Amerikan Hastanesi dünyaca ünlü nöropsikiyatrist yazar Dr. Daniel J. Siegel’i ağırladı

0
142

Amerikan Hastanesi Farkındalık Bilimi konusunda Ünlü Yazar ve Eğitmen
Daniel J. Siegel’i 300 kişi ile buluşturdu.

Amerikan Hastanesi bünyesinde bulunan Code Lotus Mindfulness Merkezi, “Farkındalığın Bilimi” etkinliği kapsamında dünyaca ünlü yazar ve eğitimci Dr. Daniel J. Siegel’ı Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de ağırladı. Kitapları birçok kez New York Times tarafından en çok satanlar listesine giren Dr. Daniel J. Siegel, etkinlikte yaşam zincirinin meditasyon aracı olan “Farkındalık Çarkını” anlattı.

İlk oturumda “Aware: Varlık Bilimi ve Uygulaması”, “Kişilerarası Nörobiyoloji ve Dr. Daniel J. Siegel’ın Farkındalık Meditasyon Çarkı’na Giriş” ve “Dr. Siegel’ın Yeni Çıkacak Olan Kitabı Aware’den Alıntıları” konuları ikinci oturumda ise “Bütün-Beyinli Çocuk: İçten Dışa Doğru Ebeveynlik” ele alındı. İkinci oturumda ebeveynler, bakıcılar ve çocuklarla çalışan terapistler için ilham verici bir sunum yapan Siegel, son oturumda “Kişilerarası Nörobiyoloji Işığında Bütün-Beyin Bakımı” ve “Beden-Zihin Uygulayıcıları için Eşsiz Bir Sunum” konularını ele aldı.

Üç farklı oturumda izleyicilerle buluşan ünlü yazar ve eğitmen Dr. Daniel J. Siegel, etkinlikte yaşam zincirinin meditasyon aracı olan “Farkındalık Bilimi”ni üç heyecan verici konuyla anlattı. “Farkındalık bilimi”, “Bütün Beyinli Çocuk” ve “Bütün Beyinli Bakım” konulu üç oturumda izleyicilerden yoğun ilgi gören Dr. Daniel J. Siegel kişilerarası Nörobiyoloji’nin disiplinler arası alanında zihni yeni gelişmekte olan, gömülü ve ilişkisel bir süreç olup enerji ve bilgi akışını düzenlediğini belirtti.

Kişilerarası Nörobiyoloji’yi disiplinler arası alanında zihni, enerji ve enformasyon akışını düzenleyen, gelişen, kendini örgütleyen, somutlaşmış ve ilişkisel bir süreç olarak tanımlayan
Dr. Daniel J. Siegel açılış konuşmasında şu bilgileri aktardı: “Bu tanım aklın bu yönünün hem içimizde hem de aramızda nasıl olduğunu ortaya koymakta ve sağlıklı bir aklın enerjinin bu içsel ve ilişkisel hareketlerini ve bilgi akışını bütünleşmeye doğru nasıl harekete geçirdiğini netleştirmemize yardımcı olmaktadır. Özörgütlenmeyi optimize eden entegrasyon, beynin sol ve sağ taraflarını, farkları kucaklamayan, onurlandıran ve şefkatli iletişimi bağlayan farklılaşmamış parçaların bağlantısıdır. Zihinsel yaşamlarımızı keşfederek yaşamlarımızda uyum yaratan sağlıklı bir entegrasyon akışına doğru hareket edebiliriz. Entegrasyona doğru yol almadığımız zaman hayatlarımız gibi karmaşık sistemler, bütünleştirici iyilik durumunun esnek uyumlu akışından ziyade, ya kaosa ya da katılığa doğru hareket eder. Entegrasyonu teşvik etmenin bir yolu Farkındalık Çarkı ile meditasyondur. Bu uygulamada, zihnin bilinenlerini metaforik merkezdeki bilinci, bilmenin kenarından ayırırken bilinci bütünleştiren ve aynı zamanda odaklanmış dikkat, açık farkındalık ve nazik niyetin yetiştirilmesiyle sağlığın hayatımıza getirilmesi için araştırmaya dayalı araştırma yollarının üç temelini de sağlar. Bu meditasyonu uygulama zihni, kavrayış ve duygunun kökleşmiş kalıplarından kurtarır ve günlük yaşamımızda daha geniş bir farkındalık duygusuyla ortaya çıkmanıza yardımcı olur.”

Farkındalık Bilimi- Meditasyonun etkililiğinin altında yatan bilime derinlemesine bakış; bu çalıştay izleyicilere “Dikkatin nereye gittiği, nöral sinyallerin nereye aktığı ve nöral bağlantının nerede büyüdüğü” prensibinin gücünden nasıl yararlanılacağını öğretecektir. Dikkati odaklamak, farkındalığı açmak ve nazik bir niyet geliştirmek için bir Farkındalık Çarkı uygulaması geliştirmenin beynin daha sağlıklı şekilde büyümesine ve yaşamınızda korku, endişe ve stresi azaltmanıza nasıl yardımcı olabileceğini keşfedeceğiz. Yansıtıcı pratik deneyimine sahip olmanız veya deneyimli bir uygulayıcı olmanız fark etmeksizin, farkındalık bilimi, daha güçlü şekilde odaklanmanıza ve var olmanıza yardımcı olmanın yanı sıra yaşamın yolunuza çıkardığı günlük zorluklar ve stres karşısında daha enerjik ve duygusal olarak dirençli olmanıza da yardımcı olacaktır.

Bütün Beyinli Çocuk – Seminerimizin bu bölümünde, çocuk büyütmedeki heyecan verici yeni bir yaklaşım katılımlı tartışmalar, vaka örnekleri ve deneyimsel yoğun pratikler aracılığıyla keşfedilecektir. Ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar, öğretmenler, çocuk gelişimi uzmanları ve çocukların büyümesine yardımcı olan diğerleri çocukların hayatlarında refahı/iyilik halini artırabilecek bilimsel temelli fikirler ve pratik becerilerle dolu bu öğrenme deneyimi bulacaklardır. Büyün beyinli çocuk yaklaşımı, zihnin önemli bir yönünün ve akıl sağlığının ana mekanizmasının tanımını sunarak, bakım verenlere en üst düzey sanat ve çocuk gelişimi bilimi sunar.