Çocuğunuz hastalanmadan önleminizi alın

0
215
cocuklar-hasta-olmasin

cocuklar-hasta-olmasin
Her yıl havaların soğumaya başlamasıyla çocuklarda görülen hastalıklarartıyor. Ateş, burun akıntısı, hırıltılı öksürük, halsizlik, iştahsızlık gibi şikâyetlerçocukların günlük yaşantısını olumsuz etkiliyor.  

Uz-Dr-Erkan-UclarÖzellikle okul döneminde olan çocuklarda grip gibi sürekli görülen üstsolunum yolu hastalıklarının yanı sıra, mide ve bağırsak enfeksiyonlarıyla da sıkkarşılaşılıyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıBölümü’nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, soğuk havalarda çocuk sağlığını korumanınyolları hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı bağışıklık sistemi için en önemli anahtarlar, düzenli uyuma,dengeli beslenme ve yeterli sıvı alımının sağlanmasıdır. Demir, multivitamin,çinko, D vitamini eksikliği tespit edildiği durumlarda tedavi edilmesi çokönemlidir. İştahsız ve sağlıksız beslenen çocukların alamadığı vitamin vemineraller zaman zaman multivitamin içeren şuruplarla giderilmelidir. Ihlamur,ekinezya gibi bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları, pekmez ve bal gibibesinlerin özellikle kış aylarında tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Çocuklarda sık görülen kış hastalıkları;

Nezle: Burun akıntısı ve tıkanıklığı, hapşırma, boğazda kaşıntı hissi,hafif dereceli ateş ve eklem ağrısı ile kendini belli eder. Kuru öksürük ileseyreden, antibiyotik gerektirmeyen hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.

Grip: Yüksek ateşle başlayıp takiben şiddetli eklem, kas ağrıları, başve boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı şikâyetleriyle ortayaçıkar. Farenjit, sinüzit, zatürre, bronşit gibi ciddi hastalıklara yolaçabileceği için tedavi edilmesi önemlidir.

Farenjit-Tonsillit: Bademciklerin ve boğaz dokusundameydana gelen bir hastalıktır. Yutma güçlüğü, yüksek ateş, boğaz ağrısı, başağrısı ve kusma, karın ağrısı gibi belirtiler vermektedir. Hastalıkta betamikrobu belirlenirse mutlaka antibiyotik tedavisine başlanmalı ve bu tedavi 10gün sürdürülmelidir.

Zatürre: Daha çok kış mevsiminde görülen akciğer dokusunun tek veya ikitaraflı enfeksiyonudur. Soluk almada güçlük, yüksek ateş, şiddetli öksürük,koyu kıvamlı balgam çıkartma gibi şikâyetlere sebep olabilir. Hastalığınşiddeti artabilir hatta hayati tehlikeye kadar neden olabilir. Küçükçocuklarda, yaşlılarda ve kronik bir hastalığı bulunan kişilerde daha ağırseyredebilir.

Bronşit: Özellikle 3 yaş altında nefes darlığı ve öksürük, hışıltılısolunum, hafif ateş, burun akıntısı ile kendini gösterir. Komplikasyon olarakpnömoniye ve ağır solunum sıkıntısına sebep olabilir. Bu nedenle tedavisi ihmaledilmemelidir.

Sinüzit: Yüz kemikleri arasındabulunan sinüs boşluklarındaki doku enfeksiyonudur: Sıklıkla soğuk algınlığını takipeden sürekli burun akıntısı, sabah öksürükleri ve giderek artan baş ağrısı- ileateş gibi şikâyetlere sebep olur.

Rotavirüs ishali: Rotavirüslerin nedenolduğu kış aylarında en sık görülen kusma, ishal ve ateş ile seyreden bağırsakenfeksiyonudur.

Hastalıklardan korunmak için;

· Çocuklara dengeli beslenme ve düzenli uyumaalışkanlığı kazandırılmalı

· Çocukların yaşına uygun aşılamalarıtamamlanmalı, gerekli ise grip aşısı yaptırılmalı

· Sigara dumanı ve kirli havalı ortamlardançocuklar uzak tutulmalı

· Ev ve okullardaki klima bakımları düzenliyaptırılmalı

· El yıkama alışkanlığı kazandırılmalı

· Bebeklerin yatarak beslenmesi ve ağızda biberonlauyuması engellenmeli

· Anne sütüyle beslenme özendirilmeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here