Prematüre bebekler için doğru beslenme hayati önem taşıyor

0
85

Prematüre bebeklerin hayata tutunabilmesi için doğum anından itibaren uygulanacak ve taburcu olduktan sonra da devam edecek takip ve tedavi, bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Ancak yaşama sımsıkı tutunan bu miniklerin beslenmesi de çok önemli. Bu yüzden Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Medikal Direktörü Atakan Özdemir ile bir söyleşi gerçekleştirdik ve şimdi sözü Özdemir’e bırakalım.

“Nutricia Anne Bebek Beslenmesi olarak prematüre bebeklerin doğru bir bakım ve ihtiyaçlarını karşılayacak doğru beslenme ile hayatta kalabileceklerine dikkat çekmek istiyoruz. Örneğin; prematürelerin protein ve enerji ihtiyacı fazla olduğundan tek başına anne sütü yeterli olmayabilir.

Beslenme, prematüre doğan bebeklerde de zamanında doğan bebekler kadar önemli bir kriter. Prematüre bebeklerimizin yaşam şansını ve kalitesini artırmak için beslenmelerine çok özen gösterilmesi gerekiyor. Dolayısıyla hastaneden taburcu edildikten sonra prematüre bebeklerin özel beslenmesine evde de devam etmek büyük önem taşıyor. Bu bebekler için en ideal besin anne sütü. Hatta prematüre bebeklerin protein ve enerji ihtiyacı daha fazla olduğu için beslenmede özellikle anne sütü daha da önem kazanıyor. Yanı sıra, prematüre bebeklerin büyüme hızı yüksek olduğundan, protein ve enerji tüketimleri de daha yoğun oluyor. Bazen, prematüre bebeklerin zamanında doğan bebekle arasındaki farkı kapatabilmesi için tek başına anne sütü yeterli olmayabiliyor.  Bu nedenle, anne sütünün olmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda yetkili sağlık profesyonelinin önerisiyle prematürelere özel sıvı ya da toz formül sütleri kullanmak gerekebilir.

Prematüre bebeklerin “doğru beslenmesi” konusunda, ailelerin bilinçli olmaları büyük önem taşıyor. Prematüre doğan bebeklerin de sağlıklı bir biçimde gelişimlerini sürdüreceğini ebeveynlere anlatmak üzere “Dünya Prematüre Farkındalık Haftası” olan Kasım ayında “Bilimin gücüyle gelecekleri emin ellerde” diyerek bir fotoğraf sergisi gerçekleştirdik. Nutricia Anne Bebek Beslenmesi’nin koşulsuz katkılarıyla, çekimleri fotoğraf sanatçısı Tamer Yılmaz tarafından gerçekleştirilen sergide, prematüre doğan ve sağlıklı bir şekilde bugün yaşamına devam eden 9 çocuğun, “hayata tutunma” hikâyelerine yer verildi. Bu sergi yaşam savaşına doğar doğmaz başlamış, doğru beslenme ve bakım ile erken doğumun dezavantajlarını yaşama tutunma gücüne çevirmeyi başarmış binlerce bebekten yalnızca birkaçını resmediyor. Bu sergi eş zamanlı olarak İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Marmara Üniversitesi Hastanesi, Liv Etiler Hastanesi ve Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde açılan sergi, Kasım ayı boyunca ziyarete açıktı.

Nutricia Anne Bebek Beslenmesi, olarak prematüre bebeklerin doğru bir bakım ve beslenme ile hayatta kalabilecekleri konusunda farkındalık yaratmak üzere çalışmalarımız devam edecek.