OKMEYDANI EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE ‘HASTANE SINIFI’ AÇILDI

0
275
hastane-sinifi

hastane-sinifi
Milli Eğitim BakanlığıŞişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı desteğiyleOkmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Çocuk Onkoloji Servisinde kurulan hastanesınıfı açıldı. 

Proje kapsamında öğretmenataması da gerçekleştirilen sınıfta, kanser tedavisi gören ve tedavi süreleriboyunca hastanelerde kalan çocukların eğitimlerini devam ettirebilmeleriamaçlanıyor. Faaliyete geçen hastanesınıfı; Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, Okmeydanı Eğitimve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hakan Güven, KAÇUV Yönetim KuruluÜyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Öğretim ÜyesiProf. Dr Feza Orhan’ın katılımı ile gerçekleşti.

 

Hastanede yatan okuldönemi çocuklarının okul ve arkadaşlarından uzak kalmaları, hastanedegeçirecekleri süreye bağlı olarak eğitim ve öğretim yönünden yaşıtlarına görebüyük kayıplara uğramaları hatta devamsızlık nedeniyle sene kayıpları ve bununyarattığı psikolojik etkiler sık rastlanan sorunlardan biri olarak ortayaçıkmaktadır. Bu nedenle okul dönemi çocuklarının hastanede kaldıkları süreiçinde okul yaşantılarının devam ettirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda Milli EğitimBakanlığı Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kanserli Çocuklara Umut Vakfı(KAÇUV) desteğiyle çalışmaları yürütülenhastane sınıfı projesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ÇocukOnkoloji Servisi’nde faaliyete geçirildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafındanatanan Şişli Halide Edip Adıvar İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu öğretmenleridüzenli olarak hastane sınıfında derslere girecek ve Milli Eğitim Bakanlığı’nınmüfredatı kapsamında çocukların eğitime devam etmesini sağlayacak. Hastane sınıfıprojesi ile hastanede yatan okul dönemi çocuklarının okul yaşantıları kesintiyeuğramadan eğitim devamlılığı sağlanacak. Çocuklar burada aldıkları eğitim ileyılsonunda tüm öğrenciler ile birlikte karnelerini alabilecekler.

Hastane sınıfının açılıştöreninde konuşma yapan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) Yönetim KuruluÜyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Öğretim ÜyesiProf. Dr Feza Orhan: ” KAÇUV olarakçocuklarımızın eğitim ve öğretimine böyle bir katkı sunduğumuz için çok mutluyuz.Kanser tedavisi uzun süren bir süreç. Çocuklarımızın birçoğu tedavi sürecindeeğitimlerinden uzak kalıyor. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığıhastane okulları ve sınıfları çocuklar için büyük önem arz ediyor. Bizler buçalışmamıza Cerrahpaşa ile başladık, halen bu konuda okullarla işbirliğiyapıyor, bu sınıflarda eğitim gören çocuklara eğitiminin yanında psikolojikalanda destek de sağlıyoruz. Cerrahpaşa hastane sınıfında 11 çocuk, toplamdaise 22 çocuk eğitim görüyor. Hedefimiz her hastanede, her çocuk servisinde birsınıf açmak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here