Sony’den sağlık sektörü için örnek çözüm: Çocuk hastanesinin minik sakinleri Sony ile eğleniyor

0
86

Sony, İngiltere’nin kuzeybatısındaki Alder Hey Çocuk Hastanesi’nde kalan çocuk ve gençlerin günlerini eğlenerek geçirmesini sağlamak için yaratıcı bir çözüm sundu. Alder Hey Çocuk Vakfı’nın cömert bağışının yardımıyla mümkün kılınan bu yenilikçi proje, hastanenin avlusundaki performansların yakalanabildiği ve profesyonel kalitede üretilebildiği, Sony tarafından tasarlanan mini bir yayın stüdyosuna odaklanıyor. Hastalar, kendi odalarının konforunda ve mahremiyetinde, canlı olarak yayınlanan içeriğin keyfini çıkarıyor.

Bu eksiksiz çözümü sunmak için Alder Hey’deki ekiplerle ve sistem entegratörü Video South ile yakın iş birliği içinde çalışan Sony Profesyonel Avrupa’nın Proje Müdürü Jörg Fritz şunları söyledi: “Müzik, hikayeler ve şiirler, hastanedeki çocukların dikkatini çekecek, eğlenceli şeyler. Özellikle odalarından ayrılamayan çocuklar için faydalı olacak bir çözüm oluşturmak istedik.”

Alder Hey’in geniş, aydınlık avlusunda özel olarak oluşturulan sahne, hastaneyi düzenli olarak ziyaret eden müzisyenler, şairler ve diğer performans sanatçıları tarafından yapılan gösterilerin odak noktası. Şarkılar, okunan hikayeler ve diğer performanslar PMW-300K2 XDCAM video kamera ile kaydediliyor. Full HD video akışı yapan, uzaktan kumandalı bir SRG-300SE PTZ kamera ile ekstra görüntü de yakalanıyor.

Ses ve video kaynakları, sezgisel bir dokunmatik panel ile kolayca çalıştırılan, kompakt, hepsi bir arada canlı prodüksiyon sistemi Anycast Touch kullanılarak karıştırılıyor. Çekim, Sony’nin Catalyst Edit yazılımı kullanılarak birleştiriliyor. Elde edilen gösterişli, profesyonel sonuçlar daha sonra hasta odalarındaki ekranlarda ve ortak kullanım alanlarındaki BRAVIA Profesyonel Ekranlarda izlenmek üzere Alder Hey’in hastane TV ağında yayınlanıyor.

Alder Hey Çocuk Vakfı Yöneticisi Clare White şunları söyledi: “Alder Hey, yılda 275.000 çocuğun yanı sıra Kaza ve Acil Müdahale birimimizde tedavi edilen 60.000 çocukla Avrupa’nın en yoğun ve en parlak çocuk hastanelerinden biri. Bu durumda, Alder Hey’i ziyaret eden birçok minik hastaya ve ailelerine biraz renk ve eğlence sunan, eşsiz bir performans alanı oluşturulmasına yardımcı olduğumuz için çok mutluyuz. Muhteşem yeni düzenleme dairesi sayesinde, yalnızca avludaki insanlara değil, yerlerinden ayrılamayan hastalarımıza ve ailelerine de doğrudan eğlence sunabiliyoruz.”

Jörg Fritz ise şunları ekledi: “Odalarından ayrılamayan çocuklar için muhtemelen stresli olan bu süre çok az da olsa katlanılabilir hale geliyor. Üstelik Alder Hey için geliştirdiğimiz eksiksiz prodüksiyon sistemi tek bir kişi tarafından çalıştırılabiliyor.”