Canı değil geni istiyor

0
188
halil-coskun

halil-coskun
Yağlı ve tatlı menülerle yapılan testte obezite sorunu olan insanların yağlı yiyecekleri tercih ettiği ortaya çıktı. Bu tercihin arkasında yine o gen var. İştah ve tokluktan sorumlu MC4R genindeki problem açlığı doyumsuzluğa dönüştürüyor. Bu genin davranışı açlıkla başa çıkmak için yemek yemek ve daha fazla yağdepolamaya ihtiyaç duyulduğu besin kıtlığı zamanlarına dayanıyor.

Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, Cambridge Üniversitesi’nde yapılanaraştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi: “İngiliz araştırmacılar, 54dört gönüllüye sınırsız korma (Hindistan’a özgü et ve sebzelerle yapılan biryemek) tavuk porsiyonları, hemen arkasından kremşanti ve çilek ile yapılanİngiliz tatlısı Eton Mess teklif ettiler. Kimi yemeklerde düşük yağ versiyonlarıkullanılırken, kimisinde yüksek yağ kullanılmıştı. Sunulan ana yemek -chickenkorma- görünüşte belirgin ve mümkün olabildiğince lezzetli ancak düşük, orta veyüksek yağlı olmak üzere üç versiyon ile derecelendirildi. Gönüllülere herbirinden küçük bir porsiyon verildi ve ardından beğendiği yemeği istediği kadaryiyebileceği söylendi.

Aynısı çilek, beze ve kremalı puding için de gerçekleştirildi ancak bu sefer yağ oranlarıdeğil şeker içerikleri birbirinden farklıydı.

Bireysel olarak yenen yemeklerin miktarında çok büyük bir değişiklik olmamasına rağmen, problemli MC4R genini taşıyan 14 kişi farkında olmadan, çalışmada karşılaştırmayapabilmek için yer almış olan diğer 20 bireysel katılımcı ve 20 obez kişidenbelirgin ölçüde daha fazla yağ oranına sahip korma yediler. Obezite ilebağlantılı olan gen, yüksek yağlı yemek tercihinde bulunup daha fazla yedirerekkendisini belli etmiş oldu.

Yağlı mı şekerlimi?

Tatlılara gelindiğinde ise, yalnızca MC4R taşıyıcıları yüksek oranda şeker ihtiva edenopsiyonlardan hoşlanmadılar. Bu bulgular, özgür iradeye bağlı değil biyolojiyeyenik düşen tercihlerdi. MC4R insanlarda şekerden fazla yağ görülmesine sebepoluyor. Yağ, karbonhidrat veya proteine oranla gram başına iki kat fazla kalorisağlar ve vücudumuzda kolaylıkla depolanır.

Her bin kişidenbirinin, açlık ve iştahı kontrol ettiği kadar nasıl kilo yakacağımızı dakontrol eden, bu genin problemli örneğini taşıdığı düşünülüyor. MC4R’dekimutasyonlar, şimdiye kadar ailelerde saptanan çeşitli obezite sebeplerinden enyaygın olanı. Uzmanlar, insanların büyük bir ihtimalle açlık genleri ile başaçıkabilmek için bu şekilde evrimleştiğini söylüyor.

Besin kıtlığı olduğu zamanlarda, açlıkla başa çıkmak için yemek yemek ve daha fazla yağdepolamak mantıklı. Ancak MC4R geninde problem olması, açlığı doyumsuzluğadönüştürebilir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here