Saç ekimi deyip geçmeyin

0
334

Saç ekimine uygun nitelikteki kıl kökleri, daha çok ense, sakal, alt ve üst çene, sırt, omuz, bacak ve göğüs bölgesinden tercih edilir. Öncelikle bu saydığımız donör kıl kökü alanları arasında seçim yapılır ve hastanın bedensel kıl yapısına, köklerin verimine ve istenilen hızda köklerin alınmasına bağlı olarak donör alan belirlenip saç ekimi işlemine başlanır.

Donör alanların arasından seçim yapabilme ve hastaya en doğru donör alandan saç transferinin yapılabilme yetisi, konusunda uzman saç ekim merkezlerinde mümkün olacaktır. Kliniklerim bünyesinde yapılan saç ekimi operasyonlarında ilk hedef, hastanın konforlu bir hayata kavuşması ve doğru donör alandan alınan saç kökleriyle, hızlı bir şekilde saç sorununa çare bulunmasıdır. Saç ekimi için en çok tercih edilen donör bölgeler arasında şu şekilde bir seçim yapılır:

Ense donör bölgesi ve saç ekimi:

Saç kaybı büyük alanda gerçekleşmiş hasta grubunda ilk etapta bakılan bölgedir.

Sakal donör bölgesi ve saç ekimi:

Ense bölgesinden sonra bakılan 2. derecede verimli donör alandır. Eğer hasta, saç transferi nedeniyle seyrekleşen çene kısmından rahatsızlık duymazsa, bu alan, çok verimli geri dönüşlerin alındığı ve çok çabuk uyum sağlayan köklere sahiptir.

Gögüs donör bölgesi ve saç ekimi:

Bu bölgede, hastadan hastaya değişen verim alınır. Her göğüs kılı saç ekimi için uygun değildir, kalın ve sert olan göğüs kılları saç ekimine daha uygundur. Bu nedenle göğüs kıl kökü transferlerinde öncelikle test ekimi yapılması, sonucun takip edilmesi ve geri dönüş oranına göre karar verilmesi gerekir.

Sırt, omuz, bacak ve diğer donör bölgeler ve saç ekimi:

Bu bölgelerdeki köklerin donör olarak kullanılması için köklerin verimli ve saç transferinin hızlı bir şekilde, zorlanmadan yapılmasını sağlayacak türde olması gerekir. Bu alan, seri bir şekilde hastayı zorlamadan tamamlanması hedeflenen saç ekimi operasyonunda, en son tercih edilen donör alanlar olarak kabul edilir fakat bazı durumlarda kalın ve sert olan kıllar seçilerek, tepe bölge ve vertex bölge için sıklaştırma amaçlı kullanılabilir.

Kısaca siz sadece saç ekimi yaptırmaya karar verin. Doğru bir klinik, saç ekimi merkezi bulun ve sonuca odaklanın.

Bedeninize ve ruhunuza iyi bakın!