Gözlerde kızarıklık ne zaman tehlikeli?

0
205
acibadem-1

acibadem-1
Gözlerde kızarıklık 7’den 70’e hemen herkesin zaman zaman yaşadığı bir sorun. Peki, gözlerdeki kızarıklık ne zaman tehlike sinyali veriyor?

Özellikle rüzgârlı kış günlerinde ve ışık yansımasının fazla olduğu karlı ortamlarda gözlerdesulanma ile kızarıklık çok daha sık görülüyor. Bu durum konjunktiva (göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözlerin beyazkısmının üzerini kaplayan ince ve şeffaf bir zar) damarlarının genişleyerekverdiği tepki sonucu gelişiyor. Çoğu zaman “Geçer” diye önemsemediğimiz gözkızarıklığı genellikle basit göz reaksiyonundan kaynaklansa da kimi zamanaltında daha ciddi nedenler yatabiliyor; örneğin göz içi basıncının artmasıgibi. Bu yüzden öncelikle altta yatan etkenin belirlenmesi ve hızla tedaviaşamasına geçilmesi gerekiyor, aksi halde kalıcı görme kaybı oluşabiliyor. İştebu noktada akla hemen şu soru geliyor: Bu sorunda ne zaman alarma geçmekgerekiyor? Acıbadem BakırköyHastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu gözlerdekızarıklık geliştiğinde atlanmamasıgereken durumları anlattı ve önemli önerilerde bulundu.

acibadem-2Ciddi görme kaybına neden olabiliyor!

Göz kızarıklığı gözbeyazının üzerini örten şeffaf tabaka olan konjunktiva damarlarının genişlemesisonucu oluşuyor. Çolakoğlu zamanında tedavi edilmeyen enfeksiyonun gözün içkatmanlarına yayılması durumunda ciddi görme kaybı gelişebildiğini, göz içibasıncının yüksek kalmasının görme siniri hasarına yol açtığını belirtiyor. Göziçinde kalan yabancı cisimde enfeksiyon gelişebiliyor ve bunun sonucunda daameliyat gerektirecek durumlar ortaya çıkıyor. Kalıcı olabilen bu sorunlarınönüne geçmek için de erken tanı ve tedavi büyük önem taşıyor.

Tedavi altta yatan nedene göre uygulanıyor

Çolakoğlu, gözlerde kızarıklık tedavisinin altta yatan nedene göre şekillendiğinibelirterek bu yöntemler hakkında şu bilgileri veriyor: “Kızarıklığın altındayatan neden mikrobik ise antibiyotikli damlalar, kuru göz ise suni gözyaşıpreparatları, alerji ise antialerjik damlalar veriliyor. Göz içiiltihaplanmasında o bölgeye uygulanan ve/veya sistemik kortizon tedavisiyapılıyor. Bu sorunlar tedavi edildiğinde gözdeki kızarıklık da ortadankayboluyor.”

Kimyasal maddede saniyeler önemli

Gözkızarıklığına neden olan etken göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi isehızlı hareket etmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Çolakoğlu bunun nedeninişöyle açıklıyor: “Çünkü tedavide geç kalındığında hasar gözün delinmesine kadarilerleyebiliyor. Dolayısıyla yapılacak olan ilk şey saniyeler içinde gözü veçevresini bol suyla yıkamak olmalı. Sonrasında kimyasal maddenin paketiylebirlikte en yakın sağlık merkezine başvurulması gerekiyor. Bu tabloda tedavigözü serum fizyolojik ile bolca yıkadıktan sonra kimyasal maddenin içeriğine vegözdeki hasara göre düzenleniyor.”

Göz tansiyonunda ameliyat gerekebiliyor

Göz kızarıklığının altında yatan bir başka neden de, tedavide geç kalındığındagörme kaybına yol açan göz tansiyonu. Bu tabloda göz içi basıncının acil olarakkontrollü bir şekilde düşürülmesi gerektiği uyarısında bulunan Çolakoğlu budurumda aynı tablonun diğer gözde de gelişmemesi için her iki göze YAG lazeriridotomi işleminin yapılmasının önemli olduğunun altını çiziyor.

Göz kızarıklığında bu sinyalleri atlamayın!

1. Gözeyabancı cisim kaçması nedeniyle oluşmuşsa,

2. Güniçinde artan kızarıklığa batma ve ağrı eşlik ediyorsa,

3.Kızarıklıkla beraber görmede bulanıklık gelişmişse,

4.Kızarıklık travma sonrasında başlamışsa,

5. Kızarıklıksık sık tekrarlıyorsa,

6.Kızarıklıkla beraber eklem ağrısı gelişmişse, ağızda aft çıkmışsa,

7. Kimyasalmaddenin göze sıçraması sonucu başlamışsa,

8. Kontaktlens kullanılıyorsa, en kısa zamanda bir göz hekimine başvurmak çok önemli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here