Roche 2016’da da cirosunu artırdı

0
318

Roche İlaç Bölümü’nün cirosu yüzde 3 artarak 39.1 milyar İsviçre Frangına ulaşırken, Diagnostik bölümünün cirosu da pazarın üzerinde bir performans sergileyerek yüzde 7 artışla 11.5 milyar İsviçre Frangı seviyesinde gerçekleşti. Yeni ürünlerin lansmanına ve ürün geliştirmeye büyük yatırımlar yapılmasına rağmen hisse başına kazanç, cirodan daha hızlı (+%5) bir yükseliş gösterdi. Hisse başına kazançta sağlanan artış, iş performansının gücünün ve grubun İsviçre’deki emeklilik planlarında yaptığı değişikliklerin etkisini yansıtıyor.

Grubun elde ettiği sonuçlara ilişkin konuşan Roche CEO’su Severin Schwan; 2016 sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Ürün portföyümüzde önemli mesafe kat ederken mali hedeflerimize de bir kez daha ulaşmış olmaktan mutluluk duyuyorum. Bir yıldan az bir zamanda, ilk immünoterapi ilacımızın da aralarında yer aldığı dört yeni ilacımızı pazara sunduk. Diagnostik alanında, bağlantılı laboratuvar konseptinin hayata geçirilmesinde önemli bir adım olan immün tanı aracımızı pazara sunduk. Bu yıl da şirketimizin geniş ve yenilikçi ürün portföyünü daha da arttırmak üzere Roche ilaçlarında klinik çalışmalardan anlamlı sonuçlar almayı ve ruhsatlandırma sürecinde önemli kilometre taşlarına ulaşıldığını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

5 Roche ilacına “çığır açan tedavi” statüsü verildi

Roche, kısa süre önce dört yeni ilacının lansmanını gerçekleştirdi. Ayrıca 2016 yılında FDA tarafından Roche’un 5 ilacına  “Çığır Açan Tedavi” statüsü verildi. 2016 yılının dikkat çeken gelişmelerinden bir diğeri ise Roche’un Mayıs ayında kanser immünoterapi ilacını ABD’de pazara sunması oldu. Ürün, belirli bir mesane kanseri tipinin tedavisinde 30 yılı aşkın süredir FDA tarafından ruhsat verilen ilk tedavi olma özelliği taşıyor.

Eylül ayında ECTRIMS kongresinde2 ek olarak sunulan veriler; Roche’un MS alanındaki yeni ilacının hem relaps hem de primer progresif multipl sklerozda (RMS ve PPMS), hastalığın kontrolünü artırdığını gösterdi. Roche, bu ilaç için ABD ve AB’de RMS ve PPMS endikasyonlarında ruhsat almak için çalışmalar yürütüyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın, kararını 28 Mart 2017’de açıklaması bekleniyor.

 

2017 beklentileri ve hedefler

 

Roche, 2017 yılında cirosunda sabit kur cinsinden tek haneli artış bekliyor. Hisse başına kazancın genel olarak sabit kur cinsinden ciroya paralel artması hedeflenirken, şirket, bu yıl İsviçre Frangı cinsinden daha da yüksek temettü artışı gerçekleştirmeyi umuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here