sahip; sadece kendi vatandaşlarına değil, yakın coğrafyaları kapsayacak şekilde yaklaşık 1-1,5 milyar insana sağlık hizmeti verebilecek güçlü bir ülke konumundayız. Şehir Hastaneleri sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve sağlık turizminin geliştirilmesine ek olarak, sağlıkta istihdamı da artırıyor. Örneğin, Ankara Şehir Hastanesi laboratuvarımızda halen 120’nin üzerinde kişi çalışıyor. İleride bu ekibe yaklaşık 100 kişi daha eklenmesini öngörüyoruz.

Diğer şehir hastanelerine sunduğunuz hizmetler hakkında da bilgi verir misiniz?
Siemens Healthineers Türkiye olarak ülkemizdeki Şehir Hastaneleri projelerine ürünlerimizin yanı sıra finansal çözümler ve hizmet çözümlerimizle çok geniş bir çerçevede yaklaşıyoruz. Bu projelere planlama, altyapı, teknoloji ve işletme anlamında geniş kapsamda hizmet sunabiliyoruz. Ankara Şehir Hastanesi’yle birlikte Mersin, Yozgat, Adana, Isparta, Kayseri, Manisa, Eskişehir ve son olarak Bursa Entegre Sağlık Kampüslerinde de ürün, sistem ve çözümlerimizle yer aldık.
Siemens Finansal Hizmetler ile Ankara Şehir Hastanesi’nde olduğu gibi Adana Entegre Sağlık Kampüsü ve Yozgat Şehir Hastanesi’nin de finansörleri arasında yer aldık. Türkiye’de şehir hastanesi projelerinin ilk örneklerinden 1300 yataklı Mersin Şehir Hastanesi’nde Laboratuvar Hizmetleri’ni üstlendik. Burada, saatte 2000 tüp kapasiteli bir otomatik kabul ve tasnif sistemi kurduk. Otomasyon sistemindeki saklama modülü ise 15.000 tüp saklama kapasitesine sahip bulunuyor.
Testlerin büyük kısmı pre-analitik, analitik ve post-analitik modülleri olan laboratuvar otomasyon sisteminde yine otomatik olarak gerçekleştirilip uzman onayına hazırlanıyor. Immunoassay sistemlerinde saatte 240 test, klinik kimya sistemlerinde ise saatte ISE dahil 2400 test sonuç verebiliyor. Bununla birlikte 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi’nin tıbbi görüntüleme ekipmanlarını ve biyomedikal yönetim hizmetlerini de sağlıyoruz. Bu hastanedeki anjiyografi, ultrason, moleküler görüntüleme, MR, bilgisayarlı tomografi, mamografi, X-ray cihazları ve görüntüleme yazılımları Siemens Healthineers Türkiye tarafından temin edildi.
1550 yataklı Adana Entegre Sağlık Kampüsü’nde Siemens ultrason, anjiyografi ve X-ray çözümlerimiz kullanılırken 755 yataklı Isparta Bölge Sağlık Kampüsü’nde ise MR, moleküler görüntüleme ve X-ray cihazlarımız yer alıyor.
Isparta, Kayseri, Manisa ve Eskişehir Entegre Sağlık Kampüslerinde görüntüleme cihazlarımızla en son teknolojiye dayalı teşhislerin sunulmasına katkı sağlarken Yozgat, Kayseri ve Manisa Sağlık Kampüslerinde de entegre biyomedikal yönetim hizmetleri sunuyoruz.
Özetle ülkemizdeki şehir hastaneleri sağlık kampüslerinin neredeyse tamamında
Siemens ürün, sistem, finans desteği ve hizmet olarak bir ya da birden çok çözümümüzle birden yer alıyoruz. Yakın zamanda hizmete girecek olan Bursa Entegre Sağlık Kampüsü’nde ve gelecekte açılacak yeni sağlık kampüslerinde de teşhis, tedavi ve hizmet çözümlerimizle yer almaya devam edeceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı