Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi bir ilke imza attı

0
202

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Hemşirelik Eğitiminde Akreditasyon Komisyonu/Accreditation Commission for Education in Nursing-(ACEN) tarafından akredite edildi. Fakülte böylece, uluslararası düzeyde akredite edilen Türkiye’nin ilk ve tek hemşirelik fakültesi olma özelliğini kazandı.

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı, akreditasyonla birlikte, lisansüstü eğitimi hedefleyen öğrencilerin uluslararası alanda söz sahibi okullar tarafından kabul edilme şansının artacağını belirtti. Prof. Dr. Ocakçı, Avrupa ve ABD gibi ülkelerde çalışmak isteyenlerin önündeki iş olanaklarının da artacağını söyledi.

 

 

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi “Hemşirelik Programı”, dünyanın önemli akreditasyon kurumu olan Atlanta merkezli “Hemşirelik Eğitimi Akreditasyon Komisyonu” (ACEN) tarafından akredite oldu. Bu akreditasyonla birlikte, Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrenci ve mezunları için yabancı ülkelerde akademik eğitim olanaklarının yanı sıra ABD ve Avrupa’daki sağlık kuruluşlarında iş imkânlarının kapıları da aralanıyor. Hemşirelik eğitiminde kaliteyi artırmayı amaçlayan gönüllü bağımsız değerlendirme kurumu ACEN tarafından akredite edilen ilk akademik kurum olan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, hemşirelik eğitiminde çıtayı bir üst düzeye taşıdı.

ACEN akreditasyonu ayrıca, mezuniyet sonrasında ABD’de çalışmak isteyenlere Ulusal Lisans Sınavlarına (NCLEX) girebilme hakkı da kazandıracak. Diğer bir deyişle, akademik ve profesyonel yaşantılarına Avrupa ve ABD’de devam edebilme olanağı yakalayacak olan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi mezunları, ACEN akreditasyonu sonrasında yetkin bir sağlık çalışanı olarak uluslararası alandaki saygın sağlık kurum ve kuruluşlarında iş bulma imkânına kavuşacak.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı, gelişmiş ülkelerde mühendislik ve tıp gibi birçok disiplinin yanı sıra hemşirelik programlarında da akreditasyon sisteminden yararlanıldığına dikkat çekti. Akreditasyonla birlikte, Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nin Türkiye’de ilk kez uluslararası düzeyde akredite edilen Hemşirelik Lisans Programı’na sahip fakülte olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ocakçı şöyle konuştu: “ACEN hemşirelik konusunda uzmanlaşmış bir akreditasyon kuruluşu. ABD Eğitim Bakanlığı (USDE) ve Yüksek Öğretim Akreditasyon Konseyi (CHEA) tarafından tanınan kendi alanında tek akreditör durumunda. Doktora, yüksek lisans ve yüksek lisans sonrası sertifika, lisans ve ön lisans düzeyinde hemşirelik eğitimi veren kurumlar, programlarının akreditasyonu için ACEN’e başvuruda bulunabiliyor. Bu başvurular kurum değil, kurumun verdiği programın akredite edilmesi talebiyle yapılıyor. ACEN akreditasyonu bulunan okullardan mezun olan öğrenciler,

 

 

ABD eyaletlerinde çalışmak için yapılan Ulusal Lisans Sınavlarına (NCLEX) girebilecek düzeyde bir eğitim almış olarak mezun oluyor. Akreditasyon, akademik veya profesyonel iş yaşamlarına ABD’de devam etmek isteyenlerin, ulusal ya da uluslararası kuruluşlara fon başvurusunda ayrıcalık ve seçilme olanağı da sağlıyor. Ayrıca, sadece mezunlar değil, akademik kadro ve yöneticilerin gelişim gerektiren yönlerinin fark edilerek, profesyonel gelişim için fırsatlar yaratılarak daha nitelikli eğitim olanakları için zemin yaratılıyor. Çalışma hayatına atılan mezunlarımızın, iş alanlarının nitelik ve kapsamını artacak; mezunlarımız seçilen değil, seçen konuma da yükselmiş olacak. Lisansüstü eğitim almak isteyenler ise nitelikli okullara kabul edilme şansına kavuşacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here