Engelsiz bir hayat için sahne aldılar

0
195
engelsiz-bir-hayat-icin

engelsiz-bir-hayat-icin
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), 1998 yılında kurmuş olduğu sanat atölyesi çalışmalarına Rüya ve Maskeler isimli tiyatral dans gösterisiyle devam ediyor.

TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş’ın yazdığı, sanat danışmanlığını Tan Sağtürk’ünüstlendiği dans projesi, “Rüya ve Maskeler”; sanatın ve yaratıcılığın engel tanımadığını bütün insanlara haykırıyor. 19 Ekim Salı akşamı 90. Kez sahnelenendans gösterisi 5 ortopedik engelli, 1 işitme engelli, 7 engelsiz olmak üzeretoplam 13 dansçıdan oluşuyor. Ebru Şallı’nın da aralarında bulunduğu dansgösterisinde, engellenerek yaşamaya zorunlu bırakılmış amatör bir dansçının,toplum baskısı olmaksızın, özgürce ve dışlanmadan dans edebilmek için verdiğimücadele anlatıldı. Gerçek yaşamdan esinlenerek oluşturulan gösteride görmeengelli 2 ve 1 engelsiz sanatçıdan oluşan müzik ekibi eşliğinde sahnelendi.

Toplum baskısı ve duyarsızlığının ancak empati ile aşılabileceğini vurgulayan gösteri,izleyenlere hem görsel hem de işitsel bir şölen sundu. Yediden yetmişe herkesin engellere olan bakış açısını değiştirmenin amaçlandığı gösteride; engellivatandaşların günlük hayatta yaşadığı sorunlara dikkat çekiliyor. Gerçek yaşamdan esinlenerek oluşturulan “Rüya ve Maskelerin” hikâyesi, birlikteaşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını anlatıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here