STOCKART global liderler arasında girdi

0
175

STOCKART markası uluslararası pazarda “İlaç ve Malzeme Yönetim Sistemleri” konusunda gerçekleştirdiği projelerle kendini kanıtlayarak, global liderler arasında girdi.

Yerli üretim STOCKART İlaç ve Malzeme Yönetim Sistemleri’nin Üreticisi TriaTech Tıbbi Sistemler Yönetim Kurulu Başkanı Bahar SUNMAN MedikalPlus okuyucuları için firması ve ürünleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

TriaTech kimdir?

1999 yılında Simeks’i kurduğumuz dönemde, Siemens ultrasonografi; mamografi, C-kollu röntgen; mobil röntgen ve üroloji sistemlerinin Türkiye distribütörü olarak faaliyete başlamıştık. İlerleyen yıllarda ise kendi alanlarında dünyanın bir numarası konumundaki üretici firmaların Türkiye çözüm ortağı olma vizyonunu benimsedik. Türkiye ve Dünya’da birçok ilke imza attık. Simeks olarak, geliştirdiğimiz küreselleşme ve büyüme stratejileri doğrultusunda, bir Simeks iştiraki olarak 2015 yılında üretici firmamız olan TriaTech Tıbbi Sistemler A.Ş.’yi kurduk. Merkezimiz İstanbul da fabrikamız ise İzmir de bulunmaktadır.

Üretim yapma fikri nasıl doğdu?

Zaten uzun yıllardır, hastanelerin en büyük maliyet kalemi olan ilaç ve tıbbi malzemelerin yönetim süreçleri üzerine yoğunlaşmıştık. “Hasta güvenliğini sağlamak” ve “kurumların maliyetlerini düşürmek” önceliğimizdi. Yönetim Kurulumuz ile yaptığımız stratejik değerlendirmelerimizde, deneyimlerimizi ülkemiz sanayisinin gelişimi için kullanmaya ve Türkiye’nin 2023 vizyonuna katkı sağlamaya karar verdik.

Bu kararı alırken katma değeri yüksek, rekabetçi ürünler üretmek, tıbbi cihazlarda yurt dışına bağımlılığı azaltmak ve istihdamı artırmak, fiyat avantajı ve kalite yaklaşımı ile müşteri memnuniyetini ve sadakatini arttırmak, küresel ölçekli büyüme stratejisi ile Türkiye’nin cazibe merkezi imajını güçlendirmekti hedefimiz. Yıllara dayanan deneyimimizin ve tecrübemizin sonucu olarak, uzun süren AR-GE sürecinin ardından, üstün teknolojik kabiliyetleri olan ilk ürün ailemiz ‘STOCKART’ı sağlık sektörünün hizmetine sunduk.

TriaTech Ar-Ge Merkezi yapılanmasından bahsedebilir misiniz?

2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla AR-GE merkezi olduk ve kendi teknolojilerimizi geliştirme yolunda avantaj sağladık. Bu süreç bize üretimde yasal prosedürlerin daha hızlı yapılandırılmasına olanak sağladı; böylelikle ihtiyaçlarımızı ve fikirlerimizi gerçek bir ürüne dönüştürme süremiz oldukça kısaldı. Bu durum hem bizi hem de müşterilerimizi oldukça mutlu etti.

STOCKART İlaç ve Malzeme Yönetim Sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?

STOCKART, hastaneye ilaç ve tıbbi malzemelerin ulaşmasıyla başlayan ve hasta için kullanım ile son bulan yüksek teknolojiler ile donatılmış bir süreç yönetimi çözümüdür ve ilaç ve malzemelerin hastane depolarından, eczaneye, servislere ve hasta başına kadar, gerçek zamanlı izlenebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sistemler, OECD teknoloji sınıflandırmasına göre, yüksek teknoloji kategorisinde değerlendirilmektedir.

STOCKART; kurumlar için sağlık bakım kalitesi ve hasta memnuniyetinde artış, çalışan memnuniyetinde yükselme, izlenebilir ve raporlanabilir süreç analizleri, uzun dönemli planlama kabiliyeti ve bakım kalitesini düşürmeden temin edilecek maliyet tasarrufu sağlayan bir ürün. Ayrıca, yatırım geri dönüş süresini minimize ederek, etkili kaynak kullanımına imkân veriyor.

STOCKART’ın rakiplerinden farkı nedir, biraz bahsedebilir misiniz?

Aslında bu soruya verebileceğim yanıt çok uzun ancak kısaca özetlemek gerekirse farkları şu şekilde sıralayabilirim;

İlk olarak; ilaç ve tıbbi malzemeyi aynı platform üzerinden ve en önemlisi de kullanıcının kendi iş akışı gereksinimlerine uygun olarak yönetebiliyor olmak. Bu kullanıcılara büyük bir kolaylık ve zaman tasarrufu sağlıyor. Ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme için iki ayrı sistem alma gereksinimini azaltarak teknolojiye yatırım yapmak isteyen kurumlar için yatırım maliyetini düşürüyor. Ortak platform Uluslararası Pazarda tıbbi malzeme yönetimine dikkat çekmemizi kolaylaştırıyor. Tıbbi malzeme hastanelerde ilaçtan iki kat fazla bütçeye sahip, müthiş kayıplar var ama farkındalık yok.

