Anestezideki her gelişme, insan sağlığı için yeni ufuklar açıyor

0
177
tark-2016

tark-2016
60’ıncı yılını kutlayan Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği’nin (TARD), 50’inci ulusal kongresi ulusal ve uluslararası düzeyde önde gelen akademisyenlerin katılımıyla 26-30 Ekim’de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Hulya-bilgin-tarkModern anestezinin 170’inci yılında, 60’ıncı yaşına basan Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği’nin (TARD) başkanı Prof. Dr. HülyaBilgin şunları söyledi: Günümüzde ‘ameliyat dönemi (perioperatif) bakım uzmanı’olarak tanımlanan anestezi uzmanları ameliyat kararı verilen bir hastanınameliyat öncesindeki sağlık durumuyla ilgili sorgulamalar yapar. Operasyongerektiren rahatsızlığı dışında başka bir sağlık problemi var mı/yok mu,mutlaka sorgular. 170 yıl önce temelleri atılan modernanestezinin bugünkü uygulayıcıları olan bizlerin gündemimizdeki en önemli maddeise her zaman olduğu gibi ‘hasta güvenliği’. Anestezi üstün çaba vefedakarlıklarla günümüzde modern tıp sanatında hak ettiği yeri alma konusunda dev adımlar atmaya başlamıştır.”

“Narkozu kaldıramadı” inanışı tarihekarışıyor!

Ameliyatlar yaklaşık 150 yıldır anestezi ileyapılmaktadır ve ameliyat tekniklerinin gelişmesi anesteziyolojideki gelişmelerile mümkün olmuştur. Günümüzde artıkilaç dozları o kadar iyi hesaplanabilir ve hastanın ihtiyacına göreayarlanabilir duruma gelmiştir ki eskiden, yanlış da olsa “Narkoz fazla geldi”,”Narkozu kaldıramadı” olarak tanımlanan durumların oluşması neredeyse imkansızhale gelmiştir. Hastanın yaşamsal fonksiyonlarının izlendiği ileri teknolojiürünü monitörler ve anestezi cihazları ile uzay üssüne benzeyen modernameliyathanelerde, güvenli anestezi uygulamaları mümkün olmaktadır.

 

Perioperatif (ameliyat dönemi) bakımın önemi

Anestezi uzmanı hastayı yalnız uyutmakla değil,aynı zamanda uyandırmakla da görevlidir. Diğer yandan hastanın ameliyattaverilen ilaçların etkisinden kurtulması, ameliyattan sonra da ağrı duymaması vesağlıklı kalması için gerekli bakım ve tedavilerin hazırlıklarını yapar ve bunlarıuygulatır.

Hastanın operasyon öncesi hazırlanması, cerrahi içinanestezinin uygulanması, ameliyat bittiği anda anestezinin sonlandırılması veeski fonksiyonlarını kazanana kadar hastanın tedavisi ve bakımının yapılmasına ‘perioperatifbakım’ denir.

Perioperatif bakımın amacı,cerrahi müdahalenin hasta için en güvenli halde, en az riskle ve operasyondanyüksek yarar sağlayacak şekilde gerçekleştirilmesidir. Bu nedenle ameliyatöncesi hasta hazırlığının hastayı koruyucu önemi vardır, hangi anestezi yöntemleriyleen güvenilir alanda kalınacağına ameliyat öncesi dönemde karar verilir.”

Ameliyat öncesinde sorgulanması gereken konular:

•Daha önce geçirilen ameliyatlar

•Sigara ve alkol kullanımı

•Alerjik öyküsü

•Daha önceki anestezi tecrübesi

•Ailesel anestezi öyküleri

•Kronik hastalıklar

•Kullanılan ilaçlar

Hastaların kendilerine doğru bilgiler aktarmaları gerektiğinin yanı sıra ameliyatöncesinde ve sonrasında bir dahiliye uzmanı gibi hastanın tüm sistemlerinin muayene edildiğini belirten Prof. Dr. Hülya Bilgin sözlerine şöyle devam etti: “İster genel anestezi, isterse de bölgeselanestezi uygulanacak olsun, hastalardan en az 6 saat süre ile aç kalmaları, herhangi bir yiyecek/içecek almamaları istenir. Doktor tarafından kesilmediğisürece düzenli kullandıkları ilaçları çok az miktarda su ile almalarınagenellikle izin verilir. Anestezi uygulanan hastalar doktorları izinverinceye kadar ağızdan gıda ya da içecek almamalı, 24 saat boyunca motorlutaşıt kullanmamalı, kıymetli evrak imzalamamalıdırlar.”

Dünyadaki ilk anestezinin 16 Ekim 1846 tarihindeAmerika’da Dr. John Collins Waren tarafından Gilbert Abbott isimli işçiyeuygulanmasına istinaden, 16 Ekim Dünya Anestezi Günü olarak kutlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here