Migren cerrahisinin geçerliliği ve güvenilirliği yok!

0
132

Migrenin cerrahi tedavisinin, migren tedavisinde kabul gören ve yaygın olarak kabul edilip uygulanan standart yöntemler arasında yer almadığına dikkat çeken yetkililer, bu yöntemin tıp açısından geçerliliğinin ve güvenilirliğinin kesin olarak kanıtlanmadığını belirtti.

Toplumda en sık görülen hastalıklardan biri olan migrenin kesin bir tedavisi bulunmuyor.  Ancak hem ilaçlı hem de ilaçsız çok sayıda tedavi ile hastaların yaşam kalitesi artırılabiliyor.

Son zamanlarda migren tedavisinde cerrahi yöntemlerin de uygulandığını bilgisini veren Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu yetkilileri,

‘’Özellikle kronik dirençli migren tedavisinde kullanıldığı öne sürülen ve kamuoyunda migrenin cerrahi tedavisi olarak bilinen ‘trigeminal sinir dallarına yönelik kraniyal mikrovasküler endoskopik dekompresyon yönteminin’ bugüne dek kanıta dayalı tıp açısından geçerliliği ve güvenilirliği kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Bu nedenle uluslararası ve ulusal düzeyde bu yöntem tedaviye dirençli kronik migren tedavisinde kabul gören ve yaygın olarak kabul edilip uygulanan standart yöntemler arasında yer almamaktadır.’’ açıklamasında bulundu.

Bilimsel tedaviler konusunda migren hastalarının her zaman ulaşabileceği adresin Türk Nöroloji Derneği ile bağlantılı çalışan Baş Ağrısı Çalışma Grubu olduğunu hatırlatan yetkililer,

‘’Dernek olarak önceliğimiz halkımızın sağlığı ve migren hastalarının bilimsel ve doğru tedaviye ulaşması. Bu konuda halkımızı uyarmayı kamusal sorumluluğumuz gereği bir borç biliriz.’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here