Bir diğer önemli özellik ise Sliding Drawer, yani “Kayar Kapaklı Çekmece”. Dünya’da ilaç yönetimi alanında otomatik sistemler üreten kuruluşların tamamında, farklı güvenlik seviyelerine göre çok farklı tipte çekmece tasarımları var. Sliding Drawer/Kayar Kapaklı Çekmece, bu çok farklı tiplerdeki çekmeceleri tek bir platformda birleştirebilen, son derece esnek bir çekmece. Bu çekmeceyi hemen hemen her tip ilaç için kullanabiliyoruz. Sliding Drawer/Kayar Kapaklı Çekmece tamamen bize özgü, patentli bir tasarım.

Devam edersek, STOCKART ürünlerinin tamamen modüler ve maksimum seviyede esnek olmasından bahsedebilirim. Bu esneklik, bize müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre bireyselleşen çözümler sunma imkânı sağlıyor. Esneklik tanımımız sadece satın alma aşaması ile sınırlı değil. STOCKART ürünlerini kullanmaya başlayan hastanelerin ihtiyaçlarında değişiklik olduğunda, sahip oldukları ürünleri, aynı esneklikle ihtiyaçlarına uygun hale getirebiliyoruz.

Son olarak ise özellikle Uluslararası Pazarın çokça ilgisini çeken ve ilaç yönetim sistemi süreçlerinde, kurum içinde farklı birçok alanda konumlandırılabilen “MedNest Akıllı Çekmece Modülü” ürünümüzden bahsedebilirim. Bu ürünümüzü üç farklı fonksiyonda, şu an için kurulumunu yaptığımız John Hopkins Clemenceau Medical Center’in Dubai, Riyad ve Beyrut hastanelerinde; Soğuk Zincir ve Narkotik ilaçların kontrolü ve Hastabaşı Doğrulama sistemlerinde, kullanacağız.

STOCKART ile hangi pazarları hedeflediniz? Gerçekleşen ve gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Ülkemizde sağlık sektörünün hizmetine ‘Yerli Malı’ bir ürün sunmak gurur verici. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı’nın hasta güvenliğini geliştirme üzerine belirlediği stratejileri ve bunun yanı sıra birer işletme olan hastanelerin maliyet düşürme hedeflerine karşılık olarak STOCKART ürünlerini sunmaktayız. Türkiye yolculuğumuza bir özel üniversite hastanesi ile başladık. Özel hastanelere hızlı bir giriş yaptık ve yayıldık. Şimdi hedefimiz Sağlık Bakanlığı hastaneleri.

Yurt dışı pazarlar, zaten bu işe başlarken şirket vizyonumuz dahilindeydi. Ülkemizin imajını, ihraç edilen yüksek teknoloji ürünleri ile güçlendirme fikri bize büyük bir motivasyon vermişti. Bu motivasyonla farklı kıtalarda çok kuvvetli partnerler ile sözleşmelerimizi tamamladık.

Yurtdışı pazar beklediğimizden çok daha hızlı gelişti. Avrupa’da Norveç’te ilk kurulumumuzu 2017 yılında yaptık. Oradaki müşteri memnuniyeti bize hemen birçok farklı merkez için çerçeve ihale kazandırdı. Bu ihaleleri fiyatla değil, teknik üstünlükle aldık ve çok gurur duyduk. 2019 başı itibarıyla Norveç’in 10 farklı noktasında STOCKART ürünleriyle pazar liderliğine doğru sağlam adımlarla ilerliyoruz.

Avrupa Pazarında, Avusturya’da bir ilk olarak, ülkenin ilk İlaç Yönetim Sistemi’ni LKNOE Hastaneler Grubu’nda kurduk.

Ortadoğu’da ise Pazara çok hızlı bir giriş yaptık. 2018 yılında İlk kurulumumuzu Arabistan’da tamamladıktan sonra, 2019 yılı itibarıyla Suudi Arabistan, Dubai, Lübnan ve Fas’ta, farklı çok sayıda proje ile kurulumlarımıza devam ediyoruz.

Ayrıca STOCKART ürünlerimizle Amerika Pazarına girme planımız, önümüzdeki 5 yıllık Pazar planlamamızda olmamasına rağmen, “MedNest Akıllı Çekmece Modülü” ürünümüzün çektiği ilgi ve kurumlardan gelen talep sonrasında, Amerika’nın en büyük Pazar payına sahip mobil iş istasyonu üreticisi olan partnerimiz ile iş birliğimiz sonucunda, önümüzdeki yıl Amerika Pazarına hızlı bir giriş yapmayı planlamaktayız.