Kilo verme sonrası estetik cerrahi revaçta

0
134

Dünyada ve ülkemizde oldukça fazla tercih edilmeye başlayan bariatrik cerrahi, ortalama 1 sene içinde, genel vücut ağırlığının yüzde 30-40 ‘ının kaybedilmesine fayda sağlıyor. Sonrasında yaşanan aşırı sarkma sorununda ise estetik cerrahiden yardım alabiliyorlar. Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, 360 derece lifting olarak da geçen obezite cerrahisi sonrası estetik hakkında bilgiler verdi: “Sadece Bariatrik cerrahi sonrasında değil, benzer şekilde, diyet ve egzersiz yoluyla olağanüstü miktarda kilo vermiş olan insanlar, sarkma sorunuyla baş başa kalabiliyorlar. Aşırı derecede fazla, içindeki yağı gitmiş ama deri olarak kalmış ve doğal olarak sarkmış cilt dokusu ise, büyük bir hayal kırıklığına sebep olabiliyor. Cilt, obez bir vücuda uyum sağlamak için gerginleşir fakat ağırlık kaybolduğunda ise her zaman geri çekilemez ve hatta gerginleşirken ciltte çatlaklar meydana gelmesi olasıdır. Tüm kilo kaybı yaşamış insanların aynı bölgede, aynı sorunları yaşaması gibi bir durum söz konusu değil. Kısaca post-bariatrik vücut estetiği gereksinimleri kişiden kişiye farklılık gösterecektir.”

Önce ideal kilonuza inin

Cihantimur: “Bu operasyonu olduktan sonra benim tavsiyem, bir süre ideal kilonun korunmasıdır. İdeal kiloya inmeden estetik cerrahiden yardım alınırsa ve kilo verimi devam ederse, yeni bir hayal kırıklığının yaşanması söz konusu olabilir. İdeal kilonuza inin ve koruma programına geçin. Hem bu süre zarfında beden de kendi kendini biraz da olsa toparlayacaktır. Ardından bu konuda, deneyimli bir estetik cerrahla görüşün. Planlamanızı beraber yapın, şikayetlerinizi söyleyin ve neler yapılabileceğini öğrenin. Tüp mide sonrası oluşan sarkmalara baktığımızda sıklıkla kolların, bacak içlerinin, sırtın, karnın ve göğüslerin deforme olduğunu gözlemleriz.” ifadesinde bulundu.

360 derece lifting

“Tüm bunlar için karın germe, sırt germe, kol germe, meme estetiği, bacak estetiği ve hatta yüz bölgesinde bir sorun oluşmuşsa, yine yüz germe operasyonları yapılabilir.” diyen Cihantimur, ayrıca şunları söyledi: “360 derece lifting olarak da geçen bu operasyonları genel anestezi altında yapıyoruz ve prosedürlerin kombinasyonuna bağlı olarak, ameliyatlar 3 ila 8 saat arasında sürebiliyor ya da sırayla teker teker önem sırasına göre ele alınıp, farklı zamanlama planlaması yapılabiliyor. Kesi izi, post bariatrik estetiğinin normal bir sonucudur, ancak izler bir süre kırmızı, sonra uygun bakımla pembe ve en sonunda da cilt renginizi alacaktır. İyileşme sağlandıktan sonra farklı lazer uygulamaları ile, izleri iyice silikleştirmek de mümkün.”