ManşetSektör

MED TIP, yüksek kalite standartları ve teknolojisiyle sektöre öncülük ediyor

MED-TIP, Esnek Oda Teknolojisi ile çalışan EO cihazları ve buna bağlı EO kartuş kitlerini üretiyor. 2017 yılında muadil sistemde çalışan EO gaz sterilizatörleri için Alüminyum Kartuş üretimine başladı. MED TIP Genel Müdürü Engin Göknar’dan cihazlarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler aldık.

“ZEOSS markası ile üretmiş olduğumuz Etilen Oksit Cihazları, Etilen Oksit Gaz Kartuşları bu gün Dünyanın birçok ülkesinde memnuniyetle kullanılmaktadır. Türk markası ile uluslararası arenada kalitemiz ile ön plana çıkmak, tercih edilmek firmamız için gurur kaynağı olmuştur.” diyen Engin Göknar AR-GE çalışmalarında sektör üzerinde mevcut Esnek Oda Teknolojisi ile çalışan EO cihazlarında bulunan eksikleri tespit ederek, üretim kalitesinde teknolojik farklılıklarını ortaya koyduklarını, “Esnek Oda Teknolojisi ile çalışan Cihazlarda kullanılan Liner Bag (Sterilizasyon Torbası) içerisinde muadil firmalarda manuel aktif edilen Etilen Oksit Kartuşlarını otomatik olarak aktif edilebilecek bir sistem geliştirdiklerini ifade etti. Ayrıca bu cihazın uzun süren çalışmalar neticesinde MDR’a göre de hazırlandığının altını çizdi.
Uluslararası incelemeli Patent araştırması sonucu Dünyada bir ilk olarak kabul edilen ve ayrıca TPE tarafından TR201402709 B Sertifika numarası ile tescil edilmiştir.” dedi.
Göknar; “Geliştirilen bu teknik ile Sağlık Bakanlığının Temmuz 2015 ISBN 978-975-590-558-7 sayı nolu Kalite El Kitabı’ndaki ilgili mevzuatı tamamen karşılamıştır.” diye konuştu.
Etilen oksit hakkında yanlış bilinenler
Engin Göknar, etilen oksit ile ilgili yanlış bilinenler hakkında da şunları söyledi: “Hızlı değişen ve gelişen bir ortamda ticari faaliyetlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Yaptığımız işin bir ticari birde fayda boyutu bulunmaktadır. Şüphesiz kullanılan mevcut ve yeni ilave olan sistemleri faydası inkâr edilemez. Ancak birçok üretici ticari menfaatlerini ön planda tutarak alternatif sistemleri kötüleyerek asılsız beyanlar ile ticari faaliyetlerinde kazancı ön planda tutmaktadırlar. Firmamızın sahip olduğu görev ve vizyon sorumluluğu açısından sektörde bu bilgi kirliliğine açıklama getirilme zorunluğu hissetmektedir. Düşük ısı yöntemi ile sterilizasyon uygulaması yapılabilen Etilen Oksit, Hidrojen Peroksit cihazları hakkında detaylı açıklama ve kıyaslama, Etilen Oksit sistemlerinin kaldırılacağı ile ilgilidir. Bu konu Dünya sağlık örgütünün uygulamaya başlattığı tüplü sistemlerin Hastanede kullanılmaması ile ilgilidir. Saf düşük doz ile çalışan Etilen Oksit Cihazlar ile ilgili değildir. Tanım: Sterilizasyon için ağırlıkça %88 CFC ve %12 EtO (günümüzde %90 HCFC ve %10 EtO ve %89-90 CO2 ve %10-11 EtO) kullanan ve oldukça büyük bir alana ihtiyaç duyan eski tip sterilizatörlerdir. Genelde 12:88 adıyla tanınırlar. 1994 yılında ‘’statosferik ozonu koruma ‘’ paktı neticesinde EPA ve OSHA regülasyonlarının sıkı bir biçimde uygulamaya geçmesiyle üretimleri son bulmuştur. (CFC kullananlar hemen kullanımdan kaldırılmış, HCFC kullananların durdurulması kararlaştırılmış ve CO2 kullananlar tüplerde katmanlaşmaya yol açtığı için tavsiye edilmemektedir.) Cihazlar çalıştırıldıkları ortamda 1 ppm (1 milyon partekülde 1 partekül) EtO limitine inemezler.
* Hidrojen Peroksit Avantajları
– Çevrim sonrası, oksijen veya suya dönüşmek suretiyle zararlı atıklar oluşturmayarak çevreye dost sterilizatörler olmaları,
– Sterilizasyon sonrası yüksek havalandırma sürelerine ihtiyaç duymayarak süratli sterilizasyonu temin etmeleri özellikleri ile öne çıkmaktadır.
* Dezavantajları ve Etilen Oksit ile kıyaslaması
– Hidrojen Peroksit zararsız bir gaz değildir.
– Dünyanın önde gelen İş Sağlığı ve Güvenliği
Örgütleri OSHA ve NIOSH tarafından havada maruz kalınabilecek maksimum Hidrojen Peroksit limitinin 1 ppm olduğunu bildirmiştir. Etilen Oksit için 5 ppm, Formaldehit için ise 2 ppm dir. Yani Hidrojen
Peroksit, Etilen Oksitten 5 kat daha tehlikelidir. Hidrojen peroksitin kimyasal özelliklerine bakıldığında, aynen etilen oksit ve formaldehitte olduğu gibi toksik, kanserojen, mutajen,vs. özelliklere sahip olduğunu görebilirsiniz. Kanserojen etkisi hayvanlar üzerinde ispatlanmıştır.
Sterilizasyon kabiliyetleri karşılaştırılırsa hidrojen peroksitin keten, kağıt, toz karışımlar, selüloz içerikli malzemeler, uzun ve dar lümenli kataterler üzerinde etkili olmadığı ve penetrasyon kabiliyetinin daha düşük olduğu ortaya çıkmaktadır.
FDA 510(k) yönetmeliğinde bu sınırlamalar mevcuttur, hatta fleksibıl skoplar, eklemli/menteşeli aletlerdeki sınırlamalarda yer almaktadır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı