Tombala zamanı

0
645

Yine geliyor yılbaşı ve biz sağlıklı beslenmesınırlarını ne kadar zorlayabiliriz diyenlerden misiniz? “Diyetteyim amayılbaşı akşamı ya kaçırırsam?” gibi endişelere sahip iseniz bu yazımızı mutlakaokumanızı tavsiye ediyorum. 2017 yılının sağlıklı olmasını dilerken bunu eylemegeçirmek hiç de zor değil. Yılbaşı akşamında sağlıklı seçimler nasıl yapılır bir göz atalım.  

Yılbaşısofralarının vazgeçilmezi, gözdesi hindi etidir. Kolesterol bakımından düşükolması ile hindi eti aslında güzel bir seçenektir. Fakat her öğünde olmasıgerektiği gibi porsiyon miktarını iyi belirlemek gerekmektedir. Hindi etiolmadığı durumlarda tavuk eti de bir seçenek olabilir. Hafif olması açısındanfırında pişirilmesi sağlıklı pişirme yöntemleri arasında tercih edilmesigerekendir.

Alkoltüketimi, yılbaşı gecesinde dikkat edilmesi gereken bir husustur. O gün isteristemez dozaj biraz artmakta ve de biz sadece o gün biraz kaçırıyoruz diyenleriçin dahi alkol tüketimi sınırlı olmalıdır. Rakı, votka, viski gibi alkol oranıyüksek sert içkilerden ziyade şarap, şampanya gibi hafif alkollü içeceklertüketilebilir, kadınlarda 2-3 kadeh, erkeklerde 3-4 kadeh ile limiti belirlemekgerekir.

Mezelerinküçük miktarlarda sunulması kalorilerinin de düşük olacağını göstermez. Anayemek gibi gözümüze yoğun olarak görülmemesi mezelerin kalori ve yağ açısındandüşük olduğu anlamına gelmemektedir. Bu yüzden yağ oranı yüksek, mayoneziçeriği fazla olan meze çeşitlerinden uzak durarak, diğer meze türlerinden isebirer kaşık limitini aşmayacak şekilde tabağa konulmalıdır.

Salatalar bu tür özel sofralarda önemli yerkaplamaktadır. Vitamin mineral dengesi açısından, tokluk sağlaması açısındansalata mutlaka soframızda bulunmalıdır. Limonlu, sirkeli ve nar ekşili çok azda zeytinyağı ile yapılan mevsim yeşilliklerini barındıran bir salata tüketimiuygun olacaktır.

Yılbaşı günü yapılan en büyük hatalardanbirisi mideyi gün boyu çok aç bırakmak ve öğünleri geçiştirmektir. Akşam çokyenileceği düşüncesine kapılmamak önemlidir ve de yılbaşı akşamı gerçektenporsiyon ölçülerinin kaçmaması gerekmektedir. Gün boyu hafif ama öğünlerdevücudun ihtiyacı olan besin değerlerini karşılayacak türden besinler tüketilmelidir.

Yılbaşıgecelerinin olmazsa olmazı tatlılara da değinilmeden geçmemek gerekir. Ne kadarşerbetli tatlı tüketiminden uzak durur isek o kadar sağlıklı beslenmeçerçevesinden uzaklaşmamış oluruz. Tercihen sütlü tatlılar, kabak tatlısı gibihafif tatlı türleri tercih edilebilir. Zayıflama diyetinde isek diyabetimiz varise bu tatlı türlerinden uzak durulup meyve tüketilmelidir.

Hoşsohbetin etkisine kapılarak cips ve çerez tabaklarına istemsiz olarakuzanmaktayız fakat unutulmamalıdır ki sohbetin etkisi kadar hoş olmayacaktıryediğimiz kuruyemişler. Kuruyemiş konusunda da mümkün olduğunca porsiyonlarıdüşük tutmamız gerekmektedir. 5-6 adet fındık, 3-4 adet kuru erik, 5 tanebadem, 1 avuç ayarında da leblebi kadar alıp mümkün olduğunca tekrardanalmamaya çalışalım.

Hemyılbaşı gecesinde hem de ertesi gününde su tüketimine dikkat edilmesi gerekir.Yılbaşı akşamında sofrada dahi yudum yudum su tüketimi, tokluk hissi sağlamayayardımcı olacaktır. Sindirim kolaylaştıracaktır. Hem de alkol tüketilmiş isealkolün vücuttan daha hızlı atılımını sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra yılbaşı akşamı dışarıdaolacaklar için ise sınırsız alkol olan menülerden mümkün olduğunca kaçınaraksağlıklı beslenme sınırlarını çok fazla aşmadan, ordövr tabağından mayonezsiz,daha sağlıklı seçimler yaparak ve salatayı tabağımızdan eksik etmeyerek yeni yılıkarşılayabiliriz.

Eskizamanlarda, yılbaşı gecelerinde oynanan tombala oyununda rastgele rakamlarseçer kartlarımızda var ise yerleştirirdik, siz de beslenme konusunda rastgelebesinler seçip midenizi rahatsız edene kadar tüketmeyiniz. Yılbaşı gecesindedahi olsak sağlıklı beslenmeyi elden bırakmamak en sağlıklı olanıdır.

Nergis kokulu günler ve sağlıklı bir yıldilerim.

Diyetisyen Hatice Özlem Okka

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here