Dice Kayek, “Bustier d’Amour” eseriyle Paris’i hayran bıraktı

0
74

Koleksiyonlarıyla dünyada adından sıkça söz ettiren Dice Kayek, sanat eserleriyle de sanatseverlerin beğenisini topluyor. Dice Kayek’in son sergisinin açılışı 9 Ekim 2018 Salı gecesi Paris’in 3. Bölge Belediye Sarayı’nda gerçekleştirildi. “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olan Ekim ayında açılan serginin ana parçası olarak, Rachid Koraïchi ve Dice Kayek’in birlikte ürettikleri “Bustier d’Amour” isimli “giyilebilir sanat” eseri yoğun ilgi gördü.

Dice Kayek’in yaratıcıları Ece Ege ve Ayşe Ege, “Bustier d’Amour” (Aşk Büstiyeri) ismini verdikleri Haute Couture eseri, çağdaş ressam ve gravürcü Rachid Koraïchi’nin çağrısı üzerine SKIN Derneği yararına tasarlandı.

 

2013 yılında “Istanbul Contrast” koleksiyonlarıyla Jameel Prize 3’ü kazanan Ayşe Ege ve Ece Ege kıyafeti tasarlarken, 2011 yılında Jameel Prize 2’yi kazanan Rachid Koraïchi de kıyafetin üzerine elle işlenecek işaret, kelime ve sembolleri seçti. Dice Kayek’in tasarımı ve Rachid Koraïchi’nin seçtiği işleme desenlerinin birleşmesiyle “bir koruma ve şifa büstiyeri” ortaya çıktı. Güçle zayıflığı, iktidarla fanteziyi birleştiren eserin çıkış noktası, Ece Ege’nin çok sevdiği zıtlıkların ittifakından doğdu. Kadınların güzelliğine bir övgü niteliği de taşıyan “Bustier d’Amour”, SKIN Derneği’nin yardım ettiği kadınları destekleme amacıyla yaratıldı.

 

SKIN Derneği Hakkında

2012’de Paris’te kurulan SKIN Derneği, meme kanseri olan kadınların kendilerini sanat ve/veya spor aracıyla baştan yaratmasına destek oluyor. Hasta-sanatçı ve sporcu ikilileri birlikte eserler üretiyor, spor performansları gerçekleştiriyorlar. SKIN Derneği de Fransa, Belçika ve Quebec’teki prestijli mekanlarda, sağlık kurumlarında ve hastanelerde bu işlerin sergilenmesini sağlıyor. SKIN Derneği, kadınlar arasındaki bağı güçlendirmeye, kadınların kendini ifade etmesine, kendini aşarak yeniden yaratmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.