TÜRKİYEDEN 43 MEDİKAL FİRMANIN KATILIMYLA PAKİSTAN LAHORE ŞEHRİNDE YAPILAN PAKMEDİCA FUARINI BAŞBAKAN ŞAHBAZ ŞERİF AÇTI

0
151

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Pakistan Pencap Eyaleti Hükümeti himayelerinde gerçekleşen PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumu, Türkiye ve Pakistan arasında üst düzey ticari işbirliklerine sahne oldu. Yapılan anlaşmalar ve B2B görüşmeleri neticesi bir yıllık kısa vadede 425.000.000 USD ihracat potansiyeli oluştu. Türkiye’nin 15 yılda başardığı Sağlıkta Dönüşüm Programını Pakistan’da 3 yılda başarma hedefine odaklanan Pakistan Pencap Sağlık Otoritelerinin ifadelerine göre 3-5 yıllık vadede Türkiye ile halen yıllık 600.000.000 USD olan ticaret hacmi katlanarak artacak.

PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumu, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ve TBMM Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün katılımı ile 28-30 tarihleri arasında, Pakistan Lahore International Expo Center’da yapıldı. Etkinlikte Pakistan ile Türkiye arasında işbirliğini hedefleyen böyle bir organizasyonda olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Türkiye ile sağlık alanında yapmış oldukları çalışmalara ilişkin “Türkiye ile sağlık alanında işbirliği süreçlerimiz başladı ve güçlenerek devam edecek. Sağlıkta yeniden yapılanma sürecinde Türkiye, gerek hastanelerimiz, gerek hastane sağlık personelimizin eğitimi olsun her türlü aşamada bizlerle birlikte oldu. Bundan sonra da Pakistan Türkiye işbirliğini ve kardeşliğini çok daha değerli noktalara getirecek olan ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Pakistan’ın sağlıkta dönüşüm hareketinde Türkiye’nin tüm deneyimlerini paylaşacağını ve geleceğe yönelik projelerde yanında olacağını ifade eden TBMM Van Milletvekili Burhan Kayatürk ise “Pakistan Pencap Eyaletinin tüm vatandaşlarına sunduğu ‘genele yayılmış’, ‘kaliteli’ ve ‘sürdürülebilir’ bir sağlık hizmeti hedeflerine ulaşmasında Türkiye’nin ve Türk firmaların büyük ölçüde katkı sağlayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Açılışın ardından fuarın ilk günü Pakistan-Türkiye arasında sağlık işbirliği fırsatları ile başarılı bir örnek olarak Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm süreci konuşuldu.  Üç gün süren etkinlikte Pakistanlı üst düzey sağlık yöneticileri ile bire-bir iş görüşmeleri yapıldı. Hemen hemen tüm katılımcı firmalar muhataplarıyla sağlam işbirliği bağlantıları kurdular.

Katılımcı firmalar son derece memnun ayrıldılar

Tüm medya, açık hava reklamları ve tören geçitleriyle güçlü bir Türkiye rüzgarının hissedildiği Pencap’ta Türk delegasyon en üst düzeyde ağırlandı.  Sağlık Turizminde İşbirliği, Medikal Endüstrisinde Yatırım ve iş Fırsatları, Sağlık Yatırımlarında PPP Modelinin Pakistana Adaptasyonu, Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri, Pakistan’da Sağlıkta Dönüşüm Projesinde Kritik Adımlar ile Kozmetik ve Kişisel Sağlık Ürünleri Pazarı etkinlik boyunca gündemin öne çıkan konuları oldu. İlk gününden itibaren beklenin üzerinde bir ilgi ile karşılaşan PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumunda Türk stantları ürünleri ve sunumları ile de göz doldurdu. Türk firma yetkilileri beklentilerinin üzerinde başarılı geçtiğini ifade ettikleri fuardan memnun ayrıldılar.

PAKMEDICA’da Türk Delegasyonu ile işbirliği görüşmeleri yapıldı

PAKMEDICA Medikal ve Sağlık Fuarı & Pakistan-Türkiye Sağlık İşbirliği Forumunun ikinci günü Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Türk medikal, kozmetik üreticileri ve sağlık hizmet firmalarından oluşan Türk Delegasyonu ile özel bir toplantı ile bir araya geldi. Türkiye ve Pakistan arasında, sağlık alanındaki ticari işbirlikleri konuşuldu. Toplantıda ayrıca HAVELSAN ve Sisoft, Sağlık Bakanlığı ile anlaşma imzaladı.

HAVELSAN’ın PKLI Projesine ilişkin sözleşme kabul metni,  Pakistan-Türkiye işbirliğinin güçlü bir göstergesi olarak Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, T.C. Milletvekili Burhan Kayatürk, Türkiye Lahor Elçisi Serdar Deniz, DEİK Pakistan Türkiye Başkanı Atilla Demir Yerlikaya ve Pencap Sağlık Bakanlığından Dr. Hasan Çağıl’ın huzurlarında Pakistan Bakanlarının yanı sıra 43 Türk firmasının katılımı ile Altyapı Geliştirme Otoritesi Üst Yöneticisi Mücahit Şerdil ve HAVELSAN Temsilcisi Zeynep Arzu Çelik tarafından imzalandı.

Pakistan Pencap Eyaleti, Pakistan Böbrek ve Karaciğer Araştırma Enstitüsünün (Pakistan Kidney&Liver Institute – PKLI) ihtiyacını karşılayacak tam entegre Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile HAVELSAN, hastanelerin sürekli ve neredeyse gerçek zamanlı izlenebilmesini ve yönetilebilmesini sağlayan bu sistemin ilk ihracatını Pakistan’a gerçekleştirmiş oluyor.

Pakistan’ın e-sağlık yol haritası için çok önemli görülen ve referans proje olarak değerlendirilen PKLI Projesiyle HAVELSAN, söz konusu sistemin sağlanması, işletilmesi, bakım ve destek hizmetlerinin verilmesi konusunda, sağlık bilişimindeki tecrübesini ve teknoloji geliştirme yeteneğini uluslararası proje geliştirme deneyimiyle birleştirerek yeni ve nitelikli bir projeyi hayata geçirecek.

PAKMEDICA, Pakistan basınının gündeminde yer buldu

Gerek yazılı basında gerekse görsel medyada geniş yer bulan PAKMEDICA, medyanın gündeminde ‘Pencap Eyaleti Sağlık Sisteminde başlatılan sağlıkta büyük dönüşüm için önemli bir adım’ olarak öne çıktı. Medyada yer alan haberlerde Başbakan Şahbaz Şerif, Türkiye ile işbirliği ve kardeşliğin çok daha değerli noktalara geleceği mesajını verdi.

İki ülke adına izleme heyetleri oluşturuldu

Pakmedica ile başlayan işbirliğinin güçlenerek sürdürülmesi için iki ülke adına izleme heyetleri oluşturuldu. Pakistan Pencap Başbakanı Sayın Şahbaz Şerif’in teklifiyle oluşturulan heyetin Türkiye tarafında; T.C. Lahore Konsolosu Sayın Serdar Deniz, Pencap Başbakanı Sağlık Danışmanı Dr. Hasan Çağıl ve Ekspoturk Fuarcılık Başkanı Beşir Kemal Şahin yer alıyor.

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın teşvikleriyle yapılan Pakmedica her yıl aynı tarihte ve aynı yerde uluslararası katılımla kapılarını açacak. Fuar kapsamında Türk medikal endüstrisinin gücü ve kalitesi, Pakistan merkezli olarak dünya pazarlarında rekabete açılacaktır.