Gözünün Gördüğünü Koru

0
155
glokom

glokom
Kamerasını bu kez glokom farkındalığı için kullanan Nihat Odabaşı, bu sinsi hastalığa karşı çağrıda bulundu:

Türk Oftalmoloji Derneği, halk arasında ‘göz tansiyonu’ olarak bilinen glokomhastalığına dikkat çekmek için ünlü yönetmen ve fotoğrafçı Nihat Odabaşı ilebir farkındalık projesine imza attı.

Halk arasında ‘göz tansiyonu’ olarak bilinen glokom, sinsice ilerleyen ve zamanındaönlem alınmazsa körlükle sonuçlanabilen bir hastalık. Glokomda görme kaybıçevreden başlayıp merkeze doğru yavaş yavaş ilerlediği için insanlar farkınavaramadan görme yetilerinin önemli bir kısmını kaybedebiliyorlar. Etkin tedaviile ancak mevcut görme seviyesinin korunabildiği glokomda erken tanı bu nedenleçok kritik. Türkiye’de toplam glokom hastası sayısının 1 milyon ancak tanı alanhasta sayısının sadece 300 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle deglokom hastalığıyla ilgili toplumsal farkındalığın gerekliliğine dikkat çekiyor.

Toplumu glokom hastalığı ve sonuçları hakkında bilinçlendirmeyi kendine misyon edinenTürk Oftalmoloji Derneği, Novartis işbirliğinde, ünlü yönetmen ve fotoğrafçıNihat Odabaşı ile bir farkındalık kampanyasına imza attı. Meslek yaşamını görmeyetisiyle sürdüren ve başarılarını bu doğrultuda geliştiren bir isim olarak bufarkındalık çalışmasında yer alan Nihat Odabaşı, kendine has anlatım diliylehazırladığı ‘Gözünün Gördüğünü Koru’ videosu ile tedavi edilmezse körlüklesonuçlanan glokomda erken tanının önemine dikkat çekiyor.

Farkındalık projesinin tanıtımında konuşan Odabaşı projede yer alma nedenini açıklarken;”Türk Oftalmoloji Derneği bana bu proje ile geldiğinde görme duyumukaybedebileceğim fikri üzerinde ilk kez düşündüm, benim gibi birisi içinkorkunç bir histi ve çok etkilendim. İşte bu yüzden bu projede yer aldım” dedi.

Nihat Odabaşı, kendi gözünden hayatın her anından renkli ve çarpıcı görüntüleriyansıtırken görmenin insan için ne kadar değerli bir duyu olduğunu anlattığıvideoyu şu sözlerle özetledi; “Hayatım boyunca gördüklerimi yansıtmayaçalıştım, kendimi gördüklerimle ifade ettim. Bu noktada bu çalışma benim içinçok kıymetli. Kaybedince değerini anladığımız birçok şey var. Umarım bu videosayesinde kalıcı görme kaybına neden olabilen glokomun öneminin anlatılmasınadestek olabilmişimdir. Siz siz olun, glokomun sinsiliğine aldanmayın. Yılda birkez göz muayenenizi mutlaka yaptırın. Gözünüzün gördüğünü koruyun.”

Toplantıda konuşma yapan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz HastalıklarıAnabilim Dalı’ndan TOD Glokom Birimi Başkanı Prof. Dr. Belgin İzgi ise;”Glokom, hastanın görüşü bozulana kadar sessizce ilerliyor ve yıllarca teşhisedilemeyebiliyor. Projemizde #gözününgördüğünükoru mesajını veriyoruz çünküglokomla kaybedilen görmenin geri dönüşü yok. Etkin tedaviyle ancak mevcutgörmenizi koruyabilirsiniz. Bir diğer deyişle tanı ne kadar erken konulursa okadar iyi. Eğer 40 yaşın üstündeyseniz, şeker hastalığınız ya da ailenizdeglokom öyküsü olan biri varsa glokom olma riskiniz daha da yüksek. Düzenli gözmuayenesi ile glokomu ilerlemeden yakalayabilir ve görme kaybınızı ilerlemedenyavaşlatabilir hatta durdurabilirsiniz. Bunların bilinmesi çok önemli; biz TOD olarak bu konuda toplumu bilinçlendirmeyi kendimize misyon edindik. Genişkitlelere ulaşmak içinse toplum tarafından bilinen ve takip edilen başarılıinsanların desteğine ihtiyacımız var. Bu noktada Nihat Bey’le yaptığımızişbirliğini çok değerli buluyorum. Görmek her insan için çok önemlidir ama bazımeslekler için görmek çok daha önemli. Fotoğraf sanatı da bunlardan birisi.Nihat Bey’e bu projede yer aldığı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Nihat Odabaşı’nın hazırladığı yaratıcı video sosyalmedyada #gözününgördüğünükoru etiketiyle paylaşılacak. Novartis’in işbirliğinde hazırlanan çalışma ayrıca göz sağlığı hakkında bir referans portal olan www.gormekguzeldir.com ve https://www.youtube.com/watch?v=K-bvPUrqcC0

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here