‘Alzheimer’ın öne çıkan belirtileri

0
129
alzheimer-hastalari

alzheimer-hastalari
Özel Ümit Vişnelik Hastanesi NörolojiUzmanı Dr. Ömer Tosun, son yılların popüler rahatsızlığı Alzheimer konusundahasta yakınlarına önemli tavsiyelerde bulundu.

 

ÖzelÜmit Vişnelik Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömer Tosun, son yılların popülerrahatsızlığı Alzheimer konusunda hasta yakınlarına önemli tavsiyelerde bulundu.Alzheimer’ın, sıklıkla 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülen, halk arasındabunama (demans) olarak tanımlanan, henüz kesin tedavisi olmayan ciddi birnörolojik rahatsızlık olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Özel ÜmitVişnelik Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömer Tosun, hastalığın demans yapannedenler arasında en yaygın görülen hastalık olduğu, bu hastalıklar içinde üçteiki çoğunluğu oluşturduğunu ifade etti. Yaş ilerledikçe Alzheimer’e yakalanankişi sayısında artışın yaşandığı ve 85 yaşlarında yüzde 35 sıklıktagörülebildiğine dikkat çeken Tosun, Alzheimer’in beynin kayıt yapmayıdurdurması sonucu unutkanlık sorunuyla hastayı karşı karşıya getiren vedavranışlarını da değiştiren bir hastalık olduğunu söyledi.

Neden ortaya çıkar

Alzheimer’iortaya çıkaran çok sayıda faktör olduğunu bunların başında, genetik yatkınlık,çevresel faktörler, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması gibi nedenleringeldiğini ifade eden Tosun, hastalığın yavaş ve sinsi ilerlediğini belirtti.Tosun, “İlk başlarda kısa süreli unutkanlıklar baş gösterir. Bazı hastalarsorduğu soruları yeniden ve sıkça sorar. Bazıları içine kapanık hale gelir,çevresiyle iletişimi azalır. Zaman içerisinde hasta günlük olağan davranış veyaşam biçiminden farklı davranışlar sergilemeye, günlük tek başına yapabildiğiişleri yapamamaya başlar. Yakınlarını tanıyamaz olur. Davranışlarda ve ruhhalinde değişiklik, karakter özelliklerinin değişmesi, tarihleri ve bilinenyolları hatırlayamama, kaybolma gibi öne çıkan belirtileri vardır. Daha ilerisafhalarda hasta tek başına günlük ihtiyaçlarını karşılayamaz olur ve tamamenbakıma muhtaç hale gelir” dedi.

Hasta yakınları nasıl davranmalı?

Günümüzdekitedavilerin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını ancak iyileştirmediğinevurgu yapan Tosun, “Hasta yakınlarından alınan öykü, hastanın muayenebulguları, beyin filmi incelemesi, kan tahlilleri ile alzheimer hastalığı diğerhastalıklardan ayırt edilmeye çalışılır. Çünkü her unutkanlık yakınması olanAlzheimer hastası değildir. Unutkanlık yakınması olan ve ailesinde Alzheimerhastalığı olanların, düzenli zihinsel ve fiziksel aktiviteler yapması, akdeniztipi beslenmesi, sosyal açıdan aktif bir hayat sürdürmesi, orta yaşlardahipertansiyon ve yüksek kolestrol tedavisi görmesi, hastalık riskini azaltmayayardımcı olur. Tosun son olarak ailelere şu tavsiyelerde bulundu: ” Hastanınbakımını yapan kişiler ki genelde bu ailesi ya da yakın çevresi oluyor en baştasabırlı olmak zorundalar. Hastalığı kabul etmeliler. Hastanın sürekli sorduğusorulara, sabırla cevap vermeli. Hastanın hislerini, korkularını paylaşmak,anlamak gerekir. Hastalığının seyrine göre doktorla birlikte hareket edilmeli.Hastaların farklı işlerle meşguliyeti sağlanmalı, takıntılı olduğu konulardailgisi başka yere çekilmelidir. Alzheimer, sadece kişinin kendisine değil,ailesine de maddi ve manevi yük getirdiğinden, hastanın tedavisinde vehastalığın takibinde doktora başvurulmalı ve destek istenmelidir” diyebelirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here