Centilmenler prostat kanseri farkındalığı için yollara düştüler

0
120

Prostat kanseri farkındalığı için tüm dünyada düzenlenen “The Distinguished Gentleman’s Ride” etkinliği bu yıl İstanbul’da Astellas İlaç Türkiye’nin katkılarıyla Kalamış Marina’da gerçekleşti. Yalnızca klasik ve klasik görünümlü motosikletlerin katıldığı sürüşte motosiklet kullanıcıları, mavi kravatları ile prostat kanserine dikkat çekti. Yaklaşık 200 motosikletin katıldığı etkinliğe “Tak Bir Mavi Kravat, Prostat Kanserine Dikkat!” sloganı damga vurdu. Ünlü oyuncular Yosi Mizrahi, Ege Aydan, Uğur Yıldıran, Mustafa Yıldıran, Yalçın Hafızoğlu ve Onur Ayçelik de motosikletleriyle sürüşe katılarak destek verdi. Çok keyifli ve bir o kadar da hareketli geçen organizasyonu takip etmek adına MedikalPlus Dergisi olarak Kalamış Marina’daydık. İşte o günden satırlarımıza yansıyanlar…

 

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden

 

Etkinlikte Türk Tıbbi Onkoloji Derneği üyelerinden Prof. Dr. Özlem Er katılımcıları prostat kanseri hakkında bilgilendiren kısa bir konuşma yaptı. Etkinliğin amacını daha iyi vurgulayabilmek adına biz de üstümüze düşeni yapalım dedik ve Prof. Dr. Özlem Er’e prostat hakkında merak edilenleri ve tedavi yöntemlerini sorduk.

Öncelikle organizasyonu nasıl buldunuz?

Prostat kanseri önemli bir sağlık sorunu. Burada erkekler hastalıklarına sahip çıktı diyebiliriz.

 

Prostat kanserinin nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Prostat kanseri, özellikle ülkemizde akciğer kanserinden sonra erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Yaş ilerledikçe sıklığı artan bir kanser. Genç yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme, alkol ve sigaradan uzak durarak aslında riski azaltabiliyoruz. Tüm dünyada centilmenler bu sürüşü prostat kanseri farkındalığı için yapıyorlar.

Prostat kanserinin görülme oranı nedir, risk grubunda kimler var?

Prostat kanseri özellikle ailesinde prostat kanseri olanlarda yani babada, amcada, dedede eğer prostat kanseri varsa bu durumda erken yaşlarda görülme sıklığı artıyor ama yaş ilerledikçe her erkek bu riski taşıyor. Hayvansal besinleri daha fazla alanlarda, obez kişilerde, alkol ve sigara kullananlarda risk daha çok artıyor. Bu nedenle aslında sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenleri prostat kanseri için de yapmamız gerekiyor.

55 yaşından sonra mutlaka doktor kontrolüne gitmek ve doktorunuz uygun görürse PSA testini yaptırmak önemli. Erken tanı ile tedavi başarısı yüzde yüzlere yaklaşıyor. O yüzden bunu çok önemle vurgulamak istediğimiz bir kanser türü.

Prostat kanserinin tedavi seçenekleri nelerdir?

Erken evrelerde küçük riskli hastalarda cerrahi ya da radyoterapi gibi yöntemler kullanılabiliyor. Yine bunu hastanın özelinde seçiyoruz. Kişiye özel tedavi kanserde artık çok ön planda. Kişiye ve tümörüne özel tedaviyi belirliyoruz. Daha ileri evrelerde eğer vücuda yayılmışsa ya da lenf bezlerine yayılmışsa bu durumda kemoterapili veya kemoterapisiz tedavi seçeneklerimiz var. Bazen uygun hastalarda kemoterapi olmaksızın hap tedavisi ile de tedavi ettiğimiz oluyor. Hormonları mutlaka baskılıyoruz. Yaşam kalitesini çok bozmadan, her yaşta bu tedaviyi yapmak mümkün. İlerleyen yaşlarda tahmin edebileceğiniz gibi diyabet, kalp hastalıkları gibi riskler artıyor. Bu hastalıkları olan kişilerde de tedavi mümkün. O yüzden aslında farkındalığı artırmak, bilinçlendirmek ve sizler gibi bu konuda yayın yapan kuruluşlarla birlikte sağlığı artırmak mümkün.

Prostat kanserinin ileri evrelerinde tedavi seçenekleri nelerdir? Kemoterapisiz tedavi nasıl oluyor?

Prostat kanseri ileri evresinde en çok kemiğe ve lenf bezlerine yayılır. Bu durumda ağrıyla kendini gösterebilir. Bel ağrısı, kalça ağrısı, iştahsızlık gibi durumlar olabilir. Böyle durumlarda doktora başvurduğunuzda uygun testlerden geçtikten sonra eğer hastanın kemoterapi  alması gerekiyorsa kemoterapi ile veya kemoterapi almaksızın bir takım başka tedavi yöntemleriyle ilerlemek mümkün.

