1984’ten bu yana hep daha iyiye…

0
255

 

Elektronik Mühendisleri tarafından kurulan MEDITEL Sağlık Grubu, sağlık sektöründe emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Ar-Ge çalışmalarıyla da sağlık sektörüne öncülük eden Meditel’i daha yakından tanıyalım istedik.

30 yıllı aşkın bir süredir ithal ettiği cihazların satışını, montajını ve satış sonrası hizmetlerini kendi bünyesinde gerçekleştiren MEDITEL Healthcare çatısı altında 3 ana şirket faaliyet göstermektedir; Meditel A.Ş, Dijimed Bilişim Çözümleri ve Medko Sağlık Hizmetleri. Her bir faaliyet alanında müşterilerine ve insan sağlığına dair en iyi hizmeti vermeyi gaye edinen Meditel Healthcare adına, Medko Sağlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Ercehan GÜNGÖR ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Meditel Healthcare veya sektördeki adıyla Meditel Sağlık Grubu’nu bize anlatabilir misiniz?

MEDITEL Healthcare, temellerini 1984 yılında atmış olup yoğunluk olarak sağlık sektöründe faaliyet göstermektedir. MEDITEL, Elektronik Mühendisleri tarafından kurulmuş olup “Görüntüleme, Radyoloji, Kardiyoloji, Radyoterapi, Ultrasonografi, IT Teknolojileri ve Radyasyondan Korunma” alanlarında aktif olarak çalışmaktadır. 30 yıllı aşkın bir süredir ithal ettiği cihazların satışını, montajını ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştirmektedir. MEDITEL Healthcare çatısı altında 3 ana şirket faaliyet göstermektedir; Meditel A.Ş, Dijimed Bilişim Çözümleri ve Medko Sağlık Hizmetleri.

Grup şirketleri faaliyetlerinde; temsilcilik (Satış, montaj ve teknik servis hizmetleri), Ar-Ge, üretim, IT hizmetleri, sağlık hizmetleri ve yurt dışı operasyonlar hızla gelişen alanlardır.

MEDITEL Healthcare ana çatısı altında 100’ün üzerinde çalışanı ile İstanbul merkez olmak üzere, Ankara ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde satış ve servis bürolarımız bulunmaktadır. Anadolu’da müşterilerimize daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için 20’nin üzerinde merkezde, Türkiye’nin genelini kapsayacak şekilde home-ofis düzeninde de teknik servis hizmet ve satış ağı bulunmaktadır. MEDITEL HEALTHCARE hakkında daha fazla bilgiye www.meditelhealthcare.com’dan alabilirsiniz.

Medko Sağlık Hizmetleri’nin kuruluşundan bahseder misiniz?

Medko Sağlık Hizmetleri, 1992 yılında Meditel Sağlık Grubu’nun bir üyesi olarak kurulmuştur. Meditel Sağlık Grubu bünyesinde özellikle son 10 yıldır radyoloji alanında hizmetlerimiz devam etmektedir. Firmamız son 5 yıldır da radyoloji, radyoterapi ve kanser tedavisi konusunda projeler üreterek, yatırımlar yapmaktadır. Bu alanda son 3 yılda sektördeki en büyük yatırımları Medko Sağlık Hizmetleri yapmıştır.

Projeleriniz son yıllarda genellikle radyoterapi hizmeti üzerine, bunun sebebi nedir?

Medko Sağlık Hizmetleri olarak biz direkt olarak hastalara kaliteli sağlık hizmeti sağlayan ve hizmet alım yöntemiyle hastanelerde departmanlar kuran,  bir proje firmasıyız. Radyoterapi Hizmet Alımı alanına yatırımlarımız yoğunlaştırmamızın sebebi, Meditel Sağlık Grubu’nun “Radyoterapi Tedavi Cihazları ve Ekipmanları” konusunda yılların getirdiği engin tecrübesinden kaynaklanıyor diyebiliriz. Medko Sağlık Hizmetleri olarak bizler de “Hizmet Alım” konusundaki tecrübemizi katarak,  faydalı hizmetler ve projeler üretmeye karar verdik.

Radyoloji alanında teknolojinin çok hızlı gelişmesi sayesinde tüm hastalıklarda ve özellikle kanser hastalığında erken teşhis imkanı oluştu. Bu sayede erken teşhis edilen vakaları üst düzey tedavilerle tedavi etmek mümkün oldu.

Projeleriniz ve yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Radyoloji ve Radyoterapi alanları Meditel Sağlık Grubu’nun 30 yıllık tecrübesini kaldıraç olarak kullanarak bu alanda projeler üretmekte ve üretmeye de devam ediyor.

Bu konuda en önemli özelliğimiz, projelerimizi kendimiz geliştirmekteyiz. Yani bizim projelerimizin hepsi organik ve terzi usulü. Bu da her yeni yapılan projede fazlasıyla hissettirmektedir.

Bizim için Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nün Dijitalizasyon Projesi, bu alanda yapılmış yatırımlardan bir tanesiydi. Daha sonra bu projeden yola çıkılarak yapılan birçok projeye imza attık. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Dijitalizasyon Hizmet alımı, Bakırköy Kızılay Hastanesi Radyoloji Hizmet Alımı, Ankara Numune Hastanesi Acil Radyoloji Hizmet Alımı projelerini de gerçekleştirdik.

Son olarak Bakırköy Kızılay Hastanesi ile yapılan anlaşma ile yeni yatırımlar yaparak, 8 yıllık uzun dönemli bir işletme projesi gerçekleştiriyoruz.

