Meme kanserinde erken teşhis ve düzenli kontrol hayat kurtarıyor

0
104

Philips’in 2017 yılında IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması” da Türkiye’de kadınların meme kanseri farkındalığı ve kontrol yöntemleri konusunda yeterince bilinçli olmadığını gösteriyor. Araştırmaya göre, kadınların meme kanserinden korunma alışkanlıkları incelendiğinde, en temel kontrol yöntemi olan «kendi kendini elle muayene etmeyi» kadınların yarısının (yüzde 52) gerçekleştirmediği görülüyor. Bunun dışında mamografi çektirme, kontrol için doktora/hastaneye gitme ve doktor tarafından meme muayenesi yapılması gibi rutin kontroller de kadınların 4’te 3’ü tarafından yapılmıyor. Bu konu, yaş grubu kırılımında incelendiğinde ise belirtilen kontrolleri yaptırmama oranlarının tüm yaş gruplarında yüksek olduğu görülüyor.

 

Türkiye’de tanı konulan her dört kadın kanserinden biri meme kanseri

T.C. Sağlık Bakanlığı Kanser İstatistikleri verilerine göre[1] meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türü… Tanı konulan her dört kadın kanserinden biri meme kanseriyken, ülkemizde meme kanseri tanısı alan kadınların yüzde 44,5’inin 50-69 yaş arasında olduğu, yüzde 40,6 sının ise 25-49 yaş aralığında yer aldığı görülüyor. Türkiye’de bir yıl içinde toplam 17.183 kadına meme kanseri teşhisi konulurken, meme kanseri evreleri incelendiğinde ise vakaların yüzde 11,5’i uzak evrede görülüyor. Bu sebeple, meme kanserinde erken teşhis ve düzenli kontrol son derece önemli bir hal alıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak: “2017 yılında IPSOS ile birlikte yaptığımız ‘Türkiye Sağlık Trendleri Araştırması’ özellikle meme kanseri alanında ülkemizde bir bilinç eksikliği olduğunu ortaya koyuyor. İstatistikler de ülkemizde global sağlık trendlerinin aksine meme kanseri görülme yaşında bir düşüş olduğunu gösteriyor. Ülke olarak bu konuya daha fazla dikkat etmeli, kadınlarımızın bu konuda bilinç düzeyini artıracak çalışmalar yapmaya devam etmeliyiz.”