İnovatif Hemşireler Derneği patentli ürünleri ile Expomed Fuarı’ndaydı

0
137

Expomed Fuarı’nda gerek Sağlık Yöneticileri, Sağlık Çalışanları gerekse patentli ürünlerin hayata geçirilmesinde destek olabilecek medikal firmaların yoğun ilgi gösterdiği stantlardan biri olan “İnovatif Hemşireler Derneği” standında, hemşirelerin hasta bakımına yenilik getirmesi, bakım maliyetini azaltması, hemşirelik hizmetinin kalitesini arttırmak amacıyla geliştirdikleri inovasyon temalı yeni, farklı ve sıra dışı projeler tanıtıldı.

 

Dernek Başkanı ve aynı zamanda Zeynep Kamil Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Dr. Yeliz Doğan Merih, stantta sergiledikleri ve patentini aldıkları ürünler hakkında şunları söyledi: “Mesleğimiz için faydalı, fark yaratan, mesleki değişim ve gelişim sürecini destekleyen bilimsel çalışmaları hayata geçirmek üzere yola çıktık. Sağlık sektöründe hastalarımızın ve bizlerin ihtiyacı olan ürünleri tespit edip, geliştirilmesini sağlamak amacıyla da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Geliştirdiğimiz yeni ürünlerle ayrıca Ülkemiz ekonomisine de katma değer sağlamayı hedefliyoruz.”

 

“Bu kapsamda bugüne kadar geliştirdiğimiz 150 tıbbi buluşun 30’u sertifikalandı ve patenti alındı. Diğerlerinin de patent süreci devam ediyor. Bunlar arasında; cerrahi aletler ve iğneler, doğum sonu kanama önleyici cihaz, yenidoğan yoğun bakım ürünleri (formül süt hazırlama cihazı, nefes öğreten yatak, ağlama sensörü, hasta konforunu destekleyici sürgülü yatak, pozisyon veren ve masaj yapan yatak, akıllı ürodinami cihazı, hasta mobilizasyonuna destek olarak giyilebilen serum askısı ve foley sonda askısı, süt sağma cihazları, ilaç navigatörleri, ilaç güvenliği için kontrol kalemleri, çok yönlü hasta bakım arabaları bulunuyor.”

 

Hasta ve sağlık ekibi gereksinimlerini dikkate alarak geliştirdikleri ürünlerin bazıları ile ilgili seri üretim sürecinin başlamak üzere olduğunu belirten Merih, “belki önümüzdeki birkaç sene içerisinde bu ürünleri kullanmaya başlayacağız. Bu bizim için büyük bir gurur.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here