Organ nakli koordinatörleri organ bağışını artırmak için bir araya geldi

0
127

Organ Nakli Koordinatörleri Derneği’nin Astellas İlaç Türkiye desteğiyle Antalya’da düzenlediği sempozyumda 250 Organ Nakli Koordinatörü organ bağışının ve aile kabulünün artırılması için bir araya geldi. Sağlık Bakanlığı liderliğinde ONKOD, Türkiye Organ Nakli Vakfı, Karaciğer Nakli Derneği ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi temsilcilerinin buluştuğu sempozyumda, bekleme listelerinde her geçen gün artan organ ihtiyacını karşılamak amacıyla organ bağışlarının artırılmasından, beyin ölümü tanısından, aile izin sürecine ve transplantasyona kadar organ nakli ile ilgili konular detaylarıyla masaya yatırıldı.

Ailelerin organ bağışı konusunda farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz

Son rakamlara göre Avrupa’da ortalama organ nakli sayısının milyonda 25 iken, Türkiye’de 7,2 olduğunu vurgulayan ONKOD Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Dr. Eyüp Kahveci, “Dernek olarak amacımız, organ nakli koordinatörlerinin mesleki gelişimini sağlayarak, organ bağışında toplumsal farkındalığı artırıp ülkemizdeki organ nakli hizmetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Organ nakli ile hayata tutunmayı bekleyen daha fazla hastaya fırsat sunmaktır” şeklinde konuştu. Türkiye’de yoğun bakım ünitelerinde hayatını kaybetmiş kişilerin aileleri tarafından yapılacak organ bağışı konusunda farkındalığı artırmak adına dernek olarak önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Dr. Kahveci, beyin ölümü gerçekleşmiş her 4 kişiden sadece 1 tanesinin organlarının bağışlandığına dikkat çekti.

Hayata kattığımız değerin gururunu hep beraber yaşıyoruz

Sempozyuma verdikleri katkı nedeniyle Astellas İlaç Türkiye adına teşekkür plaketini alan Astellas İlaç Türkiye Medikal Direktörü Hakan Topaloğlu, “Türkiye’de 25 binden fazla hasta organ nakli olabilmek için sıra beklerken yılda ortalama sadece 4 bin 500 hasta organ nakli ile yeniden hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebiliyor. Organ bağışı için en kritik konu aile kabulüdür. Bir kişi organını bağışlasa dahi ailesinin izni olmadan organ bağışı süreci gerçekleşemiyor. Bu bilinci artırmak adına organ nakli koordinatörlerimizi destekliyoruz.” dedi.

Organ bağışını artırmaya yönelik projeleri ve sunduğu tedaviler ile organ nakli bekleyen hastalara katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirten Hakan Topaloğlu, “Bu alanın öncü firması olarak; Sağlık Bakanlığı ve Organ Nakli Koordinatörleri Derneği iş birliği ile son yıllarda koordinatörlere yönelik düzenlenen en büyük etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.