İnsan sağlığını tehdit eden bakteri ve virüslere karşı kesin zafer

0
540

Nanoteknoloji ürünü dezenfektan kullanan ilk ve tek şirket unvanını elinde tutan Tepe Servis ile hastane gibi hijyenin ve temizliğin büyük önem taşıdığı mekanlar üzerine konuştuk.

Sağlıklı yaşamanın temel faktörleri; iyi beslenmek, spor yapmak ve hijyene önem vermekten geçer. Bakteri ve virüslerin daha yoğun bulunduğu hastane gibi kalabalık mekanlarda bu daha da büyük önem kazanıyor. Tepe Servis bu konuda Sabancı Üniversitesi Laboratuvarlarında geliştirilen inovatif bir ürün olan Antimic ile hastanelerde,  insan sağlığını tehdit eden bakteri ve virüslere karşı tamamen hijyenik bir yaşam alanı sunuyor. Mersin, Isparta ve Yozgat’taki Şehir Hastaneleri gibi büyük projelerde yer alan Tepe Servis’in Genel Müdürü Canan Çakmakcı ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle Tepe Servis ve Yönetim AŞ’den biraz bahseder misiniz? Ne zaman kuruldu, faaliyet alanları gibi…

Bilkent Holding’e bağlı olarak 2008 yılında, temizlik başta olmak üzere yönetim hizmetleri, teknik bakım/işletim, bahçe bakım, opsiyonel hizmetler ve destek hizmetleri gibi “entegre tesis yönetimi” kavramının kapsadığı tüm hizmetleri sunmak üzere kurulduk. Kısa sürede kendi bünyemizde sunduğumuz hizmetler Çağrı Merkezi ve Akıllı Yemek Kartı hizmetlerini de ekledik. Proje ihtiyaçları çerçevesinde özel güvenlik, elektronik güvenlik ve catering hizmetlerini de diğer grup şirketlerimiz aracılığıyla sağlıyoruz. 8 bin kişiye yaklaşan personel sayımız, 200’ün üzerinde kurumsal müşterimiz ile Türkiye’nin 81 ilinde faaliyetteyiz.  Hastaneler, AVM’ler, ofis ve plazalar, siteler, kampüsler, fabrikalar, banka şubeleri, ATM’ler dahil olmak üzere binlerce noktada hizmet veriyoruz.

Mersin, Isparta ve Yozgat’taki Şehir Hastaneleri en büyük projelerimiz arasında yer alıyor. Diğer büyük projelerimiz arasında Ankara’da Koç Kuleleri, Regnum Sky Tower, Tepe Prime, İstanbul’da Buyaka AVM, Akasya AVM, 42 Maslak projeleri sayılabilir. Temizlik hizmeti verdiğimiz banka projeleri arasında Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Odeabank ve TFKB’yi sayabiliriz.

Tepe Servis, müşterilerine hangi alanlarda hizmet sunuyor?

Tepe Servis’in faaliyetlerini beş temel kolda gruplayabiliriz: Kurumsal temizlik hizmeti, medikal olmayan destek hizmetleri (resepsiyon, yönlendirme, oda destek ve taşıma dahil) ve site/tesis yönetimi, çağrı merkezi hizmeti, akıllı yemek kartı hizmeti. Bazı projelerde özellikle büyük çaplı projelerimizde bu beş alanın tümünde hizmet veriyoruz.

2010’da temelleri atılan Çağrı Merkezi’miz halen, Ankara, Adana ve İstanbul’da toplamı 5 bin seat’lik kapasitesi ile Enerjisa, Multinet ve İDO gibi büyük ve kurumsal şirketlerin çözüm ortağı olarak hizmet sunuyor. Kurumsal temizlik tarafında ise çalıştığımız büyük bankalara ilaveten, İDO, BOSCH-Bursa Tesisleri, Bezmialem Vakfı Hastaneleri gibi çok büyük kurum ve kuruluşları sayabiliriz.

Tepe Savunma ve Güvenlik, Tepe İş Sağlığı ve Güvenliği, Tepe Güvenlik ve BCC Catering bizim kardeş şirketlerimiz. Bilkent Holding Kurumsal Hizmetler Grubu şirketleri olarak güçlerimizi birleştirip bir anda bambaşka bir güç olarak projelere imza atabiliyoruz. Biz başarımızı bu çevik yapılanmamıza borçluyuz. Bütün şirketlerimizde hız odaklı, pragmatik, duruma göre yapılanabilen, elindeki güçleri bu yönde kolaylıkla bir araya getirebilen bir yapı söz konusu. Bu bizim en büyük avantajımız.

