Sedef Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır

0
54

Toplantıya Sedef Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yıldırım, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniğinden Prof. Dr. İlknur Kıvanç Altunay, Novartis Türkiye Medikal Operasyonlar Direktörü Dr. Müge Mert ve sedef hastası Elif Başaraner ve hasta yakını Kamil Başaraner katıldı.

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği öğretim üyesi Prof. Dr. İlknur Kıvanç Altunay sedef hastalığı ile ilgili şunları söyledi: “Sedef, toplumun ortalama yüzde 2-3’ünü etkileyen, derinin üst tabakasındaki hücrelerin yenilenme süresinin hızlanması sonucunda ortaya çıkan iyileşme ve alevlenmelerle giden bir çeşit kronik bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalığıdır. Deri hücrelerinin kontrolsüz ve oldukça hızlı bir şekilde yenilenmesi, deride sedef renginde pullanma ve kepeklenmeye neden olur. Kızarık, iltihaplı, ağrılı ve kaşıntılı lezyonlar şeklinde olabilir.  Stres, enfeksiyon, ilaçlar, uzun süre güneşe maruziyet gibi farklı sebeplerle tetiklenebilir. Sedef hastalığı her yaştan ve cinsten insanı etkileyebilir, ancak genellikle yetişkinlerde görülür. Özellikle ailenizde sedef hastası bulunuyorsa sizin de hasta olma riskiniz artar.”

 

Sedefin bulaşıcı bir hastalık olmadığını da belirten Altunay; tokalaşma, sarılma veya benzeri deri teması hastalığın sağlıklı kişilere geçmesine neden olmadığını da vurguladı. Tedaviye ilişkin görüşlerini de açıklayan Altunay: “Sedef, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bugün sedefin artık sadece bir deri hastalığı olmadığını ve başka sistemleri ve böylece hastaların genel sağlığını da etkilediğini bilmekteyiz. Tedavideki amaç lezyonsuz dönemi mümkün olduğunca uzun tutabilmek, hastanın günlük işlevlerini sorunsuz yürütebilmesini sağlamak ve dolayısıyla yaşam kalitesini artırabilmek, ayrıca hastaların genel sağlığını da optimal düzeyde tutabilmektir. Tedavide hastalığın şiddetine göre topikal tedaviler dediğimiz sürülebilen kremler, losyonlar, ışın tedavileri, ağız yoluyla veya enjeksiyon yoluyla uygulanabilen sistemik ilaçlar kullanılabilmektedir. Özellikle son yıllarda çıkan yeni ilaçlar ve hastaların düzenli takip edilmesi sedefin hem tedavisine hem de kontrol altında tutulabilmesine olanak sağlamaktadır” dedi.