Türkiye’den Küba’ya sağlık köprüsü

0
744

Küba’da (başta akciğer olmak üzere, baş, boyun, mide ve diğer kanseri türlerine karşı geliştirilen aşılar ile) kanser tedavisi, Türkiye’deki hastaların da umudu oldu.

Günümüzde kanserle mücadele anlamında önemli bir yol kat eden Küba, geliştirilen aşılar (CimaVax- EGF, Vaxira-EGF ve CIMAher-EGF) birçok ülke gibi ülkemizde de pek çok hastanın umudu oldu. Birçok insan kendi imkanları ile Küba’ya tedavi olmaya giderken, bazı kanser hastaları ise bu alanda hizmet veren şirketler aracığı ile tedavi olmayı tercih ediyor…

Dünyada yankı uyandıran bu gelişme doğrultusunda 3 genç Türk girişimcinin “Küba’da Kansere Karşı Alternatif  Tedavi” sloganı ile kurduğu QBA MEDİ TOURS da Türkiye’den Küba’ya sağlık köprüsü kurdu.

Küba Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi onaylı QBA Medi Tours Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Gürbüz, süreci anlatarak, “Bu ülkede gerçekleştirilen aşı tedavileri için bize başvuran kanser hastalarının,  raporlarının onaylanması halinde Küba’da tedaviye ulaşmasını sağlıyoruz. Küba’daki kanser tedavileri dünya çapında kabul görülmüş olup, hastaların kemoterapi sürecini tamamladıktan sonra 3. ve 4. evrelerde uygulanmaktadır. Kübalı uzman onkologlar en geç 5 iş günü içerisinde hastamızın Küba’daki tedavilere uygun olup olmadığını inceleyip bize sonuçları iletmektedir. Hastamız için uygun tedavi mevcut ise hangi tedavi uygulanacağı, süreci ve maliyeti bizlere Küba Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilmektedir” açıklamasında bulundu.

Tedavi,  kanseri yaşanılabilen bir hastalığa dönüştürüyor

Düyada yankı uyandıran kanser aşısı  (CimaVax-EGF, Küba hükümeti tarafından Havana’da kanser araştırmaları yapmak üzere kurulan Center of Molecular Immunology – CIM (Moleküler Bağışıklıkbilimleri Merkezi) ve YM Biosciences firması tarafından geliştirildi.) CimaVax ile dünyadaki ilk 3. ve 4. evre küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC) aşısı) ve uygulanan tedavi hakkında bilgi veren Küba La Pradera Uluslararası Sağlık Merkezi’nde görevli uzman Onkolog Dr. Anabely Estevez Garcia, şunları söyledi: “Bu aşı doğrudan tümöre saldırmıyor. Tümörün ürettiği ve kanda dolaşan “epdermal büyüme faktörü” adlı proteini hedef alıyor. Bu protein hücrelere büyümesini ve bölünmesini söylüyor. Aşı işte bu proteinin kanser hücresine yapışmasını engelliyor. CimaVax önleyici bir aşı değil, var olan tümörlerin büyümesini ve metastaz atmasını engelliyor. Geç aşama kanseri, beraber yaşanabilen bir hastalığa dönüşüyor. Tedavinin amacı kanseri kronik bir hastalığa dönüştürmek…”

“Küba tedavi merkezlerinde bilindik kanser türlerinin yanı sıra diğer kanser türleri de örneğin baş ve boyun kanseri, beyin tümörü, mide kanseri gibi kanser türlerinin de aşışı bulunmaktadır” diyen Dr. Anabely Estevez Garcia,  ayrıca kanserin dışında bazı diyabetik rahatsızlıkların da geliştirilen aşılar ile tedavi edildiğini de açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı firmalar tercih edilmeli

QBA MEDİ TOURS Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Gürbüz, “Küba ve Türkiye ile sağlık alanında bağlantılı şekilde çalışmaktayız. QBA MEDİ TOURS, Sağlık Bakanlığı’ndan ve Dışişleri Bakanlığı’ndan Küba Elçiliği’nden ve Küba Konsolosluğu’ndan onay alarak hizmet vermektedir.  Her Küba turu düzenleyen ajans bu statüye sahip değildir” dedi.

Ferhat Gürbüz, nitekim son yıllarda sağlık sektöründe türeyen umut tacirlerine de dikkat çekerek, “Sinsi bir hastalık olan çoğu zaman fark edilmeyen ve erken teşhisi büyük önem taşıyan kanser için aşı tedavisi geliştiren Küba’ya hasta götüren şirketlere dikkat edilmelidir.

Uzmanlar, kanserin tedavisi için bu ülkede geliştirilen CimaVax- EGF ve Vaxira-EGF ile gibi aşıların hastalığı tamamen yok etmediğini ancak kanser tümörlerini kontrol altında tutarak, yayılmasını önlediği ve yaşam kalitesini arttırdığı vurguluyor.

Oysa bu alanda bazı şirketlerin hastaları;  “kanserden kurtulacaksınız” vaatleriyle aldattığı, tedavi yerine hastaların sağlığıyla oynandığı  ya da hastalara ekstra maliyetler çıkarıldığı yönünde duyumlar  alıyoruz. Küba’ya tedavi amaçlı gitmek isteyen hasta ve yakınlarının her iki ülkede de yasal çalışan firmalara danışmalarını öneririz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here