Bu PERMA saçınıza değil, ruhunuza iyi geliyor

0
2842

Hayatta karşılaştığımız zorluklarla başa çıkabilmenin en iyi yollarını göstermede rehber olacak “201 Pozitif Psikoloji Uygulaması” isimli kitap Üsküdar Üniversitesi Yayınları’ndan çıktı. Pozitif psikolojiyi temel alan bu kitap; iyimser olma, farkındalık, güzel bir gelecek hayal etme, zamana değer verme, hedef belirleme, hayatın anlamını bulma, güçlü özelliklerini keşfetme gibi yöntemleri uygulamalı olarak anlatıyor.  Hollandalı Klinik Psikolog ve Uyuşmazlık Çözümü Uzmanı Dr. Fredrike Bannink, huzurlu ve mutlu yaşamın sırlarını okuyucularla paylaşıyor.

Son yıllarda önemi giderek daha çok anlaşılan “pozitif psikoloji” bireylerin olumsuz, eksik ve sorunlu yönlerinden çok olumlu özelliklerine, güçlü yanlarına ve erdemlerine odaklanan bir yaklaşım olarak dikkat çekiyor. Zannedilenin aksine Pozitif Psikoloji Polyannacılık değil, kişinin zorluklarla birlikte mutlu olmasının yollarını öğretme ve depresyona girmemesini sağlamayı hedefliyor.

Kitapta tavsiye okuyucuya yol gösteren ve pozitif psikolojiyi nasıl hayatının temeli haline getirebileceğini anlatan egzersiz yöntemleri de yer alıyor. Bu yöntemler basit ve uygulanabilir olmasının yanı sıra sadece deneme yaparak bile yol kat etmenize olanak sağlıyor.

İyimser olma, farkındalık, güzel bir gelecek hayal etme, zamana değer verme, hedef belirleme, hayatın anlamını bulma, güçlü özelliklerini keşfetme gibi yöntemleri gündeme getiren kitap huzurlu ve mutlu yaşamın sırlarını okuyucularla paylaşıyor.

Üsküdar Üniversitesi Yayınlarının 6’ıncı çalışması olan kitap Esra Kökkılıç tarafından Türkçe’ye çevrildi. Kitabın editörlüğünü Fatma Özten yaptı. Kapak-İç Tasarımı Muhammet Uzun’a ait kitap, raflardaki yerini aldı.

 

Kitaptan bazı tadımlık bölümler

*İyi oluşunuzu desteklemek için 5×10=50 olumlu öğe listeyelerek işe başlayabilirsiniz.

1-10 tane güçülü karakter özelliğiniz

2-Hayatınızda başarılı olduğunuz 10 şey

3-Başkalarına karşı nezaket gösterdiğiniz 10 davranış

4-Hayatınızda şansınız yaver gittiği 10 olay

5-Diğerlerinin sizi desteklediği 10 durum

*Komedyen Groucho Marx (2002), bir keresinde şöyle demiş: “Her sabah gözlerimi açıp kendi kendime şöyle derim: ‘Bugün mutlu olup olmamam olaylara değil, sadece bana bağlı. Hangisinin olacağını ben seçebilirim. Dün geçti gitti, yarın henüz yaşanmadı. Sadece bir günüm var, o da bugün ve ben de o günü mutlu olarak geçireceğim.’”

*Fredrickson (2009), yapılan çok sayıda araştırmanın olumlu duygular hissetmek ile daha iyi çalışan bir bağışıklık sistemi, daha az stres, düşük kan basıncı, daha az acı çekme, daha az soğuk algınlığına yakalanma, daha iyi uyuma, hipertansiyon, diyabet ya da kalp krizi gibi rahatsızlılara daha az yakalanma riski, beynin ve vücudun daha hızlı yeni hücre üretmesi ve uzun bir yaşam arasında pozitif bir ilişkinin varlığını ortaya çıkardığını belirtmiştir.

Kahkaha atın

Kahkaha atmanın sağlıklı bir şey olduğunu herkes bilir. Berk ve Tan (1997), insan bedeninin en şakrak bir kahkahaya verdiği tepkiyi araştırmış ve kahkahanın vücudun çeşitli sistemlerinin en iyi şekilde işlemesine yardımcı olduğunu bulmuştur.

Aynı zamanda kahkahanın başka avantajları olduğunu da keşfetmişlerdir: Kahkaha ilişkileri geliştiriyor, hafızayı güçlendiriyor, psikolojik sağlamlık oluşturuyor, daha iyi bi röğrenme sağlıyor, insanları daha ilgi çekici kılıyor ve dünyayı daha iyi bir yer haline getiriyor. Bu yüzden size daha çok kahkaha atttıracak fırsatlar yaratın.

Zamana değer biçin

Zamanınızın bankadaki bir hesap olduğunu ve her sabah 86 bin 400 saniye kredi yüklendiğini düşünün. Eğer günün sonunda kredilerinizin hepsini kullanmadıysanız bunlar silinecek. Ne yapardınız? Büyük ihtimalle her saniyenizi doya doya yaşardınız. Bu yüzden her gününüzün her saatinin her dakikasının her saniyesinden keyif almaya çalışın. Çünkü onların yerini asla dolduramayacaksınız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here