Abdi İbrahim doğayı da iyileştiriyor

0
405

Abdi İbrahim, ÇEVKO Vakfı tarafından düzenlenen ‘Yeşil Nokta Sanayi ÖdülleriYarışması’nda, ‘Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’nü kazanarak bugüne kadar bu yarışmayı kazanan ilk ve tek ilaç firması olmayı başardı. 105 yıldır dokunduğu hayatları iyileştirmek için çalışan Abdi İbrahim, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) tarafından, Yeşil Noktamarkasını kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan Türkiye’ninönde gelen yerli ve uluslararası firmaları arasında, bu yıl üçüncüsü düzenlenenYeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması’nda, Atık Yönetimi ve Uygulamalarıkategorisinde ‘Abdi İbrahim’in Doğayı İyileştiren Atık Yönetim Sistemi veUygulamaları’ projesi ile Yeşil Nokta Sanayi Ödülü’nü kazandı.

Türkiye’de sayıları gittikçe artan ‘Yeşil Nokta’ üyelerinin, geri kazanım konusunda yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirdikleri örnek çalışmaları kamuoyunaduyurup benzer çalışmalar yürüten firmaları da özendirerek teşvik etmeyi hedefleyen ‘Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nde, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelenşirketleri yarıştı. Düzenlenen ödül töreninde Abdi İbrahim adına ödülü Abdiİbrahim Teknik Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Uysal ve Abdi İbrahimÇevre, Sağlık ve Güvenlik Müdürü Fatma Yalçın aldı.

Altuğ Uysal yaptığı konuşmada, Abdi İbrahim’in yaklaşık 105 yıldır dokunduğuhayatları iyileştirirken çevreyi korumaya büyük özen gösterdiğini vefaaliyetlerini sürdürürken doğayı da iyileştirdiğini söyledi. Altuğ, ödülükazanmalarında emeği geçen herkese teşekkür etti.

FatmaYalçın ise yaptığı konuşmada 1912’de başlayan iyileştirme yolculuğuna 14 yıldırsektör liderliğiyle devam eden Abdi İbrahim’in faaliyetlerini sürdürürkençevreyi gelecek nesillerden ödünç alınan bir miras olarak görüp bu doğrultudahareket ettiğini dile getirdi. Yalçın, “Tüm süreçlerimizde çevrenin korunmasınıve doğal kaynakların etkin kullanılmasını ön planda tutuyoruz. Çalışanlarımızlabirlikte tasarruf projeleri geliştirip uyguluyoruz. Atıkları sıfıra indirenteknolojiler kullanıyoruz. Etkin atık yönetimi ile atıklarımızı çevre vegelecek için en faydalı haliyle yönetmeye çalışıyoruz” dedi.

Abdi İbrahim Üretim Tesisleri’nde etkin atık yönetimpolitikaları ile 2012-2015 yıllarında üretim miktarında yüzde 1 değişiklik olmasınakarşın geri dönüştürülebilir atıkların yüzde 32, tehlikeli atıkların ise yüzde15 oranında azaldığına dikkat çeken Yalçın, “Çevre eğitimleri sayesindeçalışanların önerdiği tasarruf projeleri hayata geçirilerek toplam 1.196.487kwh elektrik, 128.277 m3 doğal gaz, 46.572 m3 su tasarrufu sağlanmış, 1.956 kgkimyasal kullanımı ile 951 kg tehlikeli atık, 955 kg plastik atık ve 9.797 kgkâğıt atık miktarı azaltılmıştır. Gerçekleşen su tasarrufu ile 3.105 evin biraylık, 257 evin bir yıllık su ihtiyacı; elektrik tasarruf çalışmaları ile binkişilik bir yerleşkenin bir yıllık enerji ihtiyacı karşılanmıştır. Atık suarıtma tesisinde MBR (Membran Bio Reaktör ) teknolojisi kullanılarak arıtmaçamuru atığı sıfıra indirilmiş, çıkış suyu kalitesi yüzde 50 daha fazlaiyileştirilmiştir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here