Röportaj

Zorlaşan şartlarda çözüm: Daha çok çalışmak

Daha önce farklı sektörlerde faaliyet gösteren Deval, 2013 yılından bu yana sağlık sektöründeki varlığıyla da fark yaratıyor. Deval Medikal Genel Müdürü Nedim Çalış ile sağlık sektörüne girişini konuştuk.
.

Expomed Eurasia 2019 öncesinde kapısını çaldığımız Deval Medikal Genel Müdürü Nedim Çalış ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. “2019 için şartlar belki biraz daha zorlaştı. Neyse ki çözümü var: Daha çok çalışmak. Birçok firma gibi ticari hedeflerimizi revize ettik ve “Çalışmak, çalışmak, çalışmak…” diyerek sağlık sektörü hakkındaki beklentilerin olumsuz bir tabloya dönüştürülmemesini arzulayan Çalış, sektöre dair pek çok önemli açıklamada bulundu. İşte o röportajdan satırlarımıza yansıyanlar…

Nedim Bey, öncelikle kendinizden bahseder misiniz? Sağlık sektörüne nasıl ilgi duydunuz, nereden başladınız?

2001 yılında edebiyat öğretmenliğini bırakıp ticarete atıldığım günden beri bana sorulan soruların en zoru hep bu soru oldu. Her sınavın en zor sorusu gibi. Mutlu bir evliliğim ve mutlu olması için çok çalıştığım biri kız üç çocuğum, bir atım ve çok büyük sevgili bir ülkem var. Bunlara sahibim ve sahip olmakla da gururluyum. Geri kalanı ticaret… Sahip olduğum her şeye sahip değil, emanetçiyim deyip geçiyorum.

Deval Medikal nasıl kuruldu, faaliyet alanı nedir?

Öncelikle Deval’den bahsedecek olursak; Deval bir İnşaat markası olarak İstanbul ‘da kurulmuş olmasına rağmen, inşaat sektörünün yanı sıra turizm sektöründe de yatırımlar yaparak, otel ve apart gibi tesisler de kurmuş ve halihazırda işletmeciliklerini de yapmaktadır. Tabirle medikal sektörü, bizim için daha yeni keşfedilmiş bir dünya gibi bize heyecan ve motivasyon kaynağı oldu. 2013’ten bu yana kaybetmediğimiz bir heyecanın kaynağı bu.

Ürünleriniz hakkında bize kısaca bilgi verebilir misiniz?

Başarılı bir ürün gamımız var. Öncelikle farklı sözcüğünü kullanmayı tercih ederim. Tasarımlarımızın hiç birini salt ticari meta olarak tasarlamadık. Çıkış odakları hep kıymetli görüşlerini bizimle paylaşan (ki burada tekrardan teşekkür edeyim) ,kurumsal veya bireysel, kullanıcılar olmuştur. Yine çıkış hikayeleri hep, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda mükemmel çözüm sağlayan ürünler olmuştur.

Ürünlerinizi diğer ürünlerden farklı kılan unsurlar nelerdir, firmalar neden sizin ürünlerinizi tercih etmeli?

Satın alma süreci ile alakalı çok bir şey söyleyemem. Nihayet her birimiz büyük resimde birer tüketiciyiz. Bütçelerimiz ölçeğinde ihtiyaçlarımızı temin ederiz. Tercihlerimiz süreci karmaşık bir süreçtir. Belki şans… “Şanslı tüketiciler” diyeyim bizi tercih ederler. Ama biz ürünlerimizi ve bizi tercih eden müşterilerimizin, satın alma süreci sonrasında, ürünlerimizin hemen arkasında ve müşterilerimizin yanında durmakla fark yaratıyoruz. “Bizim ürünlerimiz asla arıza yapmaz!” gibi bir iddiam yok. Evet, birçok muadilinden daha sağlam ürünler üretiyoruz ama çalışan mekanikler ve zaman içinde müdahaleler gerektiriyor. İşte biz burada fark yaratıyoruz. Hızlı ve etkili müşterimiz için konforlu bir süreç işletiyoruz ve en çok bu süreci yönetme şeklimizle ayrılıyoruz rakiplerimizden.

Genel olarak bakarsak medikal sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektörün sorunları nelerdir?

Medikal sektörü, tamamı itibariyle yorum yapmam için nispeten geniş bir alan. Kendi alanımızla ilgili söyleyebileceğim, bana gurur veren nokta, dünyada üretim hacmi itibariyle ilk beş ülke arasına giriyor olmamız. Eksiklik olarak gördüğün nokta ise münferit çıkışlar dışında, Ar-Ge ve inovasyon ürünü üretimlerin daha az olması.

Siz bu sektörde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Ben yaptığım hiçbir işte niceliğe bakmadım. Her zaman niteliğe odaklı bir kişisel anlayışım oldu. Bu benim “hayat görüşümdür” dersem yanılıyor olmam. Yine bu açıdan bakacak olursak, sektörde kendimizi en üstlerde görüyorum. Bu konuda sevgili okurlarınızın da izniyle mütevazi olamayacağımı rahatlıkla beyan ederim.

Yeni dönemde katılmayı düşündüğünüz organizasyonlar var mı?

En yakın organizasyonlar; Expomed Eurasia 2019 ve Ohsad Kongre Fuarı 2019 var. Hemen devamında iki tane de yurt dışı fuarımız var. Yeni kurduğumuz Alaturca Medical Design A.Ş ile beraber yani iki firmayla katılıyoruz. Tabii bu demek oluyor ki iki katı yoruluyoruz. Bu sene fuarlar ve yorucu hazırlık aşamaları katmerli yoğun ve yorucu olacak gibi.

2019 yılı için neler düşünüyorsunuz? Geleceğe yönelik planlarınız nelerdir?

Tüm dünyanın içinde olduğu ekonomik ve siyasal krizler sürecine veya realitesine rağmen biz durmamalı ve hedeflerimize doğru azimle ilerlemeliyiz. Her şeyden önce sağlık sektörünün sağlayıcılarındanız ve sağlık her hal ve şart altında önemli ve önceliklidir. 2019 için şartlar belki biraz daha zorlaştı. Neyse ki çözümü var: Daha çok çalışmak. Birçok firma gibi ticari hedeflerimizi revize ettik ve “Çalışmak, çalışmak, çalışmak…” diyerek soy ismimizin de hakkını vermeye çalışıyoruz. Bu yıl için en büyük planımız, inşası süren yeni fabrika binamızın açılışını yapmak sanırım. Zamanlama açısından her şey normal seyrinde ama yine de sıkı tutmak lazım. İnşallah kazasız, belasız Ekim başında faaliyete girecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı