Yeşilay’dan bağımlılıkla mücadelede eğitim seferberliği

0
196
yesil-ay-1

yesil-ay-1
Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında208 rehber öğretmen daha TBM formatörü olmak için Antalya’da eğitime katıldı. 

Dünyanın en geniş kapsamlı bağımlılıkla mücadelede önleme temelli eğitim programı olan TBM ile Türkiye genelinde 28 binrehber öğretmene bağımlılıklar hakkında eğitim verildi; şimdiye kadar 11 milyonöğrenci ve 2 milyon veli bilinçlendirildi. Yeşilay’ın sigara, alkol,uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında yaş gruplarınaözelleştirilmiş ve alan uzmanları tarafından hazırlanmış içeriklerden oluşanTürkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) kapsamında Antalya’da düzenlenen4 gün süreli programda 208 rehber öğretmene eğitim verildi.

2014 yılında hayata geçirilen TBM ile herilden beşer rehber öğretmen, farklı bağımlılık alanlarında eğitim alarak TBMformatörü olarak yetiştirildi. Yetiştirilen bu formatörler, Türkiye genelinde28 bin rehber öğretmene bire bir eğitim verdiler. Yeşilay’ın Milli EğitimBakanlığıyla hayata geçirdiği bu programda 28 bin rehberöğretmen vasıtasıyla şimdiye kadar 11milyon öğrenci ve 2 milyonveliye ulaşıldı.

yesil-ay-2 

Hedef: 18 milyon öğrenciye ulaşmak

Antalya’da düzenlenen eğitimlerle TBM’nin ailesine yeniformatörler katıldı. Programın kapanışında konuşanYeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz,bağımlılıklar konusunda uzmanlaşan rehber öğretmenler aracılığıyla yaklaşık 18milyon öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Bağımlılıkla mücadelede eğitim seferberliği başlattıklarını belirtenYılmaz, “TBM ülkemizin mevcut ihtiyaçları göz önüne alınarak, bağımlılıkalanlarında uzman akademisyen, hekim, psikolog ve iletişimcilerin oluşturduğubağımlılık koruyucu, önleyici bir eğitim programı. 2014’te Milli EğitimBakanlığı işbirliğiyle çıktığımız bu yolda bugüne kadar 11 milyon öğrenci ve 2milyon veliye yaş gruplarına uygun olarak bağımlılık eğitimlerini ulaştırdık;onları bu konuda bilinçlendirdik. Her ilden tütün, alkol, uyuşturucu, teknolojibağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanında yetiştirdiğimiz 5 formatör kendiillerindeki tüm rehber öğretmenlere bu eğitimleri ulaştırdılar. Buseferberlikle toplumumuzun farkındalığının artırılmasına vebilinçlendirilmesine önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Toplantıya katılan Milli EğitimBakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Müdürü Celil Güngör iseYeşilay’la birlikte yürütülen bu seferberlik ile Türkiye’nin dört bir yanındakiöğrencilere bağımlılıklar konusunda doğru ve güvenilir bilgileriulaştırmayı başardıklarını söyledi. Güngör şu değerlendirmelerde bulundu: “Bağımlılık, hangi yaş grubuna, nasıl anlatılmasıgerektiği üzerinde ciddi düşünülmesi ve karar alınması gereken çok hassas birkonudur. Yeşilay’la birlikte bu zorluğu aşarak öğrencilerimize bağımlılıklaralanında doğru ve güvenilir bilgileri ulaştırmayı başardık. Bu noktada TBM’yiçok önemsiyoruz. TBM bir görev değil milli bir ödevdir. Her öğretmenin bumücadeleye katkı vermesini arzuluyorum. Bu eğitimlerin de milyonlarcaöğrencimize ve velilerimize ulaştırılması, daha da yaygınlaştırılması konusundaelimizden gelen desteği vereceğimizi belirtmek istiyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here