Prostat kanseri en sık ileri yaşlarda görülüyor ve bu yaşlarda yaşa bağlı şeker, tansiyon gibi başka hastalıklarda olabiliyor. Bu hastalığın tedavisinde ya da seyrinde nasıl bir durum yaratır?

Hastalarımız ileri yaşlara geldiğinde diyabet veya kalp hastalığı gibi eşlik eden hastalıkları varsa tedaviden çekinmelerine gerek yok. Hastalarda da ailelerinde de “Benim zaten hastalığım var. Bu tedaviyi olamam” gibi söylemlerle karşılaşıyoruz. “Hayır, tedavi mümkün” diğer hastalıklarla eş zamanlı prostat kanserinin tedavisini de yürütebiliyoruz. Yaşam kaliteleri ve yaşam süreleri artıyor. O yüzden her yaşta mutlaka doktor kontrolüne başvurmak, gerekli görüldüğünde de uygun tedavileri almak önemli.

Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kanser riskimizi değiştiremeyeceğimiz faktörler var; yaş gibi, aile öyküsü gibi. Bir de değiştirebileceğimiz faktörler var.

kutuuuuuuuuuuuuuuuu

Erkeklerin prostat kanseri konusunda daha dikkatli olmalı

20 yıldır motosiklet kullandığını dile getiren Yosi Mizrahi, organizasyonun önemine dikkat çekerek prostat kanseri için erkeklerin kontrollerini yaptırması gerektiğini söyledi. Etkinliğe katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Ege Aydan ise erkeklerin prostat kanseri konusunda daha dikkatli olması gerektiğine vurgu yaptı.

Kutuuuuuuuuu

Prostat kanseri Türkiye’de ve dünyada erkelerde en sık rastlanan ikinci kanser türü

Etkinliğe destek veren Astellas İlaç Türkiye’nin Pazarlama Direktörü Ayçın Oğuz da oradaydı. Bu güzel etkinlik hakkında ne düşündüğünü sorduk. Oğuz da şu sözlerle düşüncelerini ifade etti: “Prostat kanseri tedavisinde çalışan ve alanında öncü bir firma olarak Centilmenler Sürüşüne destek vermekte kendimizi sorumlu hissettik. Prostat kanseri alanında da erkeklerde bu farkındalığı oluşturma rolümüzün olmasını görev bildik. Sürüş dünyada çeşitli ülkelerde eş zamanlı düzenleniyor ve sponsorlarla gerçekleştiriliyor. “The Distinguished Gentleman’s Ride İstanbul Sürüşü’nü bu yıl soyal sorumluluk projesi olarak biz sahiplendik. ‘Tak Bir Mavi Kravat Prostat Kanserine Dikkat!’ diyoruz. Erkeklerin dikkatini prostat kanserine çekerek, erken teşhisin önemini kavramalarını ve testlerini düzenli olarak yaptırmalarını amaçlıyoruz.”

Kutuuuuuuuuuuuuu

En büyük hedefimiz prostat kanserinde farkındalık yaratmak

2015 yılından beri etkinliğe ev sahipliği yapan DGR İstanbul Organizasyon Sorumlusu Attila Algan’a da birkaç soru sorduk.

Organizasyondan biraz bahseder misiniz?

“The Distinguished Gentleman’s Ride”, 2012 senesinde global olarak başlayan bir organizasyon.

Bütün motosikletlilerin serseri olmadığını göstermek için başlamış bir şey. Sonrasında bu organizasyon bütün dünyada çok pozitif bir yankı buldu. “Biz bunu nasıl daha iyi bir yöne odaklayabiliriz?” diye düşündük ve prostat kanserine farkındalık hareketi haline geldi. O günden bugüne de o amaçla yapıyoruz. En son 2018 senesinde 101 ülkede yapıldı. 114.000 civarında sürücü katıldı ve prostat kanseri için de 6 milyon dolar civarında bir bağış toplandı.

Tabii bu organizasyonun amacı hakkında neler söylemek istersiniz?

Amacımız prostat kanseri ile ilgili bilinirlik yaratmak, insanları mümkün olduğunca kontrol etmeye yöneltmek. Bizim için de en fazla başarı hikâyeleri buradan çıkıyor. Türkiye’de henüz olmadı ama dünyada, “Test yaptırdım, çıktı, hayatımı kurtardınız” gibi hikâyeler daha fazla oluyor. Umarım bizim ülkemizde de bu konuda farkındalık artar. Bu düşünce de bizi en fazla motive eden olaylardan biri.