Çalışan diyabetliler haklarından habersiz

0
140
calisan-diyabetliler

calisan-diyabetliler
Doç. Dr. Oya Topaloğlu, Türkiye’de yaklaşık 7milyon diyabetli bireylere özgü bir sosyal düzenlemenin günümüzde olmadığınınaltını çizdi.

Yıldırım BeyazidÜniversitesi Tıp Fakültesi Endokronoloji ve Metebolizma Hastalıkları Ana BilimDalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oya Topaloğlu, Türkiye’de diyabetlilerinhaklarından habersiz olduğunu belirterek, yüzde 60 çalışma yeteneğini kaybedendiyabetlinin malulen emekli olabileceğini kaydetti. Türk Diyabet Cemiyeti veTürk Diyabet Vakfı tarafından bu yıl 52’ncisi düzenlenen Ulusal DiyabetKongresi, Antalya Beldibi Tatil Merkezindeki bir otelde gerçekleştirildi. Doç.Dr. Oya Topaloğlu, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabetli bireylere özgü birsosyal düzenlemenin günümüzde olmadığının altını çizdi. Normal kronikhastalıklar nasılsa diyabetli hastalarında aynı haklara sahip olabildiğini dilegetiren Doç .Dr. Topaloğlu, sağlık kurumlarına müracaat eden diyabetli diğerengelli vatandaşların yararlandığı benzer haklardan yararlanabildiğini aktardı.

“Diyabetlilere yönelik birkaç yönetmelik var”

Diyabetlilerinhaklarında bir takım kısıtlamaların görüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Topaloğlu,”Diyabetli bireyin komplikasyonlarıyla ilgili değerlendirildiğinde çokayrıntılı bilgi verilmediği, buna bağlı olarak da diyabetli bireylerin bazıhaklardan mahrum kaldığını söyleyebiliriz. Bu kapsamda Türkiye’de uygulananbirkaç yönetmelik var. Özürlülerle ilgili olan yönetmelikte; buraya diyabetlibirey başvurduğunda, bu kurul raporlarını vermeye yetkili olan kurumlarabaşvurduğunda bir takım oranlar alabiliyor. Eğer yüzde 40 ve üzerinde bir engeloranı alıyorsa bir takım haklardanfaydalanabiliyor” diye konuştu.

“Diyabetli iş gücü kaybını yüzde 60’ınıkaybederse malulen emekli olur”

Doç. Dr.Topaloğlu, bu hakları ise şöyle sıraladı: “Sosyal yardımlaşma haklarınınyanında, hasta bir özürlü kimlik kartıile belediyelerdeki indirimlerden faydalanabiliyor. Kamu çalışanları için ise,engelli kimlik kartı ile engelliler için ayrılan istihdam alanlarından yararlanmaimkanı oluyor. Diyabetin tek başına kendisinin tek başına bu oranı yakalamasımümkün mü, pek mümkün değil. Genellikle tip 2 diyabetliler yüzde 20, tip 1diyabetliler yüzde 30-40 arasında oran alıyor. Sigortalı diyabetliler isebenzer şekilde sağlık kurumundan rapor almak için yetkili hastaneye başvurup,hekim tarafından değerlendirilip, son karar SGK heyeti tarafından veriliyor.Ardından emeklilik hakkına sahip olabiliyor. Hasta iş gücü kaybının yüzde60’ını kaybetmişse malulen emeklilik olabiliyor.”

“Diyabetliler mağdur ediliyor”

Diyabetli birbireyin diyabete bağlı olarak malulen emekli olmasının zor olduğunu ifade edenDoç. Dr. Topaloğlu, “Bu mümkün değil. Ya ciddi komplikasyonlar gelişmiş olmasıgerekir, bu da en az ya da iki 3 organı ilgilendirmesidir. Diyabetli bireyleraslında toplumda mağdur kalıyor” dedi.

“Diyabetliler haklarından habersiz”

Diyabetli kişininözel olarak sorgulamadığı sürece haklarından habersiz olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Topaloğlu, hastanın günlük hayatını kısıtlayıcı komplikasyonları varsa vebaşvurduğu hastanede hakları hakkında bilgi verilirse hastalar için çok dahafaydalı olacağını vurguladı.

“Diyabetli kişiler iş makinesi ve otobüsehliyeti alamayabilir”

Sürücü adaylarıve sürücülerde aranacak şartlarda aranacak sağlık şartlarında dair yönetmelikte4 ay önce değişikliğe gidildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Topaloğlu, “Ehliyetdiyabetli bireylerle ilgili ehliyet yönetmeliğinde diyabetlilerle ilgili birtakım kısıtlamalar getirildi. Eskiden özür oranına göre diyabetliler H sınıfıehliyet alabiliyordu. Şimdi o madde yeni yönetmelikte kaldırılacak.Diyabetlinin ciddi bir komplikasyonu varsa, hipoglisemi(kanda olağandan daha azşeker olması hastalığı) yaşıyorsa ve hipoglisemi yapan bir ilaç kullanıyorsamuhtemelen toplum taşıma araçları ve iş makinesi gibi alanlarda almak istediğiehliyet için sıkıntılar olacak. Bu birazda hem hastayı korumak hem debaşkalarının sağlığını korumak adına verilmiş kararlardır. 4 aylık bir uygulamaama ilerleyen günlerde diyabetli bireylerde de yeni düzenlemelerde olacak.Diyabetlilerin hakları ellerinden mi alınacak yoksa başka haklar mı tanınacakbelirlenecek” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here