Gömük 20 yaş dişleri sizi korkutmasın…

0
173
20-yas-disi

20-yas-disi
20 yaş dişi; diş etrafında ağrı, kulak ağrısı, ağız açmada kısıtlılık gibi şikâyetlerle kendisini gösterir, bazen etrafında kist oluştur bazen de öndeki dişin çürümesine sebep olabilir.

cagdas-kislaogluGünlük hayatımızı büyük ölçüde aksatan diş ve diş eti problemlerinden 20 yaş dişi; yerlerinedeniyle arkada kaldıklarından, bu bölge hastalar tarafından iyi temizlenemezve diş etinde iltihaba neden olur. Bu sebeple muayenelerinin aksatılmamasıgerektiğini vurgulayan Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. ÇağdaşKışlaoğlu, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor.

20 yaş dişi nedir?

YirmiYaş Dişleri, çenenin iki tarafının en arkasındaki üçüncü büyük azı dişleridir.Ağızda çıkan en son dişler olduğundan ve genellikle 16-20 yaş arasında çıktığıiçin bunlara akıl dişi de denmektedir.

20 Yaş Dişi ne zaman tehlike oluşturur?

· Çenelerimizin gittikçe küçülmesi ve genetikolarak bu dişe ihtiyaç kalmaması sebebiyle 20 Yaş dişi problem haline gelir.Arkada kalan bu bölge hastalar tarafından iyi temizlenemez ve diş eti; arasınazamanla yemek artıklarının kaçması ve bakteri üremesi nedeniyle iltihaplanır.

· Kendine yer bulamayan 20 Yaş Dişleri; öndeki dişiittirerek baskı yapar, bu da dişlerde çarpıklığa neden olur. Diş köklerininzarar görmesi halinde, müdahale edilmesi gerekir.

· Hastanın hiçbir şikâyeti olmamasına rağmenalınan röntgenlerde çok ciddi kist vakalarıyla karşılaşılmaktadır. Dişçürümeleri sonucu oluşan bu kistler; kemikte, diş ve diş etlerinde hasara sebepolur.

20 yaş dişi tedavisi nasıl olmalı?

· Diş iltihabı tedavisine başlarken, önceliklemevcut iltihabın antibiyotik kullanımı ile kurutulması gerekir. İlaç tedavisisonucunda şikâyetler geçmiş gibi gözükse de dişin çekilmesinden vazgeçilmemelidir.Müdahale sonrası yapılacakbasit bir pansuman; kanamayı durdurur, iltihaplı yerin pıhtılaşarakiyileşmesine yardımcı olur.

· Kistli alanın tedavisine röntgen çekimi ile başlanır. Bu bölgenintespitinden sonra kanal tedavisi uygulanır. Yüzey kazılmadan tek delikle dişiniçine girilen kanal tedavisinde; diş özünde enfeksiyon kapmış kısımlartemizlenir, böylece diş kökündeki baskı rahatlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here