Tüp bebek teknolojisindeki gelişmeler umutları artırıyor

0
157
erdem-tup-bebek

erdem-tup-bebek
Erdem Hastahanesi Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emel Türkoğlu, tüp bebek uygulamasındaki başarı seviyelerinin son 15 yılda ortalama yüzde 50 seviyelerine geldiğini söyledi.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin en büyük ümitkaynağı olan tüp bebek tedavisinde son dönemlerde ümit verici gelişmeler yaşanıyor. Geçmiş yıllarda oldukça pahalı ve başarı şansı düşük olan uygulamaüzerinde son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar hem çiftlerin katlanmasıgereken maddi yükün azalmasına, hem de başarı şansının artmasına yol açmışdurumda.

Son yıllarda laboratuvar tekniklerinin ve yenitedavilerin tüp bebek uygulamalarında dünya genelindeki başarı oranını ortalamayüzde 50’lere getirdiğini ifade eden Erdem Hastahanesi Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emel Türkoğlu, ” Bu oran anne adayınınyaşıyla da orantılı. 30 yaşın altındaki denemelerde başarı oranı yüzde 50’lerinde üstüne çıkarken, 40 yaş üzerinde ise yüzde 15’in altına düşüyor. Yumurta vesperm kalitesi, tüp bebek uygulaması sonrası elde edilen embriyoların kalitesi,rahmin ve tüplerin durumu, kaçıncı deneme olduğu, anne adayının ruhsal durumu,çiftin tedaviye uyumu gibi faktörler de gebelik şansını değiştiren unsurlardır”diye konuştu.

Türkiye genelinde çocuğu olmayan çiftlerin tedaviiçin başvuruda gecikmeleri nedeniyle ortalama başarı şansının hasta yaşına göredeğişmekle beraber yüzde 30-40’larda olduğunu ifade eden Op. Dr. Türkoğlu, “Tüpbebek tedavisinde en yüksek başarı 35 yaşın altındaki anne adaylarındasağlanıyor. Bizim merkezimize başvuran çiftlerin demografik yapısınabaktığımızda 35-45 yaş aralığını görüyoruz. Son üç yıllık gebelik oranlarınabaktığımızda Türkiye ortalamasında bulunduğumuzu görüyoruz” ifadelerinikullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here