Organ naklinde Türkiye’den 70 ülkeye büyük destek

0
39

2015 yılında başlatılan, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın desteğiyle yürütülen Uluslararası Organ Nakli Ağı (ITN-International Transplant Network) Projesi kapsamında 23-25 Temmuz 2018 tarihlerinde Organ Bağışı ve Nakli Teknik Çalış-tayı düzenlendi.

İstanbul Radisson Blu Şişli Otel’de düzenlenen çalıştaya, 25 az gelişmiş ve geliş-mekte olan ülkeden yaklaşık 70 doktor, organ nakli koordinatörü ve bakanlık çalışanı katıldı. Çalıştayda katılımcı ülkelerde organ bağışı ve organ nakli hizmetlerine ilişkin ihtiyaç analizi yapıldı, eksikler belirlendi. Bu bilgilerin ışığında katılımcı ülkelere yönelik eylem planı oluşturulacak.

70 ülkeye ortak yazılım sistemi geliyor

Çalıştayda ITN kapsamında uygulamaya sokulacak yeni bir yazılım sisteminin duyurusu da yapıldı. 70 ülke bu sistemden farklı seviyelerde yararlanacak, 60 ülke ortak veri sistemi kullanacak. 38 ülkeye ücretsiz program ve eğitim verilecek.

Ortak yazılım sistemi ile katılımcı ülkelerdeki organ bağışı ve nakli konusundaki bilgi ve kayıt karmaşasının sonlandırılması ve ve ITN ülkelerine standart bir program sunulması amaçlanıyor. Yazılımın Kasım ayında hayata geçmesi planlanıyor.

Çalıştayda 17-21 Ekim 2018’de Kemer’de düzenlenecek 1. Uluslararası Organ Nakli Ağı Kongresi’nin hazırlıklarına ilişkin bilgi de verildi.