Polikistik böbrek hastaları için artık bir umut var

0
138

Yaşamı tehdit eden en yaygın kalıtsal hastalıklardan olan ve tedavi edilmediği takdirde erken dönemde böbrek yetersizliği ile birlikte diyaliz ve böbrek nakline ihtiyaç duyulan polikistik böbrek hastalığının tedavisinde yeni bir dönem başlıyor. Abdi İbrahim Otsuka’nın Jinarc 15 mg & 30 mg tablet ilacı, Sağlık Bakanlığı tarafından, 16.10.2017 tarihi itibarı ile onaylandı.

 

400 ila bin kişiden birinde saptanan  polikistik böbrek hastalığın, böbrekler dışında başka organlarda da kistler gelişirken değişik sistemlere ait başka patolojiler de görülebildiği için sistemik bir hastalık olarak kabul ediliyor.

 

Bazı kişilerde, herhangi bir belirti veya işaret olmadan ve kişinin hasta olduğu bilinmeden, yıllar boyunca polikistik böbrek hastalığı bulunabiliyor. Bu kişilerde yüksek tansiyon, karın büyümesi, idrarda kan, sırt veya yan ağrısı ya da böbrek taşları gibi polikistik böbrek hastalığı belirti ve işaretlerinin bazıları görülebiliyor. Ebeveyn, kardeş veya çocuk gibi birinci derece akrabalarında polikistik böbrek hastalığı olanların, mutlaka taramadan geçmesi gerekmektedir.

 

Türkiye’de onaylanan tedaviyle, kistlerin büyümesi ve böbrek yetmezliğine gidiş yavaşlatılabileceği gibi aynı zamanda hem diyaliz hem de böbrek nakli ihtiyacının azalabileceği öngörülüyor.