Şirket olarak; şehir hastaneleri, Kamu-Özel sektör İş Birliği (PPP) Projesinde nasıl bir görev almaktasınız?

Şehir hastaneleri konseptine yaklaşık altı yıldır hazırlık yapıyoruz. Tesis yönetimdeki bir ekibimiz bu projeler için yıllardır eğitim görüyor. Yabancı danışmanlarla çalışarak, bu yeni anlayışı, nasıl planlama yapmamız gerektiğini, beklentilerin neler olduğunu ve bunlar gibi pek çok konuyu öğrendik.

Teklif dönemi de uzun sürdü. İlk Nisan 2016’da Mersin Hastanesi netleşti ve bunun üzerine Kamu Özel İşbirliği Şehir Hastaneleri projelerini yapı şemamızda ayrı bir kategoriye aldık. Çünkü bu iş çok yoğun bir mesai gerektiriyor. Buradaki arkadaşlarımız, o gün bugündür soluksuz çalışıyorlar. Yeni katılımlar ve sadece bu alanda görevlendirilmiş mevcut çalışma arkadaşlarımızla çok kuvvetli bir ekip kurduk ve çok güzel ilerliyoruz.

İlk 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi hizmete girdi. Ardından 1260 yatak kapasitesi ile Avrupa ve Orta Doğu ülkelerindeki en büyük sağlık merkezi Mersin Şehir Hastanesi hasta kabulüne başladı. Mersin’i 755 yataklı Isparta Şehir Hastanesi takip etti. Bunlar son derece yüksek standartlarda hizmet sunan, 5 yıldızlı hastaneler. Dolayısıyla şehir hastanelerinin de destek hizmeti sağlayan şirketlerden yüksek standartlarda hizmet beklentisi söz konusu. Şehir hastanelerinin medikal olmayan destek hizmetleri arasında yer alan temizlik, güvenlik, hasta yönlendirme, otopark, yemek, ilaçlama, atık, çamaşırhane gibi- hizmetleri paketler halinde alt yüklenicilere sunuldu.

Tepe Servis olarak Yozgat Şehir Hastanesi’nde; temizlik, çamaşır ve çamaşırhane, yemek, ilaçlama, atık yönetimi, hasta yönlendirme/refakat/resepsiyon/taşıma ve otopark yönetimi alanlarında hizmet veriyoruz. Mersin Şehir Hastanesi’nde temizlik, güvenlik, hasta yönlendirme/refakat/resepsiyon/taşıma/yardım masası/santral, ilaçlama, atık yönetimi, otopark yönetimi ve yemek hizmetlerini sunuyoruz. Isparta Şehir Hastanesi’nde ise temizlik, güvenlik, hasta yönlendirme, refakat, resepsiyon, taşıma, yardım masası,santral, çamaşır ve çamaşırhane, otopark yönetimi ve yemek hizmetlerinin yanı sıra P1 Hizmetleri içerisinde yer alan bina ve arazi, olağanüstü bakım-onarım, teknik destek, mefruşat, yer ve bahçe bakım ile diğer tıbbi destek hizmetlerini sağlamaktayız.

 

Temizlik her mekan için önemli olmakla birlikte hastaneler için öneminin daha bir artığını söyleyebiliriz. Bu konuda şirket olarak nasıl bir hizmet vermektesiniz?

