Hastane Projelerinde En Önemli Etken: Planlama

0
163
acendis-20-yil

acendis-20-yil
Acendis Kurucusu ve CEO’su Hasan Şahin, hastanelerde sağlıklı ve verimli tıbbi cihaz yönetimi hakkında görüşlerini paylaştı.  

Hastanelerde sağlıklı ve verimli birtıbbi cihaz yönetimi sizce nasıl planlanmalıdır?

Sağlıklıve verimi bir tıbbi cihaz yönetimi için en önemli koşul ilgili hastane projesiiçin gereksinim duyulan tıbbı cihazların belirlenmesi ve tedarik edilmesineilişkin etkin bir planın yapılmasıdır. Etkin bir planlamanın yapılması içinkısa, orta ve uzun vadeli cihaz ihtiyaçlarının ve istenilen cihazkapasitelerinin de belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca bu cihazları en etkinşekilde kullanacak hastane personeli de çok önemli bir faktördür. Hastanepersonelinin satın alınan cihazlar konusunda eğitilmesi cihazların tamkapasiteyle kullanılabilmeleri acısından çok büyük önem taşımaktadır. Acendis hastaneyönetimlerine bu nedenle projelerinin ilk basamağı olan planlamadan, cihaztedarik alımına ve personel eğitimi konularına kadar geniş̧ kapsamlı desteksunmaktadır.

Tıbbi cihaz sektörünün yasadığıgüncel sorunlar ulusal ve uluslararası ölçekte sizce ne tür benzerlikler vefarklılıklar gösteriyor?

Türkiye’detıbbi cihaz sektörü̈ Ar-Ge temelli olmaktan ziyade montaja yönelik bir nitelikgöstermekte ve düşük teknolojik içerikli ürünlerin yoğunluğu söz konusu veihtiyaç̧ yüzde 85’i aşan oranlarda ithalatla karşılanmakta. Diğer yandan tıbbicihaz sektörü hem ulusal hem de uluslararası arenada dünya çapında görülenekonomik krizlerden olumsuz olarak etkilenmekte. Bir de kalitesiz cihazlarındüşük yatlarda piyasaya sunulması her sektörde olduğu gibi sağlık sektörünü deolumsuz olarak etkilemektedir. Bu yüzden hastaneler tarafından hazırlananteknik şartnamelerin CE sertifikaları dışında ürün performans kriterlerini de dikkatealmaları gerekmektedir.

Türkiye’de faaliyet gösteren tıbbicihaz sektörünün uluslararası arenada söz sahibi olabilmesi sizce hangikoşullara bağlı olarak oluşturulabilir?

Türkiye’defaaliyet gösteren tıbbi cihaz sektörünün uluslararası arenada söz sahibiolabilmesi için kamu, sivil toplum örgütleri, özel sektör, akademisyenler vesanayiciler arasındaki işbirliği çok önemlidir. Hem kamusal hem de özel sektöralanında imalat teknolojileri desteklenmeli ve sektöre ilişkin Ar-Ge altyapısıoluşturulmalıdır. Sağlık kuruluşlarındaki biyomedikal ve klinik mühendisliğibirimleri geliştirilmelidir. Kısacası hukuki düzenlemelerin yanındauluslararası rekabetle basa çıkabilmek için modern cihazların yurtiçindeüretimi de çok önemli bir yer tutmaktadır.

Geleceğin tıbbi cihaz teknolojisinive sağlık profesyonellerinin teknolojiyle kuracağı ilişkiyi nasıl görüyorsunuz?

Teknolojiher alanda olduğu gibi tıbbi alanda da hızla gelişmektedir. Bu teknolojininürünü olan cihazların etkin ve en yüksek kapasitede kullanımı sağlıkprofesyonellerinin elindedir. Sağlık profesyonellerinin uzmanlığı buteknolojiyi takip etmelerini ve en uygun şekilde kullanmalarınıgerektirmektedir. Alanlarında kendilerini geliştiren ve cihazların kapasitesihakkında en kapsamlı şekilde bilgilendirilen sağlık profesyonelleri etkinliğimaksimuma çıkaracaktır. Bu yüzden Acendis olarak sağlık personellerinineğitilmesine ilişkin sunduğumuz hizmetime çok önem veriyor ve müşterilerimizdenaldığımız geri dönüşlerle bu hizmetimizi daha da mükemmelleştiriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here