Hayatta Çaba Harcamak

0
226

Hayatta çabaharcamak, emek vermek her türlü gelişmenin ve ilerlemenin kaynağıdır.  

Çabalar,zorluklar ve engelleri aşmak için yaptığımız eylemlerdir.

Ama bir konuya dikkat çekmek gerekir: emek vermek, çaba harcamak sadece zorlukları ve engelleri aşmamızı sağlamaz, aynı zamanda bizi daha güçlü kılar.

”Bir gün, bir adam bahçesindeki dut ağacında birkelebek kozası gördü. Kozayı incelerken üzerinde o an küçük bir deliğinbelirdiğini gördü. Bir küçük kelebek bu delikten dışarı çıkmaya çalışıyordu.

Adam oturup kelebeğin saatler boyunca bedenini bu küçük delikten çıkarmak için harcadığı çabayı izledi.

Ardından sankikelebeğin ilerlemek için çaba harcamaktan vazgeçtiğini sandı. Sanki elinden gelen her şeyi yapmış ve artık yapabileceği bir şey kalmamış gibiydi. Ne kadar kozadan çıkmaya çalışsa da, kendini ileriye doğru atsa da, zar zor açabildiği odelikten bir türlü dışarıya çıkamıyordu.

Adam, kelebeğinhaline acıyıp ona yardım etmeye karar verdi. Eline küçük bir makas alıp kozadakideliği genişletmeye çalıştı. Bunun üzerine kelebek adamın genişlettiğidelikten kolayca dışarı çıkıverdi. Fakat adamın hesap edemediği bir şey oldu oanda; kelebek dışarıya çıkmıştı çıkmasına ama, bedeni kuru ve zayıf, kanatlarıburuş buruş kalmıştı.

Adam izlemeyedevam etti. Çünkü her an kelebeğin kanatlarının açılıp genişleyeceğini vebedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu. Ama hiç biri olmadı! Kelebek,hayatının geri kalanını kurumuş bir beden ve buruşuk kanatlarla yerdesürünerek geçirmek zorunda kalacaktı. Ne kadar denese de asla uçamayacaktı.”

Adamın, iyi niyetine ve yardım severliğine rağmen anlayamadığı şey, kelebeğin daracık birdelikten çıkmak için göstermesi gereken çabanın gerekli oluşuydu. O dar geçit, kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına göndermek ve bu sayede kozadan kurtulduğu anda uçmasını sağlamak içindi.

Evet, bazen yaşamda tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey çabalardır.

Yaşamda herhangibir çaba olmadan ilerlememize izin verilseydi, o zaman bir anlamda sakatkalırdık.

O zaman olabileceğimiz kadar güçlenemezdik.

Asla kanatlanamazdık…

Yeni yılın,ülkemize ve dünyamıza barış ve huzur getirmesini diliyor, sağlıklı, mutlu vebaşarılı bir yıl temenni ediyorum.

Sağlıcakla kalın…

Orhan TAŞOVA
orhan@medikalplus.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here