Trafikte ölüm soluyoruz!

0
256
istanbul-trafik-egzoz

istanbul-trafik-egzoz
Büyük şehirlerde yaşayan günümüz insanının en büyük dertlerinden biri trafik. Trafik sorunu stres, kaza riski ve zaman kaybındanayrı olarak son günlerde tüm dünyanın başa çıkmak zorunda kaldığı, bedensel sağlığımızı tehdit eden bambaşka bir olguyu da hayatımıza sokuyor: Havakirliliği…

Mehmet-Levent-SafaliErdem Hastahanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. MehmetLevent Safali, özellikle otobüs, kamyon ve minibüs gibi motorin kullanan ağırtaşıtların yaydığı egzoz gazları, başta akciğerler ve solunum yolları olmaküzere bütün iç organlarımızı etkileyerek ölüme varan sonuçlara yol açtığıkonusunda uyarıyor.

İşte egzoz gazlarının etkileri

Araçlar trafikte seyrederken egzoz yoluyla havayakarbonmonoksit, karbondioksit, azotoksit diğer hidrokarbon gazları ile kurşungibi ağır metalleri gaz halinde veriyor. Bunlardan özellikle karbonmonoksitgazının son derece tehlikeli olduğunu belirten Dr. Mehmet Levent Safalikarbonmonoksitin renksiz ve kokusuz olmasına rağmen son derece öldürücüözelliklere sahip olduğunu söylüyor. Yine egzoz gazlarında bulunan ve boğucuözelliğe sahip karbonmonoksit gazı, kanda oksijenin bağlandığı yerlerebağlanarak başta ‘karbonmonoksit zehirlenmesi’ dediğimiz ve solunum sistemindekalıcı hasarlara yol açan sendrom olmak üzere hiperkapni, asidemi, sinirselbozukluklar ve hatta ölüme kadar giden hasarlar yaratabiliyor.

Egzoz gazlarının insan sağlığı üzerindeki zararlıetkilerini Dr. Mehmet Levent Safali şöyle sıralıyor: “Egzoz gazında bulunan azotoksitgazı akciğerlerde kalıcı hasarlara yol açarak akciğer kanserine, hatta ölümevaran sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Kanserojen özelliklere sahip diğerhidrokarbon gazları ile kan, kemik ve sinir sistemlerine zarar veren kurşungibi ağır metallerin yol açacağı zararların telafisi ise son derece zor. Egzozgazları, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi riskleri de önemli ölçüde artırıyor.Son dönemlerde çeşitli ülkelerde kırmızı alarm verilme, araçların trafiğeçıkışına getirilen sınırlamalar da durumun ciddiyetini açıkça gözler önüneseriyor.”

Egzoz gazlarından nasıl korunabiliriz?

Aslında trafikteki zehirli gazların etkilerindenkorunmanın basit olduğu belirten Safali, belli bir yaşın üzerinde olanaraçların kullanımına son vermenin, yapılması gereken başlıca düzenlemelerinbaşında geldiğini belirtiyor. Zira araç eskidikçe egzozla dışarı verdiğizehirli gaz miktarı artıyor. Bundan başka halk arasında ’10 numara yağ’ adıverilen ve son derece tehlikeli sonuçları olan maddelerin kullanımınınkesinlikle önüne geçilmesi gerekir. Ayrıca özellikle ağır araçlar olmak üzereegzozlarda filtrelendirme sistemlerinin kullanılması da sorunun çözümüne katkısağlayabilir.

Son dönemlerde yollarda sıkça gördüğümüz elektrikli vehibrit (elektrik ve akaryakıtla çalışan) araçların yaygınlaşması ise bu sorununeredeyse kökünden çözecektir. Dışarıya egzoz gazı vermeyen ya da çok az verenbu araçlar, trafikte zehir ve ölüm solumamızın önüne geçecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here