Çözüm ortaklarımızla geçtiğimiz yıllarda üç farklı önemli projeyi daha hayata geçirdik. Bu projelerin tercih edilmesi aşamasındaki dayanağımız farklı yapıdaki hastanelerde kanser hastalarına ulaşabilmekti. Özel hastane olarak MedikalPark Bahçelievler Hastanesi’nde, Vakıf Üniversitesi olarak Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Devlet Üniversitesi olarak da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde TomoTerapi cihazıyla hizmet alımı projeleri gerçekleştirdik.

Yapılan bu yatırımlarımızın geri dönüşlerini geniş bir ekiple değerlendiriyoruz. Konusunda tecrübeli bu ekibimizden gelen raporlar doğrultusunda yeni yatırımlarımızı planlıyoruz.

2017 yılı sonunda bu gelişmeler doğrultusunda en son yapılan onkoloji alanındaki Tomoterapi yatırımımızı Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne yaptık. Burada özellikle yeni bir konsept uyguladık; hastanenin yapısına ve dokusuna uygun olarak, tedavi görecek hastaların ve yakınlarının kendilerini rahat hissedecekleri yaşam alanları oluşturduk. Güzel geri dönüşler de aldık. Hastalar ve yakınları; bu alanlarda kendilerini daha güvende ve daha huzurlu hissettiklerini dile getirdiler. Medko Sağlık Hizmetleri olarak, bundan sonra yapacağımız bütün yatırımlara bu konsepti taşımayı düşünmekteyiz.

Medko Sağlık Hizmetleri’nin sektördeki amacı nedir?

Sağlık alanında sloganımız: “Teşhisten Tedaviye.” Özellikle kanser hastalığı ile ilgili teşhis ve tedavi noktasında, entegre olarak aynı etik ve kalite standartları ile güncel ve teknolojik tedavi yöntemlerini kanser hastalarımıza sunabilmek. Daha önce de ifade ettiğim gibi erken teşhis ile tedavilerin daha başarılı olduğunu görmekteyiz. Bu konuda hem teknolojik olarak kendimizi geliştiriyoruz hem de sosyal sorumluluk olarak birçok etkinliğe katılarak veya düzenleyerek bu bilinci yaymaya çalışıyoruz.

Eğitime ve güncel teknolojiye son derece önem veriyoruz. Ekibimiz yurtdışında özel seçilmiş kliniklerde eğitim alarak hastalarımıza hizmet etmektedirler. Konusunda uzman radyasyon onkologlarımız, medikal fizik uzmanlarımız, radyoterapi teknikerlerimiz ve proje yöneticilerimiz ile büyük bir ekip ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz.

Hizmetlerimizde ve projelerimizde prensiplerimizden ödün vermemek kaydıyla mutlaka belli farklılıklar koymaya özen gösteriyoruz. Özellikle Tomoterapi gibi dünyanın en gelişmiş radyoterapi cihazlarından birinin temsilciliğinin Meditel Sağlık Grubu’nun bünyesinde bulunması ve teknolojinin hastaya fayda sağlamasında, tüm teknik donanımın kontrolünü sağlamamız sebebiyle yatırımlarımızı öncelikle bu cihazla beraber yapmayı tercih ediyoruz.

TomoTerapi’yi tercih etmenizin başka sebepleri var mı?

Tabii ki. Gelişen teknoloji ile artık tümörü büyük oranda yok edebiliyoruz ancak TomoTerapi cihazının en önemli özelliklerinden biri cihazın içerisine entegre üç boyutlu görüntüleme ve üç boyutlu kesitsel radyoterapi tedavisi sunması ve kanser tedavisinde sağlıklı dokuya zarar vermeden, tümör dokusuna çok hassas odaklanarak, ışın dozunu ve yönünü ayarlayarak tümörü yok etmesidir. Birçok kanser türünde güvenli ve etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Her hasta için medikal fizik uzmanlarımız tarafından yapılan planlamalarla her onkoloji hastasına özel “Kişiselleştirilmiş Radyoterapi” kavramına en uygun sistemdir. Bu yüzden yatırımlarımızda klinik ortamdaki kanıtlanmış faydası nedeniyle de özellikle TomoTerapi cihazını tercih etmekteyiz. Tabii diğer radyoterapi cihazlarını da kombine ettiğimiz yatırımlarımız da bulunmaktadır.

İleriye dönük hedefleriniz nelerdir?

Öncelikli hedefimiz Medko Sağlık Hizmetleri’nin kalitesi ve konseptini daha fazla noktaya taşımak olacaktır. 2018 ve 2019 yılları bizim için yatırım yılları olacak. Bunlarla ilgili proje çalışmalarımız Türkiye ve yurt dışında devam etmektedir. Üniversite hastaneleri başta olmak üzere, kamuda da bu hizmetleri sürdüreceğiz. Merkez sayımızı arttırarak daha çok kişiye ulaşmayı, kaliteli sağlık hizmetlerini her kesimden insana ulaştırabilmeyi hedeflemekteyiz. Özellikle Şehir Hastaneleri olarak adlandırılan PPP (Kamu-Özel Ortaklığı) projelerinde de daha aktif rol alarak, söz sahibi olmak istiyoruz.

Ayrıca ileriye dönük hedeflerimiz arasında, bize farklı deneyimler ve heyecan katacağını düşündüğümüz yurt dışı projelerimiz de var. Bunlarda artık son aşamaya geldi. Özellikle Balkan Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler hedef alanımızda bulunmaktadır.