Müezzinoğlu; “Bugünler 14 Mart Ruhuna En Çok İhtiyacımız Olan Günler”

0
100
14-mart-ruhu

14-mart-ruhu
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: “Ülkemizin terörle mücadelede önemli sonuçlar elde ettiği şu günlerde, huzurumuza ve refahımıza kast edenler kirli senaryolarıyla karşımızda.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: “Ülkemizin terörle mücadelede önemli sonuçlar elde ettiği şu günlerde, huzurumuza ve refahımıza kast edenler kirli senaryolarıyla karşımızda. Bugünler hiç şüphesiz birliğe, beraberliğe, kenetlenmeye, tek yürek, tek nefes ve tek ses olmaya kısacası 14 Mart ruhuna en çok ihtiyacımız olan günler” “(Şifa veren ele vefa) sağlık çalışanlarının en vazgeçilmez hakkıdır. Canımızı emanet ettiğimiz hekimlere karşı şiddete başvurmanın doğru olmadığının elbette ki vatandaşlarımız da farkında. Bu bilinci toplumun geneline yaymak ve bizlere asla yakışmayan şiddet olaylarının önüne geçmek için herkesin elini taşın altına koymasını bekliyoruz” dedi. Müezzinoğlu, Gülhane Tıp Akademisi (GATA) tarafından Halil Akçiçek Konferans Salonu’nda düzenlenen “14 Mart Tıp Bayramı” programında yaptığı konuşmasına Ankara’daki terör saldırısında yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyerek başladı.” 14 Mart’ın “bayram” olarak telaffuz edilmesine karşın, “Nice arkadaşlarını Çanakkale’de şehit veren kahraman tıbbiyelilerin işgale karşı hazin bir direniş öyküsü” olduğunu dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “14 Mart, ülkemizde modern ve bilimsel ölçekli ilk tıp eğitiminin başladığı bugün, bu milletin bekası için yüreğini ve bedenini ortaya koyan tıbbiyelilerin ‘milli mücadele’ manifestosudur aslında” diye konuştu. Her mesleğin kendine özgü zorlukları olduğunu aktaran Müezzinoğlu, hekimlerin doğrudan insan canına temas etmesi nedeniyle üstlendiği sorumluluğun, hekimlik mesleğine ayrı bir önem kattığını anlattı.

Sağlıkta Dönüşüm Programı

Sağlıkta Dönüşüm Programı’na da değinen Bakan Müezzinoğlu, 13 yılda dünya standartlarının üzerinde bir sağlık hizmet anlayışına sahip olunduğunu belirtti. Sağlık hizmeti sunumunda ortaya koyduğu yeni yaklaşımlarla tüm dünyanın dikkatini çeken Türkiye’nin, artık bu başarısını başka ülkelere de aktardığını ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu: “Çalışmalarımızı, her geçen gün yeni projelerle taçlandırmaya devam ediyoruz. Ar-Ge ve inovasyon ile tıbbi teknolojiye yerli bir kimlik kazandırıyoruz. Böylece sağlık hizmetlerinin tüketimlerini de üreten bir ülke olma yolunda güçlü adımlarla ilerliyoruz. Ekonomik, siyasi, kültürel ve askeri alanda bölgesinde ve dünyada güçlü ve söz sahibi olan ülkemiz, küresel bir sağlık üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Her yıl yüz binlerce turist, Türk hekimlerine muayene olabilmek ve tedavi hizmeti alabilmek için ülkemize geliyor ve kendini hekimlerimizin ellerine bırakıyor. Türkiye, modern sağlık kuruluşları, dünya çapında ün yapan hekimleri ile sağlık turizminde de söz sahibi bir ülke olma yolunda ilerliyor.”

 

Sağlıkta şiddete “sıfır tolerans”

Hekimlerin mesleki sorumlulukları gereği insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin hizmet verdiğini anlatan Müezzinoğlu, “Bu nedenle dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de hekimlerimize karşı büyük bir saygı gösteriliyor. Buna rağmen üzülerek söylemek isterim ki hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımıza uygulanan şiddet bizleri oldukça üzüyor. Hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızı şiddete karşı korumak, Bakanlığımızın ve ilgili kamu kurumlarımızın önceliğidir. Sağlıkta şiddete ‘sıfır tolerans’ için ortaya koyduğumuz yasal düzenlemeler kadar vatandaşlarımızın şiddet karşısındaki vicdani yaklaşımı ve hassasiyeti bizler için çok daha büyük önem taşıyor. ‘Şifa veren ele vefa’ sağlık çalışanlarının en vazgeçilmez hakkıdır. Canımızı emanet ettiğimiz hekimlere karşı şiddete başvurmanın doğru olmadığının elbette ki vatandaşlarımız da farkında. Bu bilinci toplumun geneline yaymak ve bizlere asla yakışmayan şiddet olaylarının önüne geçmek için herkesin elini taşın altına koymasını bekliyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here