Astellas olarak Türkiye’deki 10. yılımızın gururunu yaşıyoruz

0
287

Türkiye operasyonu olarak 2008’de faaliyet göstermeye başladık. Bu sene Türkiye’de 10. yılımızın gururunu yaşıyor ve kutluyoruz.

Türkiye’de 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Astellas İlaç, 10 yılı geride bırakmanın gururunu yaşıyor. Astellas İlaç Türkiye Pazarlama Direktörü Ayçın Oğuz, “Bu sene Türkiye’de 10. yılımızın gururunu yaşıyor ve kutluyoruz.” diyor.

Astellas’ın kökleri 1894’te kurulan Fujisawa ve 1923’te kurulan Yamanouchi firmalarına dayanıyor. Her iki firma da 1990’larda Amerika ve Avrupa’da faaliyet göstermeye başlıyor, dönemlerinin yenilikçi ilaçlarını hastaların hizmetine sunuyorlar ve 2005’te iki firmanın birleşmesinden Astellas Pharma oluşuyor. Japonya’da faaliyet gösteren iki firma şu an dünyada 17 bin 200’den fazla çalışanı olan bir global firmaya dönüşmüş durumda. Türkiye operasyonu olarak 2008’den bu yana aktif olarak faaliyet gösteren firma bu sene 10. yılını kutluyor. Biz de bu vesileyle Astellas İlaç Türkiye Pazarlama Direktörü Ayçın Oğuz ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İTÜ Kimya Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nin bir senelik bir finans ve pazarlama programına katıldım. Ayrıca eş zamanlı olarak 1999 yılında İlaç Tanıtım Uzmanı olarak sektöre başladım. Çok uluslu ve jenerik firmalarda geniş bir terapötik alan skalasında, farklı yaşam eğrilerinde markaları ve ekipleri yönetme fırsatım oldu. 2015 yılından beri de Astellas ailesinde Pazarlama Direktörü olarak Pazarlama, Kongre ve Etkinlikler ekiplerinin liderliğini yapıyorum.

Astellas Tokyo merkezli inovatif bir ilaç firması, etkinlik alanlarından bahsedebilir misiniz?

Sağlıkta değişimin öncüsü bir ilaç firması olarak vizyonumuz, yenilikçi bilimi hastalar için değere dönüştürmek. Üroloji, Onkoloji, Transplantasyon ve Enfeksiyon şu an faaliyet gösterdiğimiz tedavi alanlarımız. Bu alanda mevcut ve geliştirilmekte olan ilaçlarımızla hastalarımızın hayatında fark yaratmak, yaşam kalitelerini arttırmak bizim tutkumuz.

Astellas için hasta her zaman odak noktası. Şu anki tedavi alanlarının dışında hücre tedavisi, gen tedavisi gibi yeni teknolojilerle mevcut ve farklı tedavi alanlarında hastalara değer yaratmak için çeşitli satın almalar gerçekleştirerek geleceğe hazırlanıyoruz. Hastalarımızın tedavi yolculuğu boyunca yine değer yaratmak amacıyla, teşhis ve tedaviyi kolaylaştıracak alanlarda da var olmak gelecek hedeflerimiz içerisinde yer alıyor.

Firma olarak öncelikleriniz; terapötik alanlar olan Üroloji, Onkoloji, Organ Nakli, Anti İnfektifler. Bu alanlar üzerinden hareketle Türkiye’de en aktif olduğunuz alan hangisi ya da hangileri?

Bu alanların tamamında aktifiz. Her bir alanda, alanında hastalar için yaşam süresi, tedavi başarısı veya yaşam kalitesi açısından fark yaratan, yaşam kurtaran ürünlerimiz var. Bunlar, alanlarında karşılanmamış ihtiyaçları karşılayan ürünler. Hiçbir ürün “me too” dediğimiz, tedavi alanlarında diğer alternatiflere benzer değil, mutlaka bir fark yaratıyor. 2017’de Prostat Kanseri ve Aşırı Aktif Mesane alanlarında iki yenilikçi ürünün lansmanını yaptık.

Organ nakli konusundaki bilinç yavaş da olsa artmakta. Bu konudaki uzmanlığınıza dayanarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle organ nakli alanında öncü firma olarak bu bilincin artmasında sorumluluk hissediyoruz. Şu an Türkiye’de kadavradan organ nakli Avrupa ülkelerine göre hala düşük sayılabilecek düzeyde. Avrupa’da bu oran 18-22 pmp iken Türkiye’de hala 7.2 pmp’dir. (1) Şu an organ bağışı bekleyen yaklaşık 25.000 hasta var Türkiye’de. Beyin ölümü sonrası aile onay verirse, bağışlanan organlarla 5 kişinin hayatı kurtuluyor ve Türkiye’de yılda yaklaşık 2.050 beyin ölümü gerçekleşirken sadece 555’ine organ bağışı gerçekleşiyor.(1) Sağlık Bakanlığı, organ nakli alanında faaliyet gösteren dernekler, sivil toplum kuruluşları bu bilinci arttırmak için çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Rakamlar yıllar içinde artarak bu oranlara gelmiş olsa da yaşama tutunmak için bekleyen hasta sayısına baktığımızda hala bilinçlendirme için atmamız gereken adımlar var.

Bu konuda sosyal sorumluluk projeleri düzenliyor ya da projelerde yer alıyor musunuz?

Organ nakli alanında öncü firma olarak nakil sırasında bekleyen hasta sayısının azalması noktasında biz de kendimizi sorumlu hissediyoruz. Bu nedenle organ bağışı bilinçlendirme sosyal sorumluluk projeleri için her sene titizlikle çalışıyoruz. 2017 yılı Kasım ayında Organ Bağış Haftası’nda, Organ Nakli Koordinatörler Derneği ile birlikte “Donörse Senindir” Bumerang Sosyal Sorumluluk Projesi’nde yer aldık. Organ naklinin bir gün hepimize gerekebileceği gerçeğinden yola çıkarak organ nakli iyiliğinin bumerang gibi bize de dönmesi için her birimizin organını bağışlaması gerektiğini, “Donörse Senindir” mesajını verdiğimiz basın toplantısı ile duyurduk. Sosyal medya ile de yaygınlaştırarak organ bağışına çağrı yaptık.

Yer aldığınız farklı sosyal projeler olduğunu da duydum. Bunlardan biri de okul yenilemeydi sanırım. Başka ne gibi projelerde yer aldınız?

Evet, 10. yılımızda Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile birlikte farklı bölgelerde, farklı illerde ihtiyacı olan 10 okulu yeniliyoruz. Şu ana kadar 4 okul yenilendi, proje devam ediyor.

Bunun dışında prostat kanseri alanında da önümüzdeki günlerde duyacağınız sosyal sorumluluk projemiz başlayacak.

Astellas olarak çalışma prensiplerinizden de biraz bahseder misiniz?

Astellas olarak her bir bireyimizin Astellas Way dediğimiz değerlerimizi içselleştirip, günlük hayatına yansıtarak çalışmasını hedefliyoruz. Değerlerimizin bizi paydaşlarımız nezdinde güvenilir bir ilaç firması yaptığına, yeni girdiğimiz tedavi alanlardaki paydaşlarımız nezdinde de yapacağına inanıyoruz.  Hasta odaklılık en önemli değerimiz. Hastalar tüm fonksiyonlarımızdaki her bir çalışanımız için her zaman odak noktası.

Bir ilaç firması olarak itibarın önemini göz önünde bulundurduğumuzda kişisel bütünlük, etik de bizim için önemli değerler.

Ekiplerimizin kişisel liderlik göstermesi sürdürülebilir büyümemiz ve misyonumuz adına çok önemli. O yüzden bu sene bütün orta kademe yöneticilerimiz bu amaca hizmet eden eğitimler aldılar. Kişisel liderlikle bağlantılı olarak da Astellas’ın etkinliğini arttıran bir çalışma şekli olan TAP’ların altını çizmek isterim. Tedavi alanlarımızın her birinde ilgili pazarlama, satış, medikal ve pazara erişim fonksiyonlarından oluşan TAP, yani Terapötik Alan Piramitleri çalışma modeline sahibiz. Yıllar içerisinde gittikçe yetkinleşen TAP’larımız, her bir üyesinin gösterdiği kişisel liderlikle 10. yılımıza geldiğimizde sahip olduğumuz büyümede önemli bir yere sahipler.

 

 

 

Astellas Türkiye olarak 10 yılı geride bıraktınız. Bu 10 yıl için neler söylemek istersiniz?

Astellas Türkiye, üç kişiyle ve bir ilaçla başladığı yolculuğunu, 2017’de gerçekleştirdiğimiz iki lansmanla bugün 8 ürüne sahip 110 kişilik bir operasyonla sürdürüyor. Özellikle son 3 sene büyük bir değişimle geçti. Ekiplerimizle gurur duyuyoruz, bu değişime uyum sağlayarak, Astellas Way değerlerini yaşayarak, kişisel liderlik gösteren ekiplere dönüştüler. İlk 10 yılı geride bırakırken kendimize belirlediğimiz 4 yıllık yol haritasının misyonunda, sürdürülebilir bir şekilde tüm paydaşlarımıza ve hastalarımıza değer katmayı taahhüt ediyoruz ve bunu çalışanlar için tercih edilen, gurur duyulan bir firma olarak yapmayı hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönem için planlarınız neler; yeni lansmanlar, projeler var mı?

Nefroloji ve hematoloji alanında orta gelecekte lansmanlarımız olacak. Bunun dışında da yeni teknolojiler ve hasta yolculuğunu tamamlayan, destekleyen çözümler orta ve uzun gelecekte sırayla geliyor olacak. Biz de bu süreçte hasta odaklı yaklaşımımızla, faaliyet gösterdiğimiz tüm tedavi alanlarında paydaşlarımıza çözüm sunacak projeler yaratmaya devam ediyor olacağız.

Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey varsa alabilir miyim?

Hastaların yaşamlarında yarattığımız farkı bilmek, bir prostat kanserli hastanın veya organ nakli geçirmiş hastanın ailesinin sevdikleriyle daha uzun, kaliteli zaman geçirmesine, mantar enfeksiyonuna sahip yeni doğan bir bebeğin yaşamasına olanak sağladığımızı bilmek yaptığımız işle ilgili tatminimizi arttırıyor. Astellas olarak, yenilikçi bilimi değere dönüştürmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

(1) https://organ.saglik.gov.tr/0TR/70Istatistik/OrganNakilIstatistikKamusal.aspx