Tepe Servis’in temizlik hizmetleri alanındaki başarısının ardında; birbirinden farklı ihtisas gerektiren referansların yanı sıra, uluslararası know-how, kaliteli temizlik ekipman ve ürünleri, profesyonel kadrolar, titiz bir çalışma ve denetim anlayışı yatıyor. Sektörümüzde inovasyona inanıyor ve bu doğrultuda yatırımlarımıza yön veriyoruz. Sabancı Üniversitesi Laboratuvarlarında geliştirilen inovatif bir ürün olan Antimic ile hastanelerde,  insan sağlığını tehdit eden bakteri ve virüslere karşı tamamen hijyenik bir yaşam alanı sunabiliyoruz. Antimic kullanımı ile ortak kullanılan tuvaletlerde, tuvalet kapı kollarında, musluk başlarında, rezervuar ve klozet kapaklarında, asansör butonlarında, turnikelerde, yürüyenmerdiven bantlarında, yemek bölümlerindeki masa ve sandalyelerde ve bunun gibi pek çok alanda, toplu yaşamın getirdiği olumsuzluklardan biri olan, insan sağlığını tehdit eden çapraz bulaşma denilen risk faktörünü en aza indirgiyoruz. Ürün hemen hemen her yüzeye uygulanabiliyor. Antimic, hijyen sağlanacak yüzeyi kaplayarak, her türlü mikrop ve bakteriye karşı uzun süreli koruma sağlıyor. Bu ürünümüz, uygulandığı yüzeylerde 60 gün süreyle koruma sağlıyor. Ancak Tepe Servis olarak bu süreyi 30 gün ile sınırlandırıyoruz. Antimic ile hastane temizliğinde yüzde 100 hijyen sağladığımızı söyleyebilirim.

 

Nanoteknolojik dezenfektan ne demektir, bu yöntemin diğer yöntemlerden farkı nedir?

Sektörümüzde nanoteknoloji ürünü dezenfektan kullanan ilk ve tek şirketiz. Tepe Servis olarak sunduğumuz hizmetleri daha üst bir noktaya taşımak amacıyla Sabancı Üniversitesi Laboratuvarlarında geliştirilen nanoteknolojik bir ürün olan Antimic’i temizlik hizmetlerinde kullanıyoruz.

Ev tipi temizlik malzeme ve metotları ile toplu kullanım alanlarının temizliğinin beklenilen seviyede sağlanması çok zor.  Antimic kullanımıyla, insanların yoğun bulunduğu alanlarda (okul, hastane, AVM, havaalanı vb.) geçiş mevsimlerinde sıklıkla karşılaşılan ve bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroorganizmaların yok edilebiliyor. Ürün, uygulandığı tüm yüzeylerde, bilinen bakteri, virüs ve mikropların yüzde 99’unu yok eden ve üremelerini durduran, güçlü etkiye sahip antimikrobiyal bir koruyucu. Antimic’in en önemli özelliklerinden biri, uygulandığı yüzeyleri renksiz, kokusuz ve toksik olmayan nano boyutta küçük kalkanlar ile kaplayarak, bakterilerin tutunmasını engellemesi ve üremelerine engel olması.

Yapılan testler sonucunda Antimic’in mikropları büyük ölçüde yok edip uzun süre koruma sağladığı görüldü. Özellikle genel alanlar gibi farklı ve birçok insanın kullandığı, kış ayları ve geçiş mevsimlerinde sıklıkla karşılaştığımız bulaşıcı hastalıklara neden olan mikroorganizmaları yok eden Antimic sayesinde ekstra dezenfeksiyon için ek bir kimyasal kullanımına gerek kalmıyor. Bu şekilde ekstra insan gücü ve kimyasal kullanımının önüne geçilirken, verimlilik de sağlanıyor.

 

Bu alanda şirket bünyesinde ne kadar çalışanınız bulunmakta?

Mersin’deki toplam çalışan sayımız1500 civarında. Isparta’da 700, Yozgat’ta ise 550’ye yakın personelimizle hizmet veriyoruz.

Hastane sağlık hizmetleri alanında Türkiye ne durumda?

Kamu özel sektör ortaklığı yöntemi ile hastane ve sağlık tesislerinin planlanması yaklaşık 20 yıl önce İngiltere’de başlatılan bir model.  Şehir hastaneleri, dünyada denenen, uygulanan bir entegre tesis yönetimi modeli. Türkiye için ise yeni bir kavram. “Şehir hastaneleri” dediğimizde; dağınık devlet hastanelerini tek bir kampüste toplayıp, 5 yıldızlı otel konforunda sağlık hizmeti vermek üzere kurgulanmış yeni bir modelden bahsediyoruz. Şehir hastaneleri, hastanecilik anlayışı olarak tamamen yeni bir yapı getiriyor. Son derece modern tesisler ve hastane odaları en fazla iki kişilik. Sadece Mersin Şehir Hastanesi’nde 55 tane ameliyathane var.

 

Antimic, ağır metal ve gümüş içermeyen doğa dostu bir ürün. Zehirli madde ve kimyasal kalıntı bırakmaması, kanserojen etkisi olmayan bir formüle sahip olması,  kokusuz olması gibi özelliklere sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here