Manisalılar artık “Bel Ağrısına Sırtını Dönme”yecek

0
133

Uzmanlara göre üç aydan uzun süren bel ağrıları kronik bel ağrısı olarak adlandırılıyor. Yapılan araştırmalar insanların yüzde 23’ünün kronik bel ağrısı ile hayatını sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Mekanik bel ağrısı ile karıştırıldığı için kronik olan iltihabi bel ağrısının teşhisi çoğu zaman gecikiyor. Inflamatuvar bel ağrıları hastaların hayatını duygusal, fiziksel ve sosyal açıdan olumsuz etkiliyor. Ardından da uzun dönemli ya da kalıcı olabiliyor.

 

Global biyofarma şirketi AbbVie’nin koşulsuz desteği ile hayata geçen “Bel Ağrısına Sırtını Dönme” projesi çerçevesinde, iş yeri hekimlerinin bilgilendirme toplantıları 2015’ten beri devam ediyor. Son olarak Manisa’da gerçekleştirilen etkinliğe Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Timur Pırıldar konuşmacı olarak katıldı. Prof. Pırıldar konuşmasında ‘Bel ağrısı toplumumuzda çok yaygın olarak görülüyor. Birçok vakada ağrının kaynağı mekanik, fakat erişkinlerin yaklaşık yüzde 3’ünde iltihabi bel ağrısı mevcut. İltihabi bel ağrısı çoğunlukla 40 yaş altında gençlerde görülmekte ve istirahatle geçmemektedir. Her ne kadar kronik mekanik ve iltihabi bel ağrıları birbirine benzese de sebepleri farklı ve farklı tedaviler gerektirebiliyor. Bel ağrısının tipinin mümkün olduğu kadar kısa sürede anlaşılması çok önemlidir. Bu konuda iş yeri hekimlerine bel ağrısının iş yerinde yönetimi ile ilgili önemli görev düşmektedir” dedi.

 

Toplantı sonunda katılımcılar Prof. Dr. Timur Pırıldar’a sorularını yöneltti.

 

 

‘’Bel Ağrısına Sırtını Dönme’’ projesi kapsamında 2015 yılından bugüne Manisa, Sakarya, Adana, İzmit, Ankara, Kayseri, Trabzon, Malatya, Denizli, İstanbul, Bursa, Hatay, Sivas ve Kayseri’de toplam 16 toplantı gerçekleştirildi. Yıl içerisinde farklı illerde daha devam etmesi planlanan iş yeri hekimleri toplantıları ve proje hakkında detaylı bilgiye www.belagrisinasirtinidonme.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here