Türk Kanser Derneği Ekim ayında meme kanserine “DUR” diyor!

0
184

Kurulduğu günden bugüne kadar yüz binlerce kişinin ücretsiz kanser taramasını, teşhisini ve tedavisini gerçekleştiren Türk Kanser Derneği; siyaset, iş, kültür& sanat ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerinin de katılımıyla meme kanserine “DUR” dedi!

Ekim ayı boyunca meme kanserinde erken tanı, risk faktörleri ve taramanın önemine vurgu yapmak adına ülke genelinde birçok etkinlik düzenleyen Türk Kanser Derneği, çoğunluğunu meme kanserini yenen kadınlardan oluşan “Kazananlar Kulübü” ile birlikte erken tanının ve moralin kanserle mücadelede önemine vurgu yapıyor.

2 Ekim Pazartesi günü Sait Halimpaşa Yalısı’nda meme kanserine dikkat çekmek ve Meme Kanseri Farkındalık Ayı çerçevesinde yürütülecek projeler hakkında düzenlenen basın toplantısına Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman başta olmak üzere Prof. Dr. Sezer Sağlam, Prof. Dr. M. Refik Killi ve Op. Dr. Murat Atay konuşmacı olarak katılarak, meme kanseri hakkında güncel veri ve bilgileri paylaştılar. Toplantıya eşlik eden Türk Halk Müziği sanatçısı Yudum ve son dönemin parlayan dizi oyuncusu Perihan Ünlücan da Meme Kanserine DUR diyerek destek verdi. Kanseri yenmiş gönüllüler, siyaset, iş, kültür & sanat ve cemiyet hayatının önde gelen isimleri ile birlikte gerçekleşen basın toplantısı;  erken tanının önemine vurgu yapılarak “Bana olmaz deMEMELİ, Meme Kanserine “DUR” diyelim açıklamalarıyla sona erdi.

Yapılan erken tanı çağrıları sayesinde kadınların muayenelerini yaptırmasına ve erken evrede tanılanan meme kanserinin, yüzde 100 tedavi edilebilir olduğu konusuna dikkat çeken Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman; “Bugün, her 8 kadından 1’ine meme kanseri teşhisi konuyor. Bu da çok yüksek bir oran olarak kabul ediliyor. Biz bugün burada Türkiye’nin yetiştirdiği, alanında uzman doktorlarımız ve bize destek olan ünlü isimlerimiz ile birlikte meme kanserinde erken teşhisin önemine farkındalık yaratmak için bir araya geldik. Meme kanserinde erken tanının, meme kanserine bağlı ölüm oranını düşüreceğine dikkat çekmek istiyoruz. Meme kanseri, erken evrede tanılandığında yüzde 100 oranında tedavi edilebilen bir kanser türü. Bu kanser türünün, diğer kanserlere göre en önemli farklılığı ise sıfırıncı evresinin olması. Yani hastalık, kişiye zarar vermeden çok kolay yöntemlerle teşhis edilebiliyor ve önlenebiliyor. Bunun için yapılması gereken şey, düzenli kontrollerin yapılması. Öncelikle herkesin kendi vücudunu tanıması lazım. Bir kız çocuğunun bile vücudunu tanımasını istiyoruz. Annelerin çocuklarını bilinçlendirmelerini çok önemsiyoruz. Hiç kimse “Bana olmaz” dememeli. Buna karşılık kanserden de korkmamalı” dedi.

Türk Kanser Derneği yaptığı çalışmalarla geçmiş yıllara oranla bu hastalığa bağlı ölüm oranlarının yüzde 10 gerilemesine katkı sağladı.

Yüzde 10’dan daha fazlası için çalışmalarını yürüten Türk Kanser Derneği’nin en büyük hedefi meme kanserine bağlı ölümleri en aza indirmek.

Meme Kanseri Tarama Programı
Türkiye’nin her yerindeki vatandaşlarımız, 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet veren çağrı merkezimizi arayarak, ücretsiz meme kanseri taraması, danışmanlık, psikolojik destek ve ikinci görüş gibi hizmetlerimizden faydalanabiliyorlar.

Kadınlarımızın, 0 850 611 0853 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bize tarama başvurusunda bulunması yeterli.  Gelen başvuruların randevuları, derneğimiz tarafından oluşturuluyor. Kadınlarımızın, tek yapması gereken randevu saatinde sağlık kurumunda hazır bulunmak, muayene ve tetkiklerini olup hiçbir ücret ödemeden kurumdan ayrılmak.

Türkiye’de bir ilk daha, yine Türk Kanser Derneği’nden…

Emzirme kabini projesi

Emzirmek hem bebeğin hem de annenin sağlığı için son derece önemlidir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur ve ilerleyen dönemde kansere yakalanma riskleri azalır. Emzirmek kadınlarda meme kanseri riskini büyük oranda düşürdüğü için anne sağlığı açısından da çok önemlidir.

Öte yandan, anneler halka açık alanlarda, parklarda bebeklerini, mahremiyet duygusundan dolayı emzirememektedirler. Bu sorundan yola çıkarak, Emzirme Kabini Projemizi hayata geçirdik.

Tüm Türkiye’deki parklara ve halka açık alanlara kurduğumuz özel emzirme kabinlerinde, anneler bebeklerini emzirip, bakımlarını yapabiliyorlar.

“Kazananlar Kulübü” Moral ve Eğitim Toplantıları

Moral ve spor iyileşmenin en önemli unsurları. Kazananlar Kulübü’müz üyeleriyle, zumba etkinlikleri düzenliyor, hem eğlenceli vakit geçiriyor hem de sporun önemine vurgu yapıyoruz.  Bazen de şehrin keşfedilmemiş yerlerini birlikte keşfediyoruz. Bunun yanı sıra, Kazananlar Kulübümüz, gerek hastane ziyaretlerinde gerekse düzenlediğimiz eğitim ve seminerlerimizde deneyimlerini ve nasıl kazandıklarını hastalarımızla paylaşıyorlar; hastalar moral buluyor ve kanserle mücadelelerinde daha inançlı bir şekilde tedavilerine devam ediyorlar.

Geleneksel Sağlıklı Yaşam Festivali

İlkini 2015 yılında Şişli Sanatçılar Parkı’nda gerçekleştirdiğimiz Onkoloji Günü – Sağlıklı Yaşam Festivali serisine devam ediyoruz.  Semtlerin en keyifli parklarına Sağlık, Psikolojik Danışmanlık, Nefes Terapi, Sağlıklı Mutfak Bilgileri, müzik dinletisi, cam üfleme ve daha pek çok kişisel gelişim çadırlarının yer aldığı festivalde kanser hastalarımızın yaptıkları el emeği ürünleri de satılıyor. Halka açık ve katılımın ücretsiz olduğu bu sağlık festivali Bakırköy ve Sarıyer başta olmak üzere birçok ilçede düzenlenmeye devam edecek.

 

Mucizevi – Kanser Hastası Yaşam Merkezi

Şehir dışından kemoterapi ve radyoterapi almaya gelen  ve bu süre zarfında, maddi imkansızlıklardan dolayı barınacak yeri olmayan hastalarımız için yeni bir yaşam merkezidir. Hastalara ve refakatçılarına ücretsiz konaklama, 7/24 sıcak su, 3 öğün yemek, psikolojik destek ve meslek edindirme kursları ve daha bir çok hizmetin ücretsiz olarak yapıldığı konaklama, moral ve hayat evidir.
Şimdilik İstanbul Şişhane’de bulunan dernek merkezimizde hayata geçecek olan bu merkezi, ilerleyen dönemlerde onkoloji merkezi olan tüm illerde de hayata geçirerek, kanser hastalarının, travmatik geçen tedavi süreçlerinde onlara umut olmak en önemli hedefimizdir.

 

 

Dünya’da bir ilk: Sevimli Serum Kutuları

 

Çağımızın vebası kanser maalesef sadece yetişkinleri değil, miniklerimizi de de etkisi altına alıyor.

Yetişkin hastaları bile sarsan zorlu kemoterapi seansları, küçücük çocuklarımızı çok daha fazla etkiliyor.

Başta çocuk hastalarımız olmak üzere, yetişkin hastalarımıza da moral olmak için, kemoterapi sırasında yaşadıkları ruhsal ve fiziksel acıları hafifletmek amacıyla bir proje geliştirdik. Dünyada bir ilk olan ve patenti Türk Kanser Derneği’ne ait olan kemoterapi kutuları sayesinde, kasvetli kemoterapi üniteleri şenleniyor. Hastaların da refakatçilerinin de yüzleri gülüyor, moralleri düzeliyor.

Sağlık Bakanlığı ve Kanser Daire Başkanlığı’nın onayıyla ve destekleriyle, 81 ildeki hastanelere Sevimli Serum Kutu’larımızı ücretsiz olarak gönderiyoruz.

Psikolojisi düzelen hasta, ilaç tedavisine de daha hızlı cevap veriyor.

 

 

Sağlıklı Çocuk Sağlıklı Gelecek Tiyatroları

Ağaç yaşken eğilir. “Sağlıklı yaşamı, çocuklarımıza erken yaşta anlatamazsak, sağlıklı Türkiye bir hayal olur” fikrinden yola çıkarak, çocuklarımızı sıkmadan, onlara sağlıklı yaşamın önemini ve bu alışkanlıkları edindirebileceğimiz tiyatro oyunları hazırladık.

Sağlıklı beslenme, stres yönetimi, uyku ve sporun önemini vurguladığımız eğlenceli tiyatro oyunlarımızla, çocuklarımıza sağlıklı yaşamın önemini öğretmek ve bu alışkanlıkları edindirmek en büyük hedefimiz. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte bu projenin yurt geneline yayılması, Türkiye’de sağlıklı çocuk yetiştirerek, sağlıklı bir toplum yaratmak en büyük hedefimiz. Bu yıl, sizlerin bağışlarınız sayesinde çocuklarımıza sağlıklı yaşam tiyatrolarıyla, sağlıklı yaşam alışkanlıkları edindirmeye başlıyoruz.

 

Halka Açık Seminer ve Bilgilendirme Oturumları

 

Her yıl, pek çok kanser türüyle ilgili olarak yaptığımız halk seminerleri düzenliyoruz. Ekim ayı boyunca da meme kanseri bilgilendirme toplantılarımıza ve seminerlerimizie Türkiye genelinde yapmaya devam ediyoruz. Bu seminerlerin, diğerlerinden en büyük farkı,tüm katılımcılara ücretsiz meme kanseri taraması hediye ediyor olmamız.  Geçtiğimiz yıllarda bu seminerler sayesinde bir çok kadınımızın çok erken evrede meme kanserini teşhis ettik ve tedavi olmalarını sağladık. Mutluyuz çünkü çok erken evrede tanıladık ve KANSERİ BİRLİKTE YENDİK.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here