Mutluluğun öğrenilebileceğini hiç düşündünüz mü?

0
83

2015 yılının kendi alanında en çok satan kitaplarından Mutluluk Kulübü ve Mutluluk ile İlişkisi Var kitaplarının yazarı Müge Çevik, üçüncü kitabı Mutluluk Kulübü-Gelişim ile yeniden okuyucularıyla buluştu.

 

Ceres Yayınları tarafından piyasaya sürülen “Mutluluk Kulübü Gelişim”, mutluluğun öğrenilebilir bir olgu olduğunu pozitif bilime dayanarak ve pozitif psikolojiden güç alan bir içerikle anlatıyor. Yaşama baktığınız yeri değiştirmek için tasarlanan “Mutluluk Kulübü – Gelişim”, tekrar tekrar okunacak bir başucu kitabı.

 

 

 

“Mutluluk” kavramıın son zamanlarda esen kişisel gelişim furyasında daha çok dillendirildiğine, yozlaştığına ve ticarileştiğine dikkat çeken Çevik, işin bilimsel kısmının pek konuşulmadığının da altını çiziyor  ve pozitif psikolojinin son yıllarda geliştirdiği hatta mutluluk yerine iyi oluş diye tanımladığı durum ölçümlenebilir, artırılabilir ve geliştirieşebilir bir şey olduğunu söylüyor. Yazar, bu gerçeklikten hareketle, “Yıllardır mutluluk benim işim diyen ve mutluluğun öğrenilebilirliğini savunan bir koç ve yazar olarak bana yeniden, bilimi yanıma alarak söz söyleme görevi düştüğüne inanıyorum. Şu an okuduğunuz bu kitap; bu inancımın, mutluluğu ticari bir kavram olmaktan çıkartıp bir gelişim yolculuğu olarak bir kez daha ve daha güçlü, derinlemesine anlatma ihtiyacımın sonucudur. Bu kitap boyunca aksiyona ve büyümeye dayalı bir duygu durumundan bahsediyor olacağım. Nasıl yapacağız kısmını ise 7 adımda özetlemeye çalışarak kişinin kendi yaşadıklarını gözden geçrimesine yardımcı olmaya çalışacağım.

 

Müge Çevik ayrıca, “Okuyucular kitapta kişisel gelişim nedir, neden ortaya çıktı ve hatta nereden çıktı? Mutlulukla ne ilgisi var, her gün rüştünü daha güçlü ispat etmekte olan pozitif psikoloji mutluluk, olumluluk ve bunun öğrenilebilirliği ile ilgili neler diyor hepsini ve tabii ki Mutluluk Kulübü’nün özünü bulacaklar” diyerek mutluluğu öğretebileceğini değil, mutluluğun öğrenilebilirliliğini iddia ediyor.