Tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilinen yanlışlar

0
156
tup-bebek-hakkinda

tup-bebek-hakkinda
İstanbul Tüp Bebek ve KadınSağlığı Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Aret Kamar TüpBebek Tedavisi hakkında Doğru bilinen yanlışları anlatıyor.

Tüp bebek ağrılı bir tedavidir. (YANLIŞ)

Tüp bebek tedavisi, ağrılıbir tedavi değildir. Tedavi üç aşamadan oluşur. İlk aşama ilaçlarlayumurtaların geliştirilmesidir. Son yıllarda ilaç endüstrisindeki gelişmelerinsonucu olarak hastalar yumurta geliştirici iğneleri kolay ve ağrısız birşekilde cilt altına kendileri yapıyor.

İkinci aşama yumurtalarıntoplanması (OPU) ve laboratuvar ortamında eşlerden alınan spermle döllenerek(mikroenjeksiyon) oluşturulan embriyoların gelişiminin takibidir. Hafif ağrılıbir işlem olup, genellikle sedasyon-hafif anestezi altında yapılması tercihedilir. Üçüncü aşama laboratuvarda gelişen embriyolardan uygun olanlarınseçilerek rahim içine transfer edilmesidir. Yaklaşık 5-10 dakika süren ağrısızkolay bir işlem olup anestezi gerektirmez.

Tüp bebek tedavisi istirahat gerektirir.(YANLIŞ)

Tüp bebek tedavisinde yatakistirahatinin başarıyı artırdığını gösteren tıbbi bir kanıt yok.

İstenilen her yaşta tüp bebeğe başvurulabilir.(YANLIŞ)

Tüp bebek tedavisindebaşarıyı belirleyen en önemli parametrelerden biri kadın yaşıdır. Yaşilerledikçe yumurta kalitesi ve rezervi azalır.

Sperm hücresi olmayan erkekler baba olamaz.(YANLIŞ)

Sperm hücreleri kadınyumurtalarından farklı olarak doğduktan sonra da teslislerde üretilmeye devameder. Günümüzde uygun koşullarda yapılan cerrahi sonrasında olguların yüzde60-70’inde sperm elde edilebilir. Bu yolla elde edilen spermlerle tüp bebektedavisi yapılarak, sperm hücresi olmayan erkekler baba olma şansıyakalayabilir.

Tüp bebekte başarı oranı yüzde 100’dür.(YANLIŞ)

Tüp bebek tedavisinde başarıoranı yaş, yumurtalık rezervi ve üreme hücreleri (sperm ve yumurta) kalitesinebağlı olarak değişir. Genç ve iyi rezervli olgularda yüzde 65-70’lere kadar çıkarken,ileri yaş ve düşük over rezervli olgularda şans azalır.

Yumurtaların tedavi ile toplanıyor olması erkenmenopoza girmeye neden olur. (YANLIŞ)

Gebeliğin beşinci ayında annekarnında bir kız çocuğu yaklaşık olarak 6 milyon yumurtaya sahipken doğduğundabu sayı 1 milyona, ergenlikte ise yaklaşık 400 bine kadar düşer. Bunlardan400-500 kadarı büyüyerek olgunlaşabilir ve yumurtlama aşamasına ulaşırlar.Görüleceği üzere geri kalan çok büyük kısmı programlanmış hücre ölümü ilekendiliğinden tükenir. Tüp bebek tedavisinde bu kullanılamayan yumurtahavuzundan birçok yumurta olgunlaştırılarak toplanır. Yumurtaların tedavi iletoplanıyor olması bu nedenle erken menopoza girmeye neden olmaz.

Tedavide kullanılan ilaçlar yani hormonlarkanser riskini artırır. (YANLIŞ)

Bugüne kadar bu ilaçlarınkanser riskini artırdığı gösterilmedi. Ailesinde başta meme kanseri olmak üzerekadınlık hormonlarına duyarlı kanser öyküsü olanların, ilaçları düşük dozdahekim kontrolünde kullanmaları ve düzenli kontrollerini yaptırmaları